2016 թվականից սկսած ՀՀ-ն ԵՏՄ-ին անդամավճար կվճարի 11/24/2014 12:58 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2016 թվականից սկսած Հայաստանը ԵՏՄ-ին անդամավճար է վճարելու` այդ կառույցի հաստատված բյուջեի 1.13-րդ մասը: Այս մասին այսօր Աժ-ում «Հայաստանի Հանրապետության Եվրասիական տնտեսական միության մասին 2014 թվականի մայիսի 29-ի պայմանագրին միանալու վերաբերյալ» թեմայով լսումների ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Սուրեն Կարայանը:
«Այսինքն` անդամակցության հաջորդ ամսվանից սկսած Հայաստանը կսկսի անդամավճար վճարել»,- ասաց փոխնախարարը, չհստակեցնելով, սակայն, թե որքան է կազմելու Հայաստանին բաժին ընկնող անդամավճարի չափը:
Հիշեցնենք՝ շուրջ 1 ամիս առաջ ՌԴ տնտեսական զարգացման փոխնախարար Ալեքսեյ Լիխաչովը հայտարարել էր, որ ԵՏՄ անդամ երկրների բաժնեմասային անդամավճարների բանաձևը համապատասխանում է ներկրման մաքսատուրքերի բաշխման բանաձևին. դրա 88 տոկոսը բաժին է ընկնում ՌԴ-ին, 4.7 տոկոսը՝ Բելառուսին, 7.3 տոկոսը՝ Ղազախստանին:
2016 թվականից` Հայաստանի կողմից անդամավճար վճարելու պահից սկսած, ռուսաստանցի պաշտոնյայի խոսքով, անդամավճարների վերաբաշխում կկատարվի, իսկ 2015-ին՝ ԵՏՄ-ին միանալու պարագայում Հայաստանն առայժմ անդամավճար չի վճարի:
Սուրեն Կարայանն այսօր ներկայացրեց նաև ԵՏՄ-ին ՀՀ անդամակցության հակիրճ ընթացքը` նշելով, որ բոլոր քայլերը, մինչև ԵՏՄ անդամակցության պայմանագրի ստորագրությունը, իրականացվել են՝ նախապես որոշված ճանապարհային քարտեզին համապատասխան:
«ԵՏՄ-ի հիմնական նպատակներն են անդամ պետությունների տնտեսական զարգացումը, մրցունակության բարձրացումը, տնտեսության համակողմանի արդիականացումը»,- իր ելույթում նշեց փոխնախարարը` հավելելով, որ ԵՏՄ անդամակցության պայմանգիրը կազմված է բուն պայմանագրից և 33 հավելվածներից:
Խորհրդարանական լսումները վարող ԱԺ ՀՀԿ պատգամավոր Վարդան Այվազյանն էլ հիշեցրեց, որ կառավարությունը 22 աշխատանքային խումբ է ստեղծել, որոնք իրականացնում են ճանապարհային քարտեզով նախանշված 212 միջոցառումները:

Армения с 2016 года будет платить ЕАЭС членский взнос 11/24/2014   13:59  |  Актуальная тема
Армения с 2016 года будет платить Евразийскому экономическому союзу членский взнос в размере 1.13 части от утвержденного бюджета данной структуры. Об этом заявил заместитель министра финансов Армении Сурен Караян, выступая на парламентских слушаниях по присоединению Армении к Договору о ЕАЭС в понедельник.
Напомним, что месяц назад замминистра экономического развития РФ Алексей Лихачев заявил, что формула долевых взносов стран-членов ЕАЭС соответствует формуле распределения импортных пошлин (88% приходится на Россию, 4,7% — на Белоруссию и 7,3% — на Казахстан).
В то же время, добавил он, до 1 июля 2015 года с учетом присоединения Армении должно быть принято решение о перераспределении этих взносов с 2016 года. В 2015 году в случае своего присоединения к союзу Армения взносы платить не будет.
Сурен Караян сегодня представил также ход присоединения Армении к ЕАЭС, отметив, что все шаги до подписания Договора о членстве в Союзе проводились в соответствии с “дорожной картой”.
“Основной целью ЕАЭС является развитие стран-участниц Союза: повышение уровня конкурентоспособности, всесторонняя модернизация экономики”, -отметил в своем выступлении замглавы Минфина РА.
В свою очередь депутат НС РА Вардан Айвазян напомнил, что созданы 22 рабочие группы, которые проводят намеченные в дорожной карте 212 мероприятий.