Մեկ շաբաթից կմեկնարկի «Վերնիսաժ»-ի գործով դատավարությունը 11/14/2014 10:14 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նոյեմբերի 21-ին՝ ժամը 12:00-ին, Երևանի Կենտրոն-Նորք Մարաշ ընդհանուր իրավասության դատարանում, դատավոր Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ, կկայանա «Վերնիսաժ»-ի գործով առաջին դատական նիստը:
Հիշեցնենք՝ մայիսի 17-ին` ժամը 13:30-ի սահմաններում, Վերնիսաժի մոտ կրակոցներ էին հնչել, ինչի հետևանքով հրազենային վնասվածքներով հիվանդանոց էր տեղափոխվել 5 անձ:
Ավելի ուշ պարզվեց, որ կրակողը եղել է ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Կարո Կարապետյանի փեսան՝ 28-ամյա Գոռ Առաքելյանը, իսկ հրազենային վնասվածքներ ստացածները՝ նրա հետ վիճաբանած Վալերի Հովհաննիսյանը և Ներսես Մելքոնյանը և պատահական անցորդներ Միասնիկ հայրապետյանը, Ալվինա Բադալյանը և Մնացական Սուքիասյանը: Վերջինները քրեական գործով ճանաչվել են տուժող, իսկ Գոռ Առաքելյանին, Վալերի Հովհաննիսյանին և Ներսես Մելքոնյանին մեղադրանք է առաջադրվել:
Նրանց շահերը դատարանում պաշտպանելու են փաստաբաններ Երեմ Սարգսյանը, Արայիկ Ալվանդյանն ու Վարդուհի Էլբակյանը:
Նշենք, որ ըստ դատարան ներկայացված մեղադրական եզրակացության՝ Գոռ Առաքելյանն ապօրինի կերպով ձեռք է բերել և պահել հրազեն հանդիսացող, գործարանային արտադրուրյան 9մմ տրամաչափի «Մակարով» տեսակի ատրճանակ ու փամփուշտներ, որոնց գործադրմամբ՝ 2014թ. մայիսի 17-ին՝ ժամը 13:20-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Վարդանանց փողոցի թիվ 18/2 շենքի ստորգետնյա ավտոկայանատեղիի մուտքի դարպասների մոտ խուլիգանական դրդումներով, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով փորձել է ապօրինաբար դիտավորությամբ կյանքից զրկել Վալերի Հովհաննիսյանին և Ներսես Մելքոնյանին, ինչպես նաև անուղղակի դիտավորությամբ կյանքին վտանգ սպառնացող ծանր մարմնական վնասվածքներ է հասցրել Մնացական Սուքիասյանին ու Միասնիկ Հայրապետյանին և , միջին ծանրության վնաս՝ Ալվինա Բադալյանին։
Վալերի Հովհաննիսյանին ու Ներսես Մելքոնյանին էլ մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ ավտոմեքենան կայանելու հարցի շուրջ վիճաբանել են Գոռ Առաքելյանի հետ, որի ընթացքում կոպիտ կերպով խախտելով հասարակական կարգը՝ շուրջ հինգ րոպե տևողությամբ բարձրաձայն տվել են սեռական բնույթի հայհոյանքներ, հարվածներ են հասցրել Գ. Առաքելյանին՝ պատճառելով առողջության թեթև վնասի հատկանիշներ չպարունակող մարմնական վնասվածքներ:

Судебный процесс по громкому делу о стрельбе у ереванского Вернисажа начнется через неделю 11/14/2014   13:19  |  Актуальная тема
21 ноября, в 12.00 в суде общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством Гагика Погосяна состоится первое заседание по громкому делу о стрельбе близ ереванского Вернисажа.
Напомним, 17 мая на ул. Ханджяна в центре Еревана (близ “Вернисажа”) произошел инцидент со стрельбой, в результате которого с огнестрельными ранениями разной степени тяжести были госпитализированы 5 человек. Позже выяснилось, что стрельбу открыл зять депутата от парламентской фракции “Процветающая Армения” Каро Карапетяна(“Ювеци Каро”) – 28-летний Гор Аракелян.
В результате инцидента ранения получили вступившие с ним в потасовку Валерий Ованнисян и Нерсес Мелконян и случайные прохожие: Мясник Айрапетян, Альвина Бадалян и Мнацакан Сукиасян. Последние признаны по делу потерпевшими. Обвиянемыми по делу проходят Гор Аракелян, Валерий Ованнисян и Нерсес Мелконян.
Их интересы в суде будут защищать адвокаты Ерем Саркисян, Араик Алвандян и Вардуи Элбакян.
Отметим, что в рамках уголовного дела об инциденте со стрельбой близ ереванского “Вернисажа” Гору Аракеляну было предъявлено обвинение в покушении на убийство(пп. пп. 1, 6 и 10 ч. 2 ст. 34-104 УК РА) и хранении оружия и боеприпасов(ч.1 ст.235 УК РА). Впоследствии Г. Аракеляну инкриминировали также причинение тяжкого вреда здоровью двум и более лицам(пп/ 1, 5 и 9 ч.2ст. 112 УК РА) и причинение вреда средней тяжести одному лицу(п. 3 . 2ст. 113 УК РА).
Валерию Ованнисяну и Нерсесу Мелконяну предъявлено обвинение в том, что они вступили с Гором Аракеляном в перепалку на автопарковке, в ходе которой нарушили общественный порядок, нецензурно ругаясь и нанося удары Г. Аракеляну, в результате чего последний получил телесные повреждения, не содержащие признаков легкого вреда здоровью.