Հայուհու մասին թուրք գրողի «Արսինե» վեպն առաջարկվում է ներկայացնել Գրականության Նոբելյան մրցանակի 11/08/2014 11:48 | Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ը գրում է, որ 2012 թվականին գրի առնված «Արսինե» վեպը այլ տեսանկյունից է մոտենում Հայկական հարցին: Բլոգեր Այջա Թուրքմենը, «Ռադիքալի» բլոգում ներկայացնելով գիրքը, գրում է, որ այն բոլորովին այլ տեսանկյունից է մոտենում հայ և թուրք ժողովուրդների հարյուրամյա խնդրին: Ըստ բլոգերի՝ գիրքը շարունակում է մեծ հետաքրքրությամբ ընդունվել հայ և թուրք ընթերցողների կողմից:
Թուրքմենի տեղեկացմամբ՝ մի շարք կազմակերպությունների, միությունների կողմից առաջարկվել է գիրքը 2015 թվականին ներկայացնել գրականության Նոբելյան մրցանակի:
Նրա կարծիքով «Արսինե» վեպը, որը գրվել է 107-ամյա հայ կնոջ պատմած փաստերի հիման վրա, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ ամյակին շատ քննարկումների տեղիք կտա:
Թուրքիայում հայ և թուրք ժողովուրդների միջև առկա խնդիրը հիմնականում հիշատակվում է վեճերի ու մահվան մասին պատմություններով, իսկ «Արսինե» վեպը այդ խնդիրը ներկայացնում է սիրո մասին պատմության միջոցով:
Սամսունի նահանգի Քավաք գավառի Չաթլըջը գյուղում հայ (մայրը) և թուրք (հայրը) ծնողների աղջիկը՝ Արսինեն ամբողջ կյանքի ընթացքում կրած դժվարությունների պատճառով հրաժարվում է հայկական անունից և ընտրում Այշե անունը: Վեպի հեղինակը թուրք գրող Ալի Բայրամն է: Գիրքը գրվել է 2 տարվա ընթացքում:

Роман турецкого писателя об армянке “Арсине” предлагают выдвинуть на Нобелевскую премию 11/08/2014   12:13  |  Международные новости
Блогер Айча Туркмен, презентуя книгу в блоге “Радикал”, пишет, что она совершенно под другим  углом подходит к 100-летней проблеме армянского и турецкого народов. По мнению блогера, книга продолжает с большим интересом восприниматься армянскими и турецкими читателями. Об этом пишет Ermenihaber.am.
Как сообщает Туркмен, ряд организаций и союзов предложили выдвинуть книгу в 2015 году на Нобелевскую премию в области литературы.
По его мнению, роман “Арсине”, написанный на основе фактов, рассказанных 107-летней армянкой, в канун 100-летия Геноцида армян послужит поводом для широких дискуссий.
В Турции существующая между армянским и турецким народами проблема в основном упоминается в историях о спорах и смерти, а роман “Арсине” представляет эту проблему сквозь призму истории любви.
Арсине, дочь армянки (мать) и турка (отец) из села Чатлче деревни Кавак провинции Самсун, из-за обрушившихся на нее трудностей отказывается от армянского имени и берет себе имя Айше. Автор романа – турецкий писатель Али Байрам. Книга писалась в течение 2 лет.