ԿԽՄԿ-ն միայն ԼՂՀ ներկայացուցիչների կողմից է դիմում ստացել՝ խոցված հայկական ուղղաթիռի անդամների վերադարձման հետ կապված 11/13/2014   14:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այս պահին ԿԽՄԿ-ն միայն ԼՂՀ-ի ներկայացուցիչների կողմից է դիմում ստացել՝ ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից խոցված հայկական ուղղաթիռի անդամների վերադարձման հետ կապված:
Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԿԽՄԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին` հավելելով, որ ԿԽՄԿ-ն գտնվում է երկխոսության մեջ համապատասխան իշխանությունների հետ, սակայն բոլոր կողմի համաձայնության պարագայում միայն ԿԽՄԿ-ն պատրաստ է կատարել իր անկախ միջնորդի դերը և գործողություններ կատարել, որոնք կապված են ուղղաթիռի անդամների վերադարձմանը:
Հիշեցնենք, որ երեկ ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածի օդային տարածքում` ժամը 13:45-ի սահմաններում ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ, ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում խոցվել է ԼՂՀ ՌՕՈւ ՄԻ-24 ուղղաթիռը:
Ըստ մեր տեղեկությունների` ուղղաթիռում 3 հոգի են եղել` ուղղաթիռի հրամանատար մայոր Սերգեյ Սահակյանը, անձնակազմից լեյտենանտ Ազատ Սահակյանը և ավագ լեյտենանտ Սարգիս Նազարյանը:
10:32 13/11/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԻրավիճակը շարունակում է լարված մնալ. Հայկական կողմը չի կարողանում մոտենալ կործանված ուղղաթիռին
10:20 13/11/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱդրբեջանը ոչ թռիչքային գոտի է հայտարարել ԼՂՀ տարածքը և պարգևատրել մարդասպաններին

Нагорный Карабах обратился к МККК с просьбой о посредничестве в передаче тел членов экипажа сбитого азербайджанцами вертолета ВВС НКР 11/13/2014   15:03  |  Лента новостей
Международный комитет Красного Креста получил заявление по поводу передачи армянской стороне тел троих пилотов вертолета, сбитого азербайджанскими ВС в среду, 12 ноября, только от представителей Нагорно-Карабахской Республики. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщила руководитель программ по коммуникации ереванской делегации МККК Зара Аматуни.
“МККК ведет диалог с властями соответствующих стран и только при согласии всех сторон Комитет готов выступить в роли независимого посредника и предпринять действия, связанные с передачей тел членов экипажа вертолета”, - добавила она.
По сведениям “ФактИнфо”, в вертолете находились трое членов экипажа: командир майор Сергей Саакян, лейтенант Азат Саакян и старший лейтенант Саркис Назарян.
13:17 13/11/2014  |  Актуальная темаДжеймс Уорлик: Широкомасштабный конфликт в Нагорном Карабахе не исходит из чьих-либо интересов
12:54 13/11/2014  |  Лента новостейОДКБ: Уничтожение вертолета в Нагорном Карабахе является опасным проявлением насилия