Շանթ Հարությունյանի ու մյուսների գործով դատավճիռը բողոքարկվել է 11/17/2014 19:21 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Ցեղակրոն» կուսակցության առաջնորդ Շանթ Հարությունյանի պաշտպան, փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանն այսօր բողոք է ներկայացրել Վերաքննիչ դատարան:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Ինեսսա Պետրոսյանը, ինքը բողոք է ներկայացրել իր բոլոր երեք պաշտպանյալների՝ Շանթ Հարությունյանի, նրա անչափահաս որդու՝ Շահեն Հարությունյանի ու Վարդան Վարդանյանի մասով:
Պաշտպանը միջնորդում է ճիշտ մեկ ամիս առաջ կայացված մեղադրական դատավճիռը բեկանել ու կայացնել արդարացման դատավճիռ կամ բեկանել դատավճիռն ու գործն ուղարկել նոր քննության:
Վերաքննիչ բողոքում Ինեսսա Պետրոսյանը նշել է նաև, որ Շանթ Հարությունյանի ու մյուսների նկատմամբ խախտվել է անմեղության կանխավարկածի սկզբունքը:
Հիշեցնենք, որ անցյալ տարվա նոյեմբերի 5-ի դեպքերի գործով առաջին ատյանի դատարանը Շանթ Հարությունյանին մեղավոր էր ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով (զենքի կամ որպես զենք օգտագործվող առարկայի գործադրմամբ խուլիգանություն) և դատապարտել 6 տարվա ազատազրկման:
Նույն հոդվածով մեղավոր էին ճանաչվել նաև Շանթ Հարությունյանի որդին՝ Շահեն Հարությունյանը, և Վարդան Վարդանայնը: Շահեն Հարությունյանը դատապարտվել էր չորս տարվա պայմանական ազատազրկման, իսկ Վարդան Վարդանյանը՝ 5 տարվա ազատազրկման:

Адвокат Шанта Арутюняна обжаловала приговор в отношении своих подзащитных, осужденных по громкому делу о беспорядках в Ереване 11/18/2014   09:50  |  Актуальная тема
Адвокат лидера партии “Цехакрон” Шанта Арутюняна, его сына Шагена Арутюняна и соратника Вардана Варданяна - Инесса Петросян - подала апелляцию на вердикт нижестоящей инстанции в отношении своих подзащитных, осужденных по резонансному делу о беспорядках в Ереване.
Как сообщила корреспонденту “ФактИнфо” Инесса Петросян, она ходатайствует об отмене вынесенного месяц назад в отношении троих ее подзащитных приговора и вынесении оправдательный вердикта, а также отправке дела на новое расследование.
В апелляционной жалобе Инесса Петросян указала также, что в деле Шанта Арутюнян и его соратников имело место нарушение принципа презумпции невиновности.
Напомним, что по делу о беспорядках в Ереване 5 ноября прошлого года суд первой инстанции признал виновным Шанта Арутюняна в совершении деяния, предусмотренного ч. 4ст. 258 УК Армении(хулиганство с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия), и приговорил его к 6 годам лишения свободы.
Виновными по тем же статьям были признаны сын Шанта Арутюняна – Шаген Арутюнян - и его соратник Вардан Варданян. Шаген Арутюнян был приговорен к 4 годам условного заключения, а Вардан Варданян – 5 годам лишения свободы.