Կառավարությունն արտահերթ նիստում ընդունել է «Սահմանամերձ համայնքների սոցիալական աջակցության մասին» օրենքի նախագիծը 11/15/2014   14:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կառավարության արտահերթ նիստն այսօր, ինչպես և սպասվում էր, տեղի է ունեցել:
Գործադիրը հավանություն է տվել «Սահմանամերձ համայնքների սոցիալական աջակցության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին, որով կարգավորվում է ՀՀ կառավարության հաստատած ցանկում ներառված 31 սահմանամերձ համայնքներին աջակցություն ցուցաբերելու գործընթացը:
Հիշեցնենք, օրենքի նախագծով նախատեսվում է սահմանամերձ համայնքի բնակիչների սպառած բնական գազի, էլեկտրաէներգիայի և ոռոգման ջրի վարձավճարները, սահմանամերձ համայնքի տարածքում ունեցած հողերի հողի հարկը և անշարժ գույքի գույքահարկը մասամբ փոխհատուցել ՀՀ պետբյուջեի միջոցներից: Իսկ թե ի՞նչ չափով և ի՞նչ կարգով կկատարվեն փոխհատուցումները, կառավարությունը յուրաքանչյուր տարվա համար առանձին որոշում կկայացնի:
Ի դեպ, ինչպես հաղորդում է կառավարության լրատվության ու հասարակայնության հետ կապերի բաժինը, վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը նիստի ժամանակ հայտարարել է, որ համարժեք գումար կստանան նաև այն բնակիչները, ովքեր գազից չեն օգտվում, որպեսզի ջեռուցման այլընտրանք ունենան:
Օրենքի նախագիծը նաև նախատեսում է ադրբեջանական զինված ուժերի գործողությունների հետևանքով օթևանից զրկված սահմանամերձ համայնքների բնակիչներին մեկամսյա ժամկետում նույն համայնքի տարածքում ապահովել համարժեք օթևանով, սահմանամերձ համայնքներում և դրանց հարակից տարածքներում ականի պայթյունից, ադրբեջանական զինված ուժերի գործողությունների հետևանքով վիրավորված ՀՀ քաղաքացիների բուժումն իրականացնել պետպատվերի շրջանակում:
Իսկ զոհված քաղաքացիների ընտանիքներին ՀՀ պետբյուջեից կտրվի միանվագ օգնություն՝ կառավարության սահմանած կարգով՝ հուղարկավորության և գերեզմանի բարեկարգման, տապանաքարի պատրաստման և տեղադրման ծախսերի համար:
Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2015թ. հունվարի 1-ից և գործելու է մինչև 2018թ. հունվարի 1-ը:
Օրենքի նախագիծն արդեն իսկ ուղարկվել է ԱԺ: Այն նախատեսվում է քննարկել նոյեմբերի 17-ին նախանշված արտահերթ նիստում:
09:30 15/11/2014  |  ՄամուլԿառավարության արտահերթ նիստ. «Ժողովուրդ»
17:34 23/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանամերձ համայնքներին տրվող հարկային արտոնությունների մասին փաթեթն ընդունվեց առաջին ընթերցմամբ
17:11 23/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՎախտանգ Միրումյան. Հողի հարկի և գույքահարկի մասով պետական աջակցության հարցերն ամբողջությամբ կարգավորված են
15:00 23/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյան. Այս օրենքը նշանակում է քցել, կոտրել, հերթական անգամ արհամարհել սահմանապահ համայնքների բնակիչներին
17:40 22/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանամերձ համայնքներին հարկային արտոնությունների օրենսդրական փաթեթում ներառված են խնդրին չվերաբերող օրինագծեր
12:31 18/09/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԵվս մեկ օրենսդրական նախաձեռնություն՝ սահմանային գոտու համայնքներին արտոնություններ տրամադրելու մասին
17:18 17/09/2014  |  ԼՐԱՀՈՍ Ն. Փաշինյանի առաջարկած «սահմանապահ» բառը կառավարությունը չի հավանել
09:02 21/08/2014  |  ՄամուլՀամատեղ ծրագիր՝ սահմանամերձ գյուղերին արտոնություններ տալու մասին. «Ժողովուրդ»
13:36 19/08/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն առաջարկում է արտոնություններ սահմանել սահմանամերձ գյուղերի բնակիչների համար.Օրինագիծը պաշտոնապես դրվել է շրջանառության մեջ

Правительство Армении одобрило законопроект об оказании помощи приграничным общинам 11/15/2014   15:22  |  Лента новостей
Правительство Армении на внеочередном заседании в субботу одобрило законопроект РА “О социальной помощи приграничным общинам”, которым регулируется процесс оказания содействия 31 приграничной общине, включенной в утвержденный список правительства.
Напомним, согласно проекту, плата за природный газ, электроэнергию и воду для орошения, потребляемые лицами, которые состоят на учете в регистре населения приграничной общины и постоянно проживают там, будет частично компенсироваться за счет средств госбюджета Армении. Законопроектом предусматривается частичная компенсация расходов вышеуказанных лиц на уплату земельного налога и налога на недвижимое имущество на территории приграничных общин.
Как сообщает пресс-служба правительства РА, Овик Абрамян заявил, что эквивалентную сумму будут получать и не потребляющие природный газ жители, чтобы покрыть расходы на альтернативное отопление.
Законопроектом также предусматривается обеспечение в месячный срок жителей приграничных населенных пунктов, лишившихся крова вследствие действий Вооруженных сил Азербайджана, равноценным жильем на территории той же общины. А лечение граждан Армении, получивших ранения в результате подрыва на мине в приграничных общинах или на прилегающей территории, либо в результате действий азербайджанских вооруженных сил, проводится по госзаказу. Семьям погибших граждан предоставляется единовременная помощь из госбюджета на похороны, обустройство могилы и установку надгробья.
Настоящий закон вступает в силу 1 января 2015 года и действует до 1 января 2018 года.
Законопроект уже направлен в парламент. Его рассмотрение планируется на предстоящем 17 ноября внеочередном заседании.