Արդարադատության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը Ռուսաստանի Դաշնությունում է 11/21/2014 10:36 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 20-ից 22-ը աշխատանքային այցով մեկնել է Ռուսաստանի Դաշնություն: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Նոյեմբերի 20-ին նախարարը հանդիպել է Ռուսաստանի պատիժների կատարման դաշնային ծառայության ղեկավար Գենադի Կորնիենկոյին:
Գ. Կորնիենկոն ողջունել է ՀՀ արդարադատության նախարարի գլխավորած պատվիրակությանը՝ նշելով, որ Հայաստանը Ռուսաստանի համար կարևոր գործընկեր է: Անդրադառնալով բազմաոլորտ համագործակցությանը՝ նա կարևորվել է ԱՊՀ երկրների միջև նախորդ տարի ստեղծված քրեակատարողական հիմնարկների ղեկավարների խորհուրդը:
ՀՀ արդարադատության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել հյուրընկալման համար և ներկայացրել ՀՀ արադարադատության նախարարության քրեակատարողական համակարգում իրականացվող բարեփոխումները և ոլորտում մարդու իրավունքների պաշտպանության ներկա վիճակը: Նախարարը նշել է, որ Մաքսային միությանն ու Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցումը ենթադրում է ռուսաստանյան գործընկերների հետ համագործակցության առավել ակտիվացում:
Կողմերը քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր, մասնավորապես՝ քրեակատարողական ոլորտի կադրերի պատրաստման և վերապատրաստման խնդիրները, անվտանգության նոր համակարգերի ներդրման, նորմատիվ-տեխնիկական բազայի նորացման, պրոբացիայի ծառայությանն առնչվող հարցեր:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել կադրերի վերապատրաստման առումով գործնական քայլեր ձեռնարկելու վերաբերյալ, մասնավորապես՝ քրեակատարողական համակարգի ծառայողներին Ռուսաստանի պատիժների կատարման դաշնային ծառայության 7 բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում կրթելու և վերապատրաստելու ծրագրեր իրականացնելու մասին:
Համաձայնություն է ձեռք բերվել նաև համագործակցել քրեակատարողական համակարգի անվտանգության սարքերի ձեռքբերման ուղղությամբ:
ՀՀ արդարադատության նախարարի հրավերով 2015-ի սկզբին Ռուսաստանի պատիժների կատարման դաշնային ծառայության պատվիրակությունը նախատեսում է փոխադարձ այց իրականացնել ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչություն: ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջարկով որոշվել է նաև երկու երկրների քրեակատարողական համակարգերի միջև ստորագրել փոխգործակցության հուշագիր:

Соглашение о сотрудничестве планируется заключить между пенитенциарными системами России и Армении 11/21/2014   12:21  |  Лента новостей
Возглавляемая министром юстиции Армении Ованнесом Манукяном делегация находится с рабочим визитом в Российской Федерации. Об этом сообщает пресс-служба Минюста РА.
В четверг министр провел встречу с директором Федеральной службой исполнения наказаний(ФСИН) России Геннадием Корниенко.
Г. Корниенко отметил, что Армения для России является важнейшим партнером.
В свою очередь министр Манукян представил реализуемые Минюстом Армении реформы в уголовно-исполнительной системе и меры по защите прав человека в этой сфере. Министр отметил, что вступление Армении в Таможенный союз и ЕАЭС подразумевает еще большую активизацию сотрудничества с российскими партнерами.
Стороны обсудили ряд представляющих обоюдный интерес тем, в частности вопросы подготовки и переподготовки специалистов пенитенциарной системы, внедрения новых систем безопасности, обновления нормативно-технической базы, а также вопросы, касающиеся службы пробации.
На встрече стороны обсудили вопросы сотрудничества между пенитенциарными системами России и Армении. Сотрудничество обоих государств в области исполнения наказаний предусматривает возможности реализации программ по обмену опытом, обучению и переподготовке специалистов пенитенциарной системы Армении в 7 образовательных организациях ФСИН России.
Была достигнута также договоренность по приобретению систем безопасности.
По предложению главы Минюста РА, было принято решение подписать соглашение о межведомственном сотрудничестве между пенитенциарными системами России и Армении.
По приглашению министра юстиции Армении Ованеса Манукяна делегация ФСИН планирует нанести ответный визит в Уголовно-исполнительное управление Министерства юстиции Республики Армения в 2015 году.