Ադրբեջանի զինուժի կորուստները 2014-ի հոկտեմբերին. Ռազմինֆո 11/06/2014   11:10  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ռազմինֆոյի՝ բաց աղբյուրների տեղեկությունների վրա հիմնված մշտադիտարկման արդյունքների համաձայն՝ 2014-ի հոկտեմբերին Ադրբեջանի պաշտպանական և անվտանգության համակարգերում հայտարարվել է 1 զոհի մասին, վիրավորների մասին հաղորդագրություններ չեն եղել։
Ինչպես կայքն է նշում, կարելի է փաստել՝ միտումները, որոնք նկատվում էին դեռևս նախորդ ամիս, իրենց շարունակությունն են գտել նաև հոկտեմբերին։ Խոսքը օգոստոսին գրանցված աննախադեպ մեծ թվով կորուստներին հաջորդած քաղաքականության մասին է, որից հետո Ադրբեջանի ՊՆ-ն, ամենայն հավանականությամբ, փորձում է կոծկել արտակարգ միջադեպերը բանակում։
Լրատվամիջոցը հիշեցնում է, որ 2014-ի օգոստոսին առաջնագծում իրավիճակի լարվածության և դրան հաջորդած իրադարձությունների արդյունքում ադրբեջանական կողմը հայտարարել էր 25 զոհի և 17 վիրավորի մասին, ինչն աննախադեպ էր, քանի որ նախկինում հակառակորդ երկրի պաշտպանական գերատեսչությունը երբևէ չէր ընդունել նման մեծ թվով կորուստների փաստը։
Գործակալությունը, ի մի բերելով 2014-ի հունվար-հոկտեմբեր ամիսների մշտադիտարկման արդյունքները, նշում է  ադրբեջանական բանակում և ուժային այլ կառույցներում 81 հոգու կորստի և 108 վիրավորի մասին։ Համաձայն ադրբեջանական կողմի հաղորդած տվյալների՝ 81 զոհվածից 33-ը մարտական կորուստ են։

Обнародованы данные о потерях в рядах ВС Азербайджана за октябрь 2014 года - “Razm.info" 11/06/2014   12:22  |  Актуальная тема
Согласно результатам мониторинга, основанным на сведениях источников Razm.info”, в октябре 2014 года в системе обороны и безопасности Азербайджана сообщалось об одной жертве, число раненых не уточнялось.
Как отмечается в материале, размещенном на сайте Razm.info”, можно констатировать, что наметившиеся еще в прошлом году тенденции возымели продолжение и в октябре. Речь о политике, последовавшей после беспрецедентных потерь, зарегистрированных в августе: Минобороны Азербайджана, по всей вероятности, пытается скрыть факты ЧП в армии.
СМИ напоминает, что в результате эскалации ситуации на передовой в августе 2014 года и последовавших за этим событий, азербайджанская сторона заявила о 25 погибших и 17 раненых, что беспрецедентно, поскольку оборонное ведомство Азербайджана никогда не признавало факт наличия столь больших потерь.
Агентство, подводя итоги мониторинга за январь-октябрь 2014 года, сообщает о 81 жертве и 33 раненых в армии и других силовых структурах Азербайджана. По данным, обнародованным азербайджанской стороной, 33 из 81 погибшего – это боевые потери.