Հայաստանի արտաքին պարտքը կավելանա ևս 50 մլն ԱՄՆ դոլարով 11/26/2014 15:15 | ԼՐԱՀՈՍ
Մոտ ապագայում ՀՀ արտաքին պարտքը կավելան ևս 50 մլն ԱՄՆ դոլարով: Բանն այն է, որ կառավարությունը վաղն ամենայն հավանականությամբ կվավերացնի Հայաստանի Հանրապետության և Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև 2014թ. օգոստոսի 6-ին ստորագրված «Առևտրի խթանման և որակի ենթակառուցվածքի ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը:
Այս մասին որոշման նախագիծն ընդգրկված է գործադրի վաղվա նիստի օրակարգում: Ինչպես պարզ է դառնում նախագծից, վարկի նպատակն է արտահանման խրախուսման, ներդրումների ներգրավման և որակի կառավարման ծառայությունների մատուցման բնագավառում ՀՀ կառավարության կարողությունների հզորացումը, ինչպես նաև՝ մասնավոր ներդրումների և արտահանման աճի նպատակով համապատասխան միջավայրի ու ընկերությունների կարողությունների ամրապնդումը:
Նշենք, որ ներպետական ընթացակարգերի համաձայն՝ կառավարության հավանությանն արժանանալուց հետո, համաձայնագիրը կուղարկվի ՀՀ Սահմանադրական դատարան, ապա՝ կվավերացվի ՀՀ Նախագահի կողմից:

Внешний госдолг Армении может увеличиться еще на 50 млн. долларов 11/26/2014 16:16 | Лента новостей
Внешний государственный долг Армении увеличится в скором времени еще на 50 млн. долларов США. Дело в том, что правительство РА на заседании в четверг, по всей вероятности, ратифицирует подписанное 6 августа 2014 года между Арменией и Международным банком реконструкции и развития(МБРР) кредитное соглашение “О Программе стимуляции торговли и качества инфраструктуры" .
Соответствующий проект решения включен в повестку завтрашнего заседания кабмина. Согласно проекту, цель кредита – стимулирование экспорта, привлечение инвестиций и наращивание потенциала правительства РА в сфере предоставления услуг по управлению качеством.
Отметим, что в соответствии с внутригосударственными процедурами, соглашение после его одобрения правительством будет направлено в Конституционный суд, а затем президенту для ратификации.