Կառավարության օրինագծին խորհրդարանական ուժերի վերաբերմունքը դրական է 11/17/2014 15:01 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովն արտահերթ նիստում քննարկում է կառավարության ներկայացրած «Սահմանամերձ համայնքների սոցիալական աջակցության մասին» օրինագիծը:
Խորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչներն իրենց ելույթներում որոշ կետերի հետ անհամաձայնություն հայտնելով հանդերձ, նշում են, որ ընդհանուր առմամբ կողմ են նախագծին:
Հիշեցնենք, կառավարությունն այս օրենսդրական նախաձեռնությունը 2 օր առաջ էր անհետաձգելի կարգով ներկայացրել խորհրդարան` այն պատճառաբանությամբ, որ օրենքը ընդունվի և ուժի մեջ մտնի արդեն 2015թ-ի հունվարի 1-ից:
Օրինագիծը ներկայացնող տարածքային կառավարման փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը հայտնեց, որ օրենքի նախագծով նախատեսվում է սահմանամերձ համայնքի բնակիչների սպառած բնական գազի, էլեկտրաէներգիայի և ոռոգման ջրի վարձավճարները, սահմանամերձ համայնքի տարածքում ունեցած հողերի հողի հարկը և անշարժ գույքի գույքահարկը մասամբ փոխհատուցել ՀՀ պետբյուջեի միջոցներից: Իսկ թե ի՞նչ չափով և ի՞նչ կարգով կկատարվեն փոխհատուցումները, պատգամավորների հարցերին ի պատասխան, զեկուցողը նշեց, որ փոխհատուցման կարգն ու չափը կառավարությունը կորոշի տարվա ընթացքում` միջինացված սպառումների հաշվարկներից ելնելով:
Նշենք, որ փոխհատուցման ենթակա սահմանամերձ համայնքների թիվը կառավարության ներկայացրած ցուցակում 31-ն է:
Օրենքի նախագիծը նաև նախատեսում է ադրբեջանական զինված ուժերի գործողությունների հետևանքով օթևանից զրկված սահմանամերձ համայնքների բնակիչներին մեկամսյա ժամկետում նույն համայնքի տարածքում ապահովել համարժեք օթևանով, սահմանամերձ համայնքներում և դրանց հարակից տարածքներում ականի պայթյունից, ադրբեջանական զինված ուժերի գործողությունների հետևանքով վիրավորված ՀՀ քաղաքացիների բուժումն իրականացնել պետպատվերի շրջանակում: Իսկ զոհված քաղաքացիների ընտանիքներին ՀՀ պետբյուջեից կտրվի միանվագ օգնություն՝ կառավարության սահմանած կարգով՝ հուղարկավորության և գերեզմանի բարեկարգման, տապանաքարի պատրաստման և տեղադրման ծախսերի համար:
ԱԺ «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության անդամ Նիկոլ Փաշինյանն առաջարկեց սահմանամերձ համայնքներն ընդգրկել նաև ՀՀ-ում իրականացվող՝ դպրոցական երեխաներին սննդով ապահովելու ծրագրում, որպեսզի սահմանամերձ համայնքների դպրոցական երեխաներն էլ անվճար սնունդ ստանան:
Վաչե Տերտերյանը խոստացավ առաջարկը փոխանցել կառավարությանն ու քննարկել:
Նշենք, որ օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2015թ. հունվարի 1-ից և գործելու է առայժմ 3 տարի ժամկետով` մինչև 2018թ. հունվարի 1-ը:

Парламентарии положительно отнеслись к законопроекту правительства Армении об оказании помощи приграничным общинам 11/17/2014 15:42 | Лента новостей
Национальное Собрание на внеочередном заседании в понедельник рассматривает законопроект правительства “Об оказании социальной помощи приграничным общинам”.
Представители парламентских фракций поддержали законопроект, несмотря на несогласие с некоторыми его пунктами.
Отметим, что правительство два дня назад направило данную законодательную инициативу в парламент для рассмотрения во внеочередном порядке.
Напомним, правительство Армении на внеочередном заседании в субботу одобрило законопроект РА “О социальной помощи приграничным общинам”, которым регулируется процесс оказания содействия 31 приграничной общине, включенной в утвержденный список правительства.
Согласно проекту, плата за природный газ, электроэнергию и воду для орошения, потребляемые лицами, которые состоят на учете в регистре населения приграничной общины и постоянно проживают там, будет частично компенсироваться за счет средств госбюджета Армении. Законопроектом предусматривается частичная компенсация расходов вышеуказанных лиц на уплату земельного налога и налога на недвижимое имущество на территории приграничных общин. Порядок и размер компенсаций правительство определит в течение года – исходя из расчета усредненной нормы потребления.
Законопроектом также предусматривается обеспечение в месячный срок жителей приграничных населенных пунктов, лишившихся крова вследствие действий Вооруженных сил Азербайджана, равноценным жильем на территории той же общины. А лечение граждан Армении, получивших ранения в результате подрыва на мине в приграничных общинах или на прилегающей территории, либо в результате действий азербайджанских вооруженных сил, проводится по госзаказу. Семьям погибших граждан предоставляется единовременная помощь из госбюджета на похороны, обустройство могилы и установку надгробья.
Член парламентской фракции партии “Армянский национальный конгресс” Никол Пашинян предложил включить приграничные общины в реализуемую в Армении программу по обеспечению школьников питанием, чтобы учащиеся школ приграничных сел тоже получали бесплатное питание.
Вае Тертерян пообещал передать предложение на рассмотрение в правительство.
Отметим, что настоящий закон вступает в силу 1 января 2015 года и пока будет действовать до 1 января 2018 года.