Սիսիանի ԲԿ-ում հղի կնոջ մահվան պատճառը պտղաջրերի էմբոլիա՞ն է 11/03/2014   15:10  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սիսիանի բժշկական կենտրոնի ծննդաբերական բաժանմունքում 28-ամյա Անի Անդրանիկի Դավթյանի մահվան պատճառները պարզելու համար նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն:
ԲԿ-ի ծննդաբերական բաժանմունքի ղեկավար Սուրեն Վարդանյանը «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ կինը հիվանդանոց է ընդունվել հոկտեմբերի 24-ին, նրա երկրորդ հղիությունն է եղել, 24-շաբաթական հղիություն է ունեցել, ասել է թե 6 ամսական, և այդ ամբողջ ընթացքում գտնվել է հսկողության տակ:
Սուրեն Վարդանյանը նշեց նաև, որ, ըստ հարազատների, կնոջ մոտ հիվանդանոց ընդունվելուց 10 օր առաջ գրիպոզ վիճակ է եղել, սակայն նա այդ ընթացքում չի դիմել բժիշկներին:
Հիվանդանոց ընդունվելու օրը, ինչպես նաև գիշերը լսվել է պտղի սրտի բաբախը, սակայն հաջորդ օրը՝ հոկտեմբերի 25-ի առավոտյան, պարզվել է,  որ պտուղը մահացել է և իրականացվել է վաղաժամ ծննդաբերություն. կինը ծննդաբերել է 690 գրամ քաշով,  22սմ հասակով երեխա:
Սուրեն Վարդանյանի խոսքերով՝ կինը 1 ժամ մնացել է հսկողության տակ, չի արյունահոսել, որից հետո տեղափոխվել է պալատ և առանց որևէ պատճառների նրա մոտ սկսվել են ստամոքսի շրջանում ցավեր, օդի անբավարարություն, հրավիրվել են մասնագետներ, վիրաբույժ, արդյունքում պարզվել է, որ կնոջ մոտ պտղաջրերի էմբոլիա է զարգանում, ինչը, ըստ Վարդանյանի, չկանխատեսվող բարդություն է՝ «պտղաջրից մի կաթիլ ընկնում է արյան մեջ և զարգանում»:
14:56 25/07/2014  |  Միջազգային լրահոսԱմերիկայում տղամարդուն թլպատելու փոխարեն անդամահատել են
18:23 04/07/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԿեսարյան հատում կատարելու համար կաշառք է պահանջել, սակայն մերժում ստանալով՝ հրաժարվել բուժօգնություն ցուցաբերել
10:25 01/07/2014  |  ՄամուլԶինվորական հոսպիտալի բժշկուհին չարորակ ուռուցքը վիրահատել է կիստայի անվան տակ. «Հրապարակ»
18:42 23/04/2014  |  Քրեական խրոնիկոն Նորածնային բաժանմունքի բուժքրոջ ոչ ճիշտ ներարկման հետեւանքով վնասվել է հիվանդի ներվը
12:30 07/04/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԾննդատան բուժքույրը մեղադրվում է հիվանդի նկատմամբ անփույթ վերաբերմունք դրսեւորելու մեջ
13:02 12/10/2012  |  Մամուլ«Հայացք»: «Բժշկի պարտականությունը ոչ թե մահը բացառելն է, այլ մահվան դեմ պայքարելը»

Назначена судмедэкспертиза для установления причины смерти 28-летней беременной женщины в сисианском медцентре 11/03/2014   16:19  |  Актуальная тема
Для установления причины гибели 28-летней Ани Андраниковны Давтян в роддоме сисианского медцентра назначена судмедэкспертиза.
Руководитель родильного отделения медцентра Сурен Варданян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” отметил, что А. Давтян поступила в больницу 24 октября: женщина была на 6-м месяце беременности, она ждала второго ребенка, и все это время находилась под наблюдением врачей.
Сурен Варданян отметил также, что, по словам родственников, за десять дней до поступления в больницу у женщины наблюдалось гриппозное состояние, однако она не обращалась за консультацией к врачам.
В день госпитализации сердце малыша в утробе матери еще билось, однако на следующий день, 25 октября, была констатирована смерть плода и проведены преждевременные роды: женщина родила ребенка весом 690г., 22 см.
По словам Сурена Варданяна, Ани Давтян в течение часа оставалась под присмотром врачей: кровотечений у нее не наблюдалось. Затем женщину перевели в палату, и у нее внезапно появились боли в области желудка, жалобы на нехватку воздуха. Были приглашены специалисты. Выяснилось, что у женщины развивается эмболия околоплодных вод, что, по словам Варданяна, является непредсказуемым осложнением.