Հայկ Կյուրեղյանի ներկայացուցչի բողոքը մերժվել է. նոր բողոք կներկայացվի դատարան 11/18/2014   15:39  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայկ Կյուրեղյանի նկատմամբ բռնությունների վերաբերյալ գործը Հատուկ քննչական ծառայության կողմից կարճելու որոշման դեմ վերջինիս ներկայացուցիչ, փաստաբան Երվանդ Վարոսյանի բողոքը դատախազը մերժել է: Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Ե.Վարոսյանը, որոշումը ստանալու օրվանից սկսած օրենքով սահմանված մեկամսյա ժամկետում այն կբողոքարկվի  դատարան:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով` բռնություն գործադրմամբ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակում Հայկ Կյուրեղյանը տուժող էր ճանաչվել, ապա, ըստ Երվանդ Վարոսյանի, սմբողջությամբ ոստիկանների ցուցմունքների վրա հիմնվելով՝ ՀՔԾ-ն քրեական գործի կարճումը պատճառաբանել է, որ քննությամբ չեն կարողացել ապացուցել, որ Կյուրեղյանի նկատմամբ ոստիկանների կողմից բռնություններ են գործադրվել:
Հայկ Կյուրեղյանը, ի դեպ, հստակ ճանաչել է ոստիկաններից մեկին, իսկ մյուսների վերաբերյալ նշել է, որ եթե նրանք եղել են իրեն ոստիկանության բաժին տեղափոխող ավտոմեքենայի մեջ, ապա նրանք բոլորն էլ, բացի վարորդից, իրեն ծեծել են:
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում Երվանդ Վարոսյանը քննչական մարմնի կողմից գործը կարճելու այս որոշումը գնահատել էր որպես «ակնհայտ անհիմն, սակայն ՀՔԾ-ի ոգով կայացված, միանգամայն սպասելի որոշում»:
Հիշեցնենք, որ Հ.Կյուրեղյանն իր նկատմամբ կիրառված բռնությունների վերաբերյալ դիմում էր ներկայացրել Հատուկ քննչական ծառայություն:
Ըստ Հայկ Կյուրեղյանի հաղորդման` 2014թ. հունիսի 12-ին (Շանթ Հարությունյանի և մյուսների գործով առաջին դատական նիստի օրը) Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի շենքի դիմաց օդամղիչ ատրճանակով կրակելուց հետո ոստիկանության աշխատակիցներն իրեն բերման ենթարկելիս, ապա բաժնի վարչական շենքում իր նկատմամբ բռնություն են գործադրել` պատճառելով մարմնական վնասվածքներ:

Прокурор отклонил жалобу на решение ССС Армении о прекращении дела о применении полицейскими насилия в отношении Айка Кюрегяна 11/18/2014   16:11  |  Криминальная хроника
Прокурор отклонил жалобу представителя Айка Кюрегяна на решение Специальной следственной службы Армении о прекращении дела о применении насилия в отношении его подзащитного.
Как сообщил корреспонденту ИА “ФактИнфо” адвокат Ерванд Варосян, решение в течение месяца будет обжаловано в суде.
Айк Кюрегян был признан потерпевшим в рамках уголовного дела, возбужденного в Специальной следственной службе Армении по признакам ч. 2 ст. 309 УК Армении (превышение должностных полномочий с применением насилия). По словам адвоката Ерванда Варосяна, “основываясь полностью на показаниях стражей порядка, Специальная следственная служба мотивировала свое решение о прекращении дела тем, что в ходе следствия не удалось доказать факт применения полицейскими насилия в отношении Айка Кюрегяна”.
Ранее в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” Ерванд Варосян назвал данное постановление следственного органа “как очевидно безосновательное, но вполне ожидаемое решение в духе ССС.
Напомним, что А. Кюрегян подал в Специальную следственную службу заявление о применении к нему насилия.
Отметим также, что Айк Кюрегян проходит обвиняемым по делу, возбужденному по признакам ч. 4ст. 258 УК Армении (“ хулиганство с применением оружия и предметов, используемых в качестве оружия”).