Մեկնարկում է Վերնիսաժի գործով դատավարությունը 11/21/2014   10:15  |  Քրեական խրոնիկոն
Երևանի Կոնտրոն և Նորք Մարաշ ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր մեկնարկում է Վերնիսաժի գործով դատավարությունը:
Մայիսի 17-ին Վերնիսաժի մոտ տեղի ունեցած և կրակոցներով ավարտված վիճաբանության բոլոր 3 մասնակիցները` Գոռ Առաքելյանը, Վալերիկ Հովհաննիսյանն ու Ներսես Մելքոնյանը, այսօր կկանգնեն դատարանի առաջ:
Նախաքննությամբ պարզվել է, Վալերիկ Հովհաննիսյանը 2014թ. մայիսի 17-ին՝ ժամը 13:00-ի սահմաններում, իր վարած «ԲՄՎ X-6» մակնիշի ավտոմեքենայով եկել է Երևանի Վարդանանց փողոցի թիվ 18/2 շենք և ավտոմեքենան կայանելով ստորգետնյա ավտոկայանատեղիի մուտքի մոտ ու փակելով դեպի փողոց դուրս գալու ճանապարհը՝ գնացել է այդ շենքում բնակվող իր ծանոթի տուն:
Այդ նույն ժամանակահատվածում Գոռ Առաքելյանն իր կնոջ և փոքրահասակ դստեր հետ, իր «Տոյոտա Լանդ Կռաուզեր» մակնիշի ավտոմեքենայով փորձել է դուրս գալ ստորգետնյա ավտոկայանատեղիից և տեսնելով, որ «ԲՄՎ X-6» ավտոմեքենան փակել է ճանապարհը, կանչել է շենքի անվտանգության աշխատակիցներին` գործով վկաներ Էդվարդ Սիրդատյանին և Գրիգոր Ավետիսյանին, ու պահանջել գտնել ավտոմեքենայի տիրոջն ու բացել ճանապարհը:
Անվտանգության աշխատակիցները շենքում փնտրելուց ու գտնելուց հետո ավտոմեքենայի տիրոջն ու նրա ընկեր Ներսես Մելքոնյանին տեղեկացրել են, որ ավտոմեքենան խոչընդոտում է ավտոկայանատեղիի երթևեկությունը` պահանջելով այն դուրս բերել այդտեղից:
Վ. Հովհաննիսյանը և Ն.Մելքոնյանն իջել են ցած, որտեղ ավտոկայանատեղիի մուտքի դարպասների մոտ  հանդիպել են Գ.Առաքելյանին: Նրանց միջև վիճաբանություն է սկսվել, որի ժամանակ Վ.Հովհաննիսյանն ու Ն.Մելքոնյանը քաշքշել են Գ.Առաքելյանին՝ փոխադարձաբար հայհոյելով, հարվածներ հասցնելով ու ծեծի ենթարկելով միմյանց:
Փողոցում գտնվող մարդկանց միջամտությունից հետո ծեծկռտուքը դադարել է, յուրաքանչյուրը վերադարձել է իր ավտոմեքենայի մոտ, բայց քիչ անց Ն.Մելքոնյանը կրկին մոտեցել է Գ. Առաքելյանին ու հանելով իր բջջային հեռախոսը՝ հայհոյելով պահանջել է նրա բջջային հեռախոսահամարը` ավելի ուշ հանդիպելու ու պահվածքի համար բացատրություն տալու նպատակով:
Ի պատասխան Գ. Առաքելյանը դուրս է եկել իր ավտոմեքենայից և հանելով գործով չպարզված հանգամանքներում ձեռք բերած ատրճանակը՝ մի քանի անգամ կրակել նախ Ն.Մելքոնյանի ուղղությամբ, ապա` ավտոմեքենայի մեջ նստած Վ.Հովհաննիսյանի: Դրանից հետո Վալերի Հովհաննիսյանը փորձել է փախչել, բայց Գոռ Առաքելյանը ևս մի քանի անգամ կրակել է նրա հետևից` պատճառելով մի քանի հրազենային վնասվածք:
Այնուհետև Գոռ Առաքելյանը մտել է շենք, իսկ Ն.Մելքոնյանը գնացել է նրա հետևից: Շենքի ներսում Գ.Առաքելյանը կրկին մի քանի կրակոցներ է արձակել Ն.Մելքոնյանի ուղղությամբ`  նրան պատճառվելով միջին ծանրության վնասվածքներ:
Գոռ Առաքելյանի արձակած կրակոցներից վիրավորվել են նաև «Վերնիսաժ» տոնավաճառում գտնվող Մյասնիկ Հայրապետյանը, Մնացական Սուքիասյանը  և Ալվինա Բադալյանը:

Начинается суд по резонансному делу о стрельбе у ереванского Вернисажа 11/21/2014   11:29  |  Криминальная хроника
Первое заседание суда по резонансному делу о стрельбе у ереванского Вернисажа начинается в суде столичных административных районов Кентрон и Норк-Мараш.
Перед судом предстанут все трое участников инцидента: Гор Аракелян, Валерий Ованнисян и Нерсес Мелконян.
Следствием было установлено, что Валерий Ованнисян 17 мая 2014 года, около 13.00 по ереванскому времени на своем BMW X6 подъехал к зданию на улице Вардананца 18/2 и, припарковав автомобиль у входа в подземную автостоянку и тем самым перекрыв ведущий на улицу путь, отправился к своему знакомому, проживающему в вышеупомянутом доме.
В этот момент Гор Аракелян со своей супругой и малолетней дочерью на своем “ Toyota Land Cruiser ” пытался выехать из автостоянки, но, увидев, что БМВ- X-6 перекрывает ему путь, позвал сотрудников службы безопасности здания - свидетелей по делу Эдварда Мирдатяна и Григора Аветисяна - и потребовал найти хозяина автомашины, чтобы разблокировать дорогу.
Сотрудники безопасности, отыскав хозяина автомобиля и его друга Нерсеса Мелконяна, сообщили им о сложившейся ситуации на автопарковке и потребовали отогнать автомобиль.
В. Ованнисян и Н. Мелконян спустились вниз, где у входа на автостоянку встретили Г. Аракеляна. Между ними завязалась перепалка, во время которой ее участники бранились и избивали друг друга.
Только после вмешательства случайных прохожих участников драки удалось разнять. Однако спустя некоторое время Н. Мелконян вновь подошел к Г. Аракеляну и, достав свой мобильный телефон и нецензурно выражаясь, потребовал у него номер телефона с тем, чтобы договориться о встрече и объясниться.
В ответ Г. Аракелян вышел из машины и, достав приобретенный при неустановленных обстоятельствах пистолет, несколько раз выстрелил из него в сторону Н. Мелконяна, а затем – в В. Ованнисяна. После этого Валерий Ованнисян пытался бежать, однако Гор Аракелян снова выстрелил ему вслед, причинив ему несколько огнестрельных ранений.
Затем Гор Аракелян вошел в здание, а Н. Мелконян последовал за ним. Уже в помещении Г. Аракелян вновь открыл огонь по Н. Мелконяну, причинив ему повреждения средней тяжести.
В результате произведенных Г. Аракеляном выстрелов ранения получили также находившиеся на тот момент на ереванской ярмарке “Вернисаж” Мясник Айрапетян, Мнацакан Сукиасян и Альвина Бадалян.