Վանաձորցի աղջիկն իրեն բռնաբարելու վերաբերյալ սուտ մատնություն է արել 11/14/2014   13:42  |  Քրեական խրոնիկոն
Վանաձոր քաղաքի 16-ամյա բնակչուհու կողմից սուտ մատնություն կատարելու դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում 2014 թվականի նոյեմբերի 7-ին նրան մեղադրանք է առաջադրվել՝ ծանր հանցագործության մեջ մեղադրելով զուգորդված սուտ մատնության համար։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Նախաքննության տվյալներով՝ աղջիկը, 2014 թվականի հոկտեմբերի 23-ին ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Վանաձոր քաղաքի Տարոնի բաժնում նախազգուշացված լինելով սուտ մատնության համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի 333-րդ հոդվածով նախատեսված քրեական պատասխանատվության մասին և գիտակցելով, որ իր տրամադրած տեղեկատվությունը կեղծ է, հանցագործության մասին գրավոր հաղորդում է ներկայացրել առ այն, թե, իբր, նույն թվականի հոկտեմբերի 23-ին՝ ժամը 14:00-ի սահմաններում, իր  ընկերը, Վանաձոր քաղաքի «Երկաթուղայինների» այգում դանակի սպառնալիքով և քնաբեր դեղամիջոց տալով, բռնաբարել է իրեն` նրան մեղադրելով ծանր հանցագործության մեջ:
Հիշյալ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում տվյալներ են ձեռք բերվել նաև, որ 2014 թվականի սեպտեմբերին, երբ աղջկա 16 տարին դեռևս լրացած չի եղել, 21-ամյա երիտասարդը նրա հետ Վանաձոր քաղաքում ունեցել է սեռական հարաբերություն:
2014 թվականի նոյեմբերի 7-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում որոշում է կայացվել՝ քրեական գործի նյութերով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 141-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով նոր քրեական գործ հարուցելու և առանձին վարույթում առանձնացնելու մասին:

В армянском Ванадзоре 16-летняя девушка оговорила своего знакомого, обвинив его в изнасиловании 11/14/2014   15:27  |  Криминальная хроника
В рамках уголовного дела, возбужденного в следственном управлении Следственного комитета Армении по Лорийской области по факту ложного доноса, совершенного 16-летней жительницей города Ванадзор, 7 ноября 2014 году девушке было предъявлено обвинение в ложном доносе, сопряженном с обвинением в совершении тяжкого преступления. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
По данным следствия, 23 октября 2014 года полиция предупредила девушку об уголовной ответственности за деяние, предусмотренное по ст. 333 УК РА(ложный донос). Однако она, осознавая, что предоставляемые ею сведения являются ложными, подала письменное заявление о преступлении, в котором утверждала, что якобы 23 октября того же года, около 14.00 ее друг, угрожая ей ножом и напоив ее снотворным, изнасиловал ее в ванадзорском парке “Еркатухаинер”.
В ходе предварительного следствия по вышеупомянутому делу были добыты данные, согласно которым в сентябре 2014 года, когда девушке еще не исполнилось 16, 21-летний юноша имел с ней в сексуальный контакт.
7 ноября 2014 года следственное управление СК Армении по Лорийской области вынесло решение о возбуждении нового уголовного дела по п. 1 ч. 2ст. 141 УК РА( совершение действий сексуального характера с лицом, не достигшим шестнадцати лет), которое было выделено в отдельное производство.