Վարդան Պետրոսյանի փաստաբանները՝ «հերթապահ ընթերակա»-ի և քննիչի` «քրեորեն պատժելի արարքի» մասին 11/21/2014   15:42  |  Քրեական խրոնիկոն
Վարդան Պետրոսյանի գործի նախաքննությունն իրականացրած քննիչ Հակոբյանը քրեորեն պատժելի արաք է կատարել: Այսօր դատարանում նման կարծիք հայտնեց Վարդան Պետրոսյանի շահերի պաշտպան Նիկոլայ Բաղդասարյանը:
Նման եզրակացության է հանգել փաստաբանը՝ գործի նյութերին ծանաթանալով ու վերլուծություն անելով: Ըստ փաստաբանի` դեպքի վայրի զննության արձանագրությունը չի կազմվել դեպքի օրը` վթարից անմիջապես հետո, այն լրացված է տարբեր գույնի գրիչների նշումներով, հանդարտ ձեռագրով:
Սա Նիկոլայ Բաղդասարյանին հիմք է տվել ենթադրելու, որ այն կազմել է ոչ թե վթարի վայրում, այլ` քննիչի աշխատասենյակում: Իսկ վկաները, որոնք դատարանում փաստեցին, որ տեսել են ու ստորագրել: Իրականում, ըստ փաստաբանի, ճիշտ չեն ասել, և իրականում ստորագրել են դատարկ բլանկի վրա:
«Իմ վարկածն այն է, որ իրենք գծել են գծագրերը, չի համընկել վթարի մեխանիզմի հետ, դրա պատճառով նորից են գծել, դրա համար էլ մի ընթերակային չի լինում գտնել, իսկ երկրորդ ընթերակայի ստորագրությունը չի պատկանում իրեն»,- ասաց Նիկոլայ Բաղդասարյանը՝ հավելելով, որ քննիչը չի գծել վթարի մի քանի հետքեր` լավ իմանալով, որ Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաները տեխնիկապես այնքան զարգացած չեն, որ հնարավոր լինի հետագայում դեպքի վայրի լուսանկարներում առկա դեպքերը տեղափոխել գծագրի մեջ:
Սակայն արտասահմանում պատվիրված նոր գծագրերը, որոնք Նիկոլայ Բաղդասարյանը միջնորդել էր կցել գործի նյութերին, հենց այդ մեթոդով են վերականգնել վթարի հանգամանքները:
Վարդան Պետրոսյանի մյուս փաստաբան Սամվել Ջաղինյանն էլ հայտարարեց, որ իր կարծիքով` երկրորդ ընթերական՝ Գրիշա Գասպարյանը, ով նաև դատարանում ցուցմունք է տվել, «հերթապահ ընթերակա» է: Սամվել Ջաղինյանn իր այս կարծիքը մեկնաբանեց նրանով, որ Գրիշա Գասպարյանը դատարանում հայտարարել էր, որ իր բնակության հասցեն փոխվել է, Չարենցի փողոցը վերանվանվել է Թարգմանչաց, սակայն զննության արձանագրության մեջ քննիչը 3 անգամ նշել է հին հասցեն:
Ըստ փաստաբանի, դա խոսում է այն մասին, որ «ոստիկանները տեղյակ են այս ընթերակայի մասին և երբ որ քննիչին պետք է լինում, ինքը կարողանում է այդ տվյալներն ունենալով արձանագրել»: «Այսինքն այս ընթերական, ով այստեղ եկավ և ցումունք տվեց, շատ հնարավոր է կրում է պարբերական բնույթ իրավապահ մարմինների համար և ունի նման կարգավիճակ՝ հերթապահ ընթերակայի»,- ասաց Փաստաբանը՝ հիշեցնելով, որ Գրիշա Գասպարյանը դատարանում չթաքցրեց, որ ոստիկաններից մեկն իրենց գյուղից է:
Հայտարարության ավարտին փաստաբան Ջաղինյանն անդրադարձավ ձեռագրաբանական փորձաքննություն նշանակելու մասին պաշտպանական կողմի միջնորդությունը մերժելուն: Հիշեցնելով, որ մեղադրանքի կողմն այս միջնորդության դեմ նախորդ դատական նիստի ընթացքում, ըստ էության, չառարկեց, Սամվել Ջաղինյանը, դիմելով դատավորին, ասաց. «Դուք հանդես եկաք որպես կողմ, հարգելի' դատարան, և փակեցիք բոլոր ճանապարհները` այդ ապացույցի վերաբերյալ որևէ հիմնավորում ներկայացնելու համար: Ավելին՝ եթե կեղծիք է կատարվել, դրանում հանցագործության հատկանիշներ կան: Այսինքն՝ դուք փակում եք այդ ճանապարհը՝ կատարված ենթադրյալ հանցագործությունը բացահայտելու համար»:

Адвокаты актера Вардана Петросяна поведали суду о “дежурном понятом” и “уголовно наказуемом деянии” следователя 11/21/2014   16:54  |  Криминальная хроника
Следователь Акопян, проводивший предварительное следствие по делу о ДТП с участием Вардана Петросяна, совершил уголовно наказуемое деяние. Об этом на сегодняшнем заседании суда заявил адвокат сатирика Николай Багдасарян.
Адвокат пришел к подобному заключению, ознакомившись с материалами дела и проанализировав их. По словам Н. Багдасаряна, протокол осмотра места происшествия не был составлен в день инцидента, сразу же после аварии; он был заполнен ручками с чернилами разных цветов и человеком со спокойным почерком.
Это дало Николаю Багдасаряну основание полагать, что протокол был составлен не на месте инцидента, а в кабинете следователя. А свидетели, которые заявили в суде, что видели и подписали, на самом деле, по словам адвоката, говорили неправду: в действительности, они подписывали пустой бланк.
Моя версия заключается в том, что они начертили схему, которая не сходилась с механизмом ДТП, и по этой причине начертили ее снова, поэтому понятого и невозможно отыскать, а подпись второго понятого не принадлежит ему”, - заявил Николай Багдасарян, добавив, что следователь не начертил несколько следов от ДТП, прекрасно осознавая, что в Армении информационные технологии не настолько развиты, чтобы можно было впоследствии переместить на чертеж происшествия, запечатленные на фотоснимках. Однако заказанные за рубежом чертежи, которые Николай Багдасарян ходатайствовал приобщить к материалам дела, именно этим методом и восстановили обстоятельства происшествия.
Другой адвокат Вардана Петросяна Самвел Джагинян высказал предположение, что второй понятой, который давал показания в суде, возможно, является “дежурным понятым”.В качестве довода в пользу своего мнения Самвел Джагинян сослался на заявление понятого Гриши Гаспаряна, который сообщил в суде, что адрес, по которому он проживает, изменился –улица Чаренца была переименована в Таргманчац, однако следователь в протоколе осмотра места происшествия трижды указал старый адрес.
По мнению адвоката, это говорит о том, что “полицейские знают о наличии такого понятого, и при необходимости следователь может оформлять протокол, имея в распоряжение его данные. То есть, понятой Гриша Гаспарян, который явился сюда и дал показания, вполне вероятно, носит статус “дежурного понятого””, - сказал адвокат, напомнив о том, что понятой и не скрывал на суде, что один из полицейских - их односельчанин.