ՀՀ վարչապետ. «Հայաստանը շարունակելու է մաքսային համակարգի բարեփոխումները» 11/20/2014   11:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Կունիո Միկուրիային: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Վարչապետն արդյունավետ է գնահատել երկկողմ համագործակցությունը և նշել, որ հանդիպումը լավ հնարավորություն է մաքսային ոլորտի բարեփոխումների ընթացքը և հետագա անելիքները քննարկելու համար: Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով՝ ՀՀ մաքսային ծառայությունում վերջին տարիներին իրականացված բարեփոխումներն արդեն շոշափելի արդյունքներ են տվել. ըստ Համաշխարհային բանկի 2014 թ. «Doing Business» վարկանիշային աղյուսակի՝ Հայաստանը 4 կետով բարելավել է իր դիրքը  և 49-րդ կետից բարձրացել 45-րդ կետ:
Կունիո Միկուրիան ողջունել է ՀՀ կառավարության քաղաքականությունը հարկային և մաքսային վարչարարության բարելավման ուղղությամբ և նշել, որ 2009 թ. մեր երկիր կատարած իր առաջին այցից հետո, այս առումով, Հայաստանն էական առաջընթաց է արձանագրել:
Պարոն Միկուրիան, մասնավորապես, բարձր է գնահատել մաքսային ընթացակարգերում ժամանակակից բարձր տեխնոլոգիաների ներդրումը, կադրերի վերապատրաստումը, Մաքսային օրենսգրքի կատարելագործումն ու համապատասխանեցումը միջազգային չափանիշներին և այլն:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են համատեղ ընթացիկ և  առաջիկա ծրագրերին:
Երկուստեք ընդգծվել է, որ մաքսային ծառայությունում տարվող բարեփոխումները պետք է նպաստեն գործարար միջավայրի բարելավմանը և երկրի տնտեսության մրցունակության բարձրացմանը: Նշելով, որ ոլորտում դեռ բավական անելիքներ կան, և կառավարությունը շարունակելու է մաքսային համակարգի բարեփոխումները, վարչապետը կարևորել է Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության հետ համագործակցության ամրապնդումը և խորացումը:

Овик Абраамян заявил о намерении Армении продолжить реформирование таможенной системы 11/20/2014   13:16  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Овик Абрамян принял генерального секретаря Всемирной таможенной организации Кунио Микуриа. Об этом сообщает в пресс-служба правительства Армении.
Премьер-министр назвал эффективным двустороннее сотрудничество и усмотрел во встрече хорошую возможность для обсуждения процесса таможенных реформ и дальнейших планов. По словам Овика Абраамяна, реализованные в последние годы в Армении таможенные реформы уже приносят свои плоды: согласно рейтингу ВБ "Doing Business» в 2014 году Армения улучшила свои позиции на четыре пункта, заняв 45 место.
Кунио Микуриа приветствовал политику правительства Армении по реформированию налогового и таможенного администрирования и отметил, что после своего последнего визита в Армению в 2009 году, страна добилась существенного прогресса.
Микуриа, в частности, высоко оценил внедрение современных технологий в таможенную сферы, переподготовку кадров, совершенствование Таможенного Кодекса и приведение его в соответствие с международными стандартами. В ходе встречи стороны коснулись также совместно реализуемых программ и дальнейших планов.
Собеседники подчеркнули, что проводимые в таможенной сфере реформы должны способствовать улучшению предпринимательской среды и повышению конкурентоспособности страны. Премьер Армении сообщил о намерении правительства продолжить реформы, отметив, что придает важность развитию и углублению сотрудничества со Всемирной таможенной организацией.