Վարչապետն ընդունել է Cisco Systems ընկերության զարգացման գծով նախագահին 11/12/2014 12:19 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Cisco Systems ընկերության զարգացման գծով նախագահ, ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի մրցանակի 2014 թ. դափնեկիր Մարիո Մացցոլային: Այս մասին հայտնում է Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Հովիկ Աբրահամյանը շնորհավորել է Մարիո Մացցոլային ՏՏ ոլորտում համաշխարհա¬յին ներդրման համար ՀՀ նախագահի մրցանակին արժանանալու առթիվ և նշել, որ պատիվ է ՀՀ կառավարությունում հյուրընկալել այս բնագավառի՝ շրջադարձային ձեռքբերումներ ունեցող ամենաակնառու ներկայացուցիչներից մեկին:
Վարչապետը նշել է, որ տեղեկատվական և թվային տեխնոլոգիաների զարգացումը կառավարության ծրագրի գերակայություններից է՝ որպես Հայաստանի մրցակցային առավելություններն ապահովող ոլորտ. ՀՀ արդյունաբերության ամենաարագ զարգացող այս ճյուղն ամեն տարի արձանագրում է շուրջ 20-25 տոկոս աճ, և առկա է այն հզորացնելու մեծ ներուժ:
Շնորհակալություն հայտնելով մեր երկրում արժանացած ջերմ ընդունելության համար՝ պարոն Մացցոլան ներկայացրել է Cisco Systems ընկերության գործունեությունը, ձեռքբերումները և առաջիկա ծրագրերը:
Այնուհետև զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ համագործակցության խորացման հեռանկարները: Վարչապետի խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը մի շարք հաջողված ծրագրեր է իրականացնում բազմաթիվ վերազգային ընկերությունների հետ, որի արդյունքում շատ կազմակերպություններ Հայաստանում հիմնում են իրենց տարածաշրջանային կենտրոնները:
Հաշվի առնելով Cisco Systems ընկերության հետ համագործակցության հաջող փորձը (2010 թ. Հայաստանում գործում է «Սիսկո» ցանցային ակադեմիան)` ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է ընդլայնել այն և աջակցել յուրաքանչյուր նախաձեռնության:
Մարիո Մացցոլան նշել է, որ ընկերությունը շահագրգռված է համատեղ նոր ներդրումային ծրագրեր իրականացնել Հայաստանում՝ նպաստելով ոլորտի հետագա առաջընթացին և համագործակցության խորացմանը:
Հանդիպման ավարտին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Cisco Systems ընկերության զարգացման գծով նախագահ Մարիո Մացցոլային պարգևատրել է ՀՀ վարչապետի հուշանվերով՝ անվանական ժամացույցով:

Премьер Армении обсудил с президентом по развитию Cisco Systems перспективы углубления двухстороннего сотрудничества 11/12/2014   14:17  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Овик Абрамян принял президента по развитию Cisco Systems, лауреата премии президента Республики Армения за всемирный вклад в ИТ-сферу в 2014 году Марио Маццолу.
Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Овик Абрамян поздравил Марио Маццолу с присуждением премии президента Армении за вклад в сферу ИТ и отметил, что почитает за честь принять в правительстве одного из самых видных представителей данной сферы.
Премьер Армении отметил, что развитие информационных и цифровых технологий является одним из приоритетов программы правительства как сферы, обеспечивающей конкурентные преимущества: эта динамично развивающаяся отрасль в Армении ежегодно фиксирует рост примерно в 20–25% и заключает в себе огромный потенциал для дальнейшего развития.
Выразив благодарность за теплый прием, Марио Маццола представил деятельность, достижения и предстоящие планы компании Cisco Systems.
Собеседники также обсудили перспективы углубления двухстороннего сотрудничества. По словам премьера, правительство осуществляет ряд успешных программ с многочисленными компаниями, по итогам реализации которых многие организации основывают в Армении свои региональные центры.
С учетом успешного опыта сотрудничества с компанией Cisco Systems(с 2010 года в Армении действует сетевая академия “Cisco”), правительство РА готово расширить его и поддержать любую инициативу.
Марио Маццола отметил, что его компания заинтересована в реализации новых совместных инвестиционных программ в Армении, чтобы и дальше содействовать прогрессу в сфере и углублению сотрудничества.