«Ամերիաբանկ»-ի բանկոմատից գողության փորձ կատարած անձն ինքնակամ ներկայացել է 11/05/2014   11:15  |  Քրեական խրոնիկոն
«Ամերիաբանկ» ՓԲ ընկերության բանկոմատից գողության փորձ կատարելու դեպքի առթիվ Երևանի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործի շրջանակներւմ պարզվել է առերեւույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը: Վերջինս, տեսնելով ԶԼՄ-ների միջոցով ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրությունն ու իր լուսանկարը, ինքնակամ ներկայացել է եւ տվել խոստովանական ցուցմունք:
Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը՝ հավելելով, որ ավելի վաղ տեղեկացվել էր, որ 2014թ. սեպտեմբերի 28-ին` ժամը 19:10-ից մինչև սեպտեմբերի 29-ը՝ ժամը 11:20-ն ընկած ժամանակահատվածում, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձը, ուրիշի գույքի գաղտնի հափշտակություն կատարելու դիտավորությամբ, տեխնիկական միջոցների գործադրմամբ, փորձել է բացել Երևան քաղաքի Վ.Սարգսյանի և Դեղատան փողոցների խաչմերուկում գործող, «Ամերիաբանկ» ՓԲ ընկերությանը պատանող, պահեստարան հանդիսացող բանկոմատի դուռը: Սակայն չկարողանալով բացել՝ իր կամքից անկախ հանգամանքներում հանցագործությունն ավարտին չի հասցրել:
Դեպքի առթիվ 2014 թվականի հոկտեմբերի 1-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-177-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետի հատկանիշներով:
Նախաքննության ընթացքում «Ամերիաբանկ» ՓԲ ընկերությունից ստացված գրության համաձայն՝ դեպքի ժամանակ հիշյալ բանկոմատում առկա է եղել 20.314.000 ՀՀ դրամ։
Ստացվել եւ հետազոտվել են նշված բանկոմատի վրա առկա տեսանկարահանող սարքերի՝ դեպքի տեսաձայնագրությունները, որոնցից փորձաքննությամբ առանձնացվել են առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի լուսանկարները եւ տարածվել ԶԼՄ-ներով` խնդրելով լուսանկարում պատկերված անձի ինքնության կամ գտնվելու վայրի մասին տեղեկություններ ունեցող անձանց այդ մասին  հայտնել ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժին կամ դիմել ոստիկանության մոտակա բաժին:
Լուսանկարում պատկերված անձը նոյեմբերի 3-ին ինքնակամ ներկայացել է եւ և հայտարարել, որ Երևան քաղաքի  Վ.Սարգսյան և Դեղատան փողոցների խաչմերուկում գտնվող` «Ամերիաբանկ» ՓԲ ընկերությանը պատկանող բանկոմատից գողության փորձը կատարել է ինքը և, ինտերնետային կայքերում տեսնելով հիշյալ դեպքի տեսագրությունը, որոշել է ինքնակամ ներկայանալ:
Անձը ներգրավվել է որպես կասկածյալ։ Նկատի ունենալով, որ կասկածյալը պայմանագրային զինծառայող է՝ քրեական գործն ուղարկվել  է ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչություն։

Мужчина, пытавшийся ограбить банкомат в Ереване, сдался правоохранителям 11/05/2014 12:14 | Криминальная хроника
В рамках уголовного дела, расследуемого в следственном отделе по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления СК РА по г. Ереван по факту попытки кражи из банкомата ЗАО “Америабанк”, установлено личность предполагаемого преступника. Последний, увидев растиражированное СМИ сообщение Следственного комитета и свою фотографию, сдался и дал признательные показания.
Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении. Ранее сообщалось, что предполагаемый преступник, вынашивая умысел на хищение чужого имущества, в промежутке между 28 и 29 сентября пытался с применением технических средств взломать дверь действующего на перекрестке ереванских улиц В. Саркисяна и Дехатан банкомата, принадлежащего ЗАО “Америабанк., однако по не зависящим от его воли причинам не сумел довести преступление до конца.
По данному факту 1 октября 2014 года было возбуждено уголовное дело по признакам п.3ч. 2 ст. 34-177 УК РА.
Согласно извещению, полученному от ЗАО “Америабанк” в ходе предварительного следствия, в момент инцидента в вышеупомянутом банкомате было 20.314.000 драмов.
Были получены и исследованы видеозаписи с места происшествия. Отснятые с видео фотоснимки предполагаемого злоумышленника были растиражированы в СМИ с просьбой к тем, кто располагает сведениями о мужчине на фотоснимке, сообщить в следственный отдел по административному району Кентрон и Норк-Мараш следственного управления СК РА по г. Ереван или в ближайшее отделение полиции”.
3 ноября запечатленный на фотоснимке мужчина добровольно явился и заявил, что пытался совершить кражу из принадлежащего компании ЗАО “Америабанк” банкомата, но, увидев видеозапись с места инцидента, решил сдаться.
Мужчина привлечен в качестве подозреваемого. С учетом того, что подозреваемый является военнослужащим контрактной службы уголовное дело направлено в Главное военное следственное управление Следственного комитета Армении.