ՊՆ-ն հաստատում է. Ինջիղուլյանի գերեվարման մասին պատկան մարմինները լրացուցիչ տեղեկություններ են ձեռք բերել 11/05/2014   16:38  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ ՊՆ-ն հաստատում է, որ Հակոբ Ինջիղուլյանի գերեվարման, նրա նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի ցուցաբերման, միջազգային մարդասիրական և մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների վերաբերյալ պատկան մարմինները լրացուցիչ տեղեկություններ են ձեռք բերել: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառել  է ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Ա. Հովհաննիսյանը:
«Մենք հաստատում ենք վերջերս լրատվամիջոցներում տարածված այն լուրերն այն մասին, որ ՀՀ պատկան մարմինները լրացուցիչ տեղեկություններ են ձեռք բերել՝ Հակոբ Ինջիղուլյանի գերեվարման, նրա նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի ցուցաբերման, միջազգային մարդասիրական և մարդու իրավունքների իրավունքի նորմերի կոպիտ խախտումների վերաբերյալ: Ավելի, ստույգ առկա է համապատասխան տեսագրություն, որն ավելորդ անգամ հաստատում է ադրբեջանական քարոզչամեքենայի սին բնույթը:
Տեսագրությունն անմիջականորեն կապված է Ինջիղուլյանի նկատմամբ կատարված բռնություններին, դրանց միջոցով նրան իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարություններ կատարելուն հարկադրմանը, ինչպես նաև իրականում հստակեցնում է, թե ովքեր են իբրև թե «իրենց հարազատների գերեզմաններին այցելած» ադրբեջանցի դիվերսանտները:
Տեսանյութը զանգվածային տարածման չի տրամադրվում, անձի վերաբերյալ զգայուն տեղեկատվության տրամադրման էթիկական անթույլատրելիության տեսանկյունից, սակայն կարող է կոնֆիդենցիալություն պահպանման համաձայնությամբ, ներկայացվել մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող միջազգային կազմակերպություններին և դիվանագիտական ներկայացուցչություններին»:

Минобороны Армении подтвердило наличие видеозаписи, доказывающей факты применения насилия в отношении Инджигуляна в азербайджанском плену 11/05/2014 18:06 | Актуальная тема
Министерство обороны Армении подтверждает, что компетентными органами добыты дополнительные сведения касательно фактов бесчеловечного обращения с Акопом Инджигуляном и грубейшего нарушения его прав в ходе его пребывания в азербайджанском плену. Об этом говорится в заявлении пресс-секретаря Минобороны Арцруна Ованнисяна, опубликованном на его странице в Фейсбук.
“Мы подтверждаем распространенную в СМИ информацию о том, что компетентные органы Армении добыли дополнительные сведения касательно попадания в плен Акопа Инджигуляна, проявленного в его отношении бесчеловечного обращения и грубого нарушения международных гуманитарных норм и прав человека. Более того, имеется в наличие соответствующая видеозапись, которая в очередной раз доказывает пустопорожний характер азербайджанской пропагандистской машины.
Видеозапись имеет непосредственное отношение к фактам применения в отношении А.Инджигуляна насилия, посредством которого его принуждали делать не соответствующие действительности заявления. Видеоматериал проясняет и вопрос о том, кем на самом деле являются азербайджанские диверсанты, “ якобы посетившие могилы своих родственников”.
Исходя из этических соображений недопустимости предоставления чувствительной информации, видеозапись не подлежит массовому тиражированию, однако она может быть предоставлена занимающимся правами человека международным организациям и диппредставительствам при условии сохранения конфиденциальности”, - говорится в заявлении пресс-секретаря МО Армении.