ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում 11/19/2014   15:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 19-ին Արտակ Զաքարյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Մինչ օրակարգային նախագծերի քննարկմանն անցնելը՝ հանձնաժողովը որոշում է կայացրել նոյեմբերի 24-ին՝ ժամը 12:00-ին, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հետ համատեղ ԱԺ նիստերի դահլիճում անցկացնել «Հայաստանի Հանրապետության Եվրասիական տնտեսական միության մասին 2014 թվականի մայիսի 29-ի պայմանագրին միանալու վերաբերյալ» թեմայով խորհրդարանական լսումներ:
Այնուհետեւ պատգամավորները քննարկել են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի հեղինակած «Օսմանյան կայսրությունում պոնտոսահույների, ասորիների, եզդիների եւ այլ ազգերի ցեղասպանության դատապարտման մասին» եւ «Հայաստանի Հանրապետության
տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը:
Հեղինակն առաջարկում է «Հայաստանի Հանրապետության տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքում դեկտեմբերի 9-ը սահմանել որպես Օսմանյան կայսրությունում պոնտոսահույների, ասորիների, եզդիների եւ այլ ազգերի ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր, ինչպես նաեւ դատապարտել վերոնշյալ ազգերի ցեղասպանությունը:

Парламентские слушания по присоединению Армении к Договору о ЕАЭС пройдут в НС в ближайший понедельник 11/19/2014   17:41  |  Лента новостей
19 ноября под председательством Артака Закаряна состоялось очередное заседание Постоянной комиссии НС по внешним сношениям. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Комиссия приняла решение провести совместно с Постоянной комиссией НС по экономическим вопросам парламентские слушания на тему “О присоединении РА к договору о ЕАЭС от 29 мая 2014 года”, которые пройдут в зале заседаний НС 24 ноября, в 12:00 часов.
Затем депутаты обсудили законодательный пакет о внесении поправок в предложенный депутатом Заруи Постанджян законопроект “Об осуждении геноцида понтийских греков, ассирийцев, езидов и других национальностей в Османской империи” и в закон “О праздниках и памятных днях РА”.
Автор предлагает объявить 9 декабря Днем памяти жертв геноцида понтийских греков, ассирийцев, езидов и других наций в Османской империи, а также осудить геноцид указанных народов.