Հայաստանի Օմբուդսմենը խոցված ուղղաթիռի անձնակազմի վերադարձման հարցով դիմել է ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատարին 11/20/2014 11:51 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը նամակ է հղել Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուժնիեկսին՝ նոյեմբերի 12-ին՝ ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ խոցված ՄԻ-24 ուղղաթիռի վերաբերյալ:
«Խորապես մտահոգված ու անհանգստացած եմ ՄԻ-24 հայկական ուղղաթիռի երեք հոգանոց երիտասարդ անձնակազմի ճակատագրով: Չզինված այս ուղղաթիռն Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից խոցվել էր նոյեմբերի 12-ին՝ ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ:
Միջադեպից անցել է արդեն 8 օր, սակայն ադրբեջանական կողմը թույլ չի տալիս մոտենալ ուղղաթիռին և դուրս բերել անձնակազմի անդամներին՝ չնայած այդ երկրին հայկական կողմի խնդրանքով դիմել են և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը, և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն: Ավելին, ադրբեջանական կողմը ԵԱՀԿ ներկայացուցիչներին թույլ չի տվել նաև զինադադարի ռեժիմի խախտման դիտարկում անցկացնել ուղղաթիռի խոցման վայրում:
Խոցված ուղղաթիռի անձնակազմին օրեր շարունակ կրակի տակ պահելը ոչ միայն լիովին հակասում է միջազգային մարդասիրական իրավունքով սահմանված նորմերին, մասնավորապես Ժնևի կոնվենցիայի դրույթներին, այլև ոտնահարում է տարրական բարոյականության ու խղճի սկզբունքներն իսկ: Խոցված ուղղաթիռի օդաչուներին ժամանակին մոտենալու և բուժօգնություն ցուցաբերելու դեպքում բացառված չէ, որ նրանցից գոնե մեկի կյանքը հնարավոր լիներ փրկել:
Կոչ եմ անում Ձեզ անմասն չմնալ և նպաստել ուղղաթիռի անձնակազմի՝ հայկական կողմին վերադարձմանը, ինչպես նաև միջադեպի համակողմանի, անկողմնակալ ու թափանցիկ հետաքննության անցկացմանը»:

Омбудсмен Армении просит комиссара СЕ по правам человека о содействии в вывозе тел членов экипажа сбитого вертолета Ми-24 11/20/2014   12:55  |  Актуальная тема
Омбудсмен Армении Карен Андреасян направил письмо комиссару Совета Европы по правам человека Нильсу Муйжниексу касательно вертолета Ми-24 ВВС НКР, сбитого азербайджанцами во время выполнение учебно-тренировочного полета.
“Глубоко обеспокоен судьбой экипажа МИ-24 в составе трех молодых людей. Невооруженный вертолет был сбит ВС Азербайджана 12 ноября во время учебно-тренировочного полета.
Со дня инцидента прошло 8 дней, однако азербайджанская сторона не позволяет подойти к вертолету и вывести членов экипажа, несмотря на то, что по просьбе армянской стороны к этой стране обратился личный представитель действующего председателя ОБСЕ и Международного комитета красного креста. Более того, азербайджанская сторона не позволила представителям ОБСЕ провести мониторинг нарушения режима прекращения огня на территории, где был сбит вертолет.
Действия азербайджанской стороны, днями напролет удерживающей под обстрелом экипаж вертолета, не только противоречат нормам международного гуманитарного права, в частности положению Женевской конвенции, но и попирают элементарные принципы совести и морали. Если бы членам экипажа была бы оказана своевременная медпомощь, не исключено, что жизнь хотя бы одного из них удалось бы спасти.
Призываю Вас не оставаться в стороне и способствовать передаче армянской стороне тел членов экипажа, а также проведению всестороннего, объективного и прозрачного расследования инцидента”, - говорится в письме Карена Андреасяна, адресованном Нильсу Муйжниекс.