Էդվարդ Նալբանդյան. Ադրբեջանը փորձում է փուչ մեղադրանքներով քողարկել իր փաստարկների բացակայությունը 11/21/2014 21:31 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի հայտարարությունը իրավիճակի, փաստերի և փաստաթղթերի ակնհայտ խեղաթյուրման հերթական դրսևորում է: Այս մասին ասել է Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ պատասխանելով News.am լրատվական կայքի հարցին:
Լրատվական կայքը նախարարին հարց էր ուղղել նախօրեին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարության կապակցությամբ, որում վերջինս հերթական անհիմն մեղադրանքներն է հնչեցրել Հայաստանի հասցեին։
«Ադրբեջանի արտգործնախարարությունը կրկին անգամ փորձում է կեղծել ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի բանաձևի էությունը` դիտավորյալ բաց թողնելով դրա հստակ պահանջը` «անմիջապես դադարեցնել բոլոր թշնամական գործողությունները»։
ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի 1993թ. ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ բոլոր չորս բանաձևերի առաջնային և անվերապահ պահանջն էր ռազմական և թշնամական գործողությունների դադարեցումը։ Հենց Ադրբեջանի կողմից սույն բանաձևերի հիմնարար պահանջը չկատարելու հետևանքով անհնարին դարձավ դրանց իրականացումը: Եվ առնվազն զավեշտալի է, որ Ադրբեջանը հղում է կատարում այն բանաձևերին, որոնց կատարումը հենց ինքն է տապալել:
Հարկ է վերստին հիշեցնել, որ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի բանաձևերից և ոչ մեկը Հայաստանը չի մատնանշվում որպես հակամարտության կողմ: Հայաստանին միայն կոչ է արվում «շարունակել օգտագործել իր ազդեցությունը» Արցախի վրա, և Արցախը ակնհայտորեն ճանաչվում է որպես հակամարտության կողմ, ինչն Ադրբեջանը շարունակաբար փորձում է անտեսել:
Ադրբեջանը մերժել է Անվտանգության խորհրդի բանաձևերի պահանջի կատարումը՝ տարածաշրջանում տնտեսական, տրանսպորտային, էներգետիկ կապերի վերականգնման վերաբերյալ։
Ավելին, Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը կոչ էին անում ձեռնպահ մնալ հակամարտության խաղաղ կարգավորումը խոչընդոտող գործողություններից և ջանքեր ներդնել` Մինսկի խմբի շրջանակներում հիմնահարցի հանգուցալուծման ուղղությամբ: Ի՞նչ արեց Ադրբեջանը։ Լրիվ հակառակը. յուրաքանչյուր բանաձևից հետո ծավալեց նոր լայնածավալ ռազմական գործողություններ։
Բաքուն նորանոր սադրանքների գնաց` խափանելու համար բանակցային գործընթացը, Հայաստանի և միջազգային հանրության ջանքերն՝ ուղղված հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը: Նույնը անում է այսօր։
Ակնհայտ է, որ հենց Ադրբեջանի իշխանություններն են, որ բազմիցս ոտնահարել են ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի բանաձևերի պահանջը` միջազգային հումանիտար իրավունքի սկզբունքների խախտումից զերծ մնալու վերաբերյալ, ինչին ականատես ենք նաև այսօր՝ խոցված ուղղաթիռի անձնակազմի հարցով:
Ուսումնավարժական թռիչք իրականացնող ուղղաթիռի խոցման սադրիչ քայլով Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է ոչ միայն ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի բանաձևերի պահանջները, այլև` 1994թ. հրադադարի հաստատման և 1995թ. հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին եռակողմ համաձայնագրերը, ինչպես նաև միջազգային հանրության բազմաթիվ կոչերը` զինադադարի ամրապնդման վերաբերյալ։
Փոխվստահության ամրապնդման միջազգային պարտավորությունների համաձայն` Հայաստանը և Արցախը ԵԱՀԿ խողովակներով ու լրատվամիջոցներով տեղեկացրել են նախապես ծրագրավորված միասնական զորավարժություններ անցկացնելու իրենց մտադրության մասին՝ ի տարբերություն Ադրբեջանի, որը վերջին ամիսներին անցկացրել է մի շարք զորավարժություններ, այդ թվում` շփման գծի մոտակայքում, ինչի մասին երբեք նախապես պատշաճ չի տեղեկացրել։
Առերեսվելով միջազգային կառույցների արձագանքին՝ Ադրբեջանը փորձում է փուչ մեղադրանքներով քողարկել իր փաստարկների բացակայությունը։
Բաքուն շարունակում է հակադրվել միջազգային հանրությանը, ինչը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց ԵԱՀԿ Մինկսի խմբի համանախագահների հայտարարությանը իր արձագանքով։ Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը կորցնում է իրականության զգացումը, և օրեցօր առավել խորանում է անդունդը` քաղաքակիրթ աշխարհի և այդ երկրի միջև»,-ՀՀ ԱԳՆ լրատվական ծառայության փոխանցմամբ՝ մասնավորապես ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Эдвард Налбандян: Азербайджан пытается пустыми обвинениями завуалировать отсутствие аргументов 11/22/2014   09:20  |  Лента новостей
Заявление МИД Азербайджана - очередное проявление явного искажения ситуации, фактов и документов, заявил в пятницу глава внешнеполитического ведомства Армении Эдвард Налбандян,отвечая на вопрос новостного портала News.am.
СМИ попросило министра прокомментировать вчерашнее заявление МИД Азербайджана, в котором в очередной раз была озвучена необоснованная критика в адрес Армении.
МИД Азербайджана вновь пытается исказить суть и содержание одной из резолюций Совета безопасности ООН, преднамеренно опуская его четкое требование: “немедленно прекратить все враждебные действия”, - сказал Эдвард Налбандян.
“Первичным и безоговорочным требованием всех четырех резолюций СБ ООН от 1993г. по карабахской проблеме было прекращение военных и враждебных действий. Именно по причине невыполнения Азербайджаном основных требований этих резолюций их исполнение стало невозможным. Как минимум абсурдно, что Азербайджан ссылается на резолюции, исполнение которых сам же провалил”, - отметил глава МИД Армении.
Налбандян также напомнил, что ни в одной резолюции Совета безопасности ООН, Армения не указывается в качестве стороны конфликта. Армению только призывают “продолжать использовать свое влияние” на Карабах, а Карабах однозначно признается в качестве стороны конфликта, что Азербайджан последовательно пытается игнорировать.
“Азербайджан отверг выполнение требования резолюций Совета безопасности относительно восстановления экономических, транспортных, энергетических связей в регионе.
Более того, резолюции Совета безопасности ООН призывали воздержаться от действий, препятствующих мирному разрешению конфликта и прилагать усилия по решению проблемы в рамках Минской группы. Что сделал Азербайджан? Все с точностью наоборот: разворачивая новые широкомасштабные боевые действия после принятия каждой резолюции.
Баку пошел на все новые провокации для торпедирования переговорного процесса, усилий Армении и международного сообщества, направленных на исключительно мирное урегулирование конфликта. То же самое делает и сегодня.
Очевидно, что именно власти Азербайджана многократно попирали требования резолюций Совета безопасности ООН: воздержаться от нарушения принципов международного гуманитарного права, свидетелями чего мы являемся и сегодня в вопросе экипажа сбитого вертолета.
Провокационным шагом уничтожения совершавшего учебно-тренировочный полет вертолета Азербайджан грубо нарушил не только резолюции СБ ООН, но и трехстороннее соглашение об установлении перемирия от 1994г. и укрепления режима прекращения огня от 1995г., а также многочисленные призывы международного сообщества по укреплению режима прекращения огня.
В соответствии с международными обязательствами по мерам укрепления доверия, Армения и Карабах оповестили по каналам ОБСЕ и средствам массовой информации о намерении провести заранее запланированные совместные военные учения, в отличие от Азербайджана, который за последние месяцы провел ряд военных учений, в том числе вблизи линии соприкосновения, о чем ни разу должным образом заранее не оповещал.
Столкнувшись с реакцией международных структур, Азербайджан пытается пустыми обвинениями завуалировать отсутствие аргументов.
Баку продолжает противопоставлять себя международному сообществу, что в очередной раз было продемонстрировано его реакцией на заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Очевидно, что Азербайджан теряет чувство реальности, и с каждым днем увеличивается пропасть между цивилизованным миром и этой страной”, - глава внешнеполитического ведомства Армении.