Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը կարող է դադարեցվել քննիչի կատարած խախտումների հետևանքով 11/01/2014   16:25  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Պարզել, թե դեպքի վայրի զննության արձանագրության տակ ստորագրություն դրած անձը իրավունք ունե՞ր լինելու ընթերակա, թե՝ ոչ, հնարավոր չէ»,- նման կարծիք «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց Վարդան Պետրոսյանի փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը` հիշեցնելով, որ քննչական գործողությանը մասնակցած երկրորդ ընթերակայի ինքնությունը մինչ օրս չի հաջողվում պարզել:
Հիշեցնենք` 2013թ. հոկտեմբերի 20-ին, վթարից անմիջապես հետո դեպքի վայրի զննությանը մասնակցած, ապա արձանագրության տակ ստորագրած ընթերակա, Զորավան գյուղի բնակիչ Վազգեն Գարեգինի Կարապետյանի տվյալներով անձ ՀՀ-ում ուղղակի չկա:
Դեռևս դատավարության մեկնարկին Նիկոլայ Բաղդասարյանը հայտարարել էր, որ ինքը հարցում է կատարել անձնագրերի եւ վիզաների վարչություն, որտեղից իրեն հայտնել են, որ նման անուն-ազգանունով անձ ՀՀ-ում հաշվառված չէ: Նույն պատասխանն է ստացվել նաև Զորավանի գյուղապետարանից: Ուստի այս ընթերակային դատարան հրավիրել անհնար է: Իսկ արձանագրության տակ ստորագրած երկրորդ ընթերական` Վռամ Վարդանյանը, դատարանում ցուցմունք տվեց, որ չի մասնակցել քննչական գործողությանը, այլ միայն ստորագրել է արձանագրության տակ:
Բացի նշվածներից, ըստ Նիկոլայ Բաղդասարյանի, դեպքի վայրի զննության ժամանակ քննիչը այլ խախտումներ էլ է թույլ տվել: Օրինակ`«չի արձանագրել Վարդան Պետրոսյանին պատկանող ԲՄՎ մակնիշի ավտոմեքենայի անիվների կողմից թողնված հետքերը, որոնց արձանագրման դեպքում կհիմնավորվեր, որ վթարը տեղի է ունեցել բանուկ մասում,- նշում է փաստաբանն ու հավելում,- այս փաստը հիմնավորվում է գործին կցված և որպես ապացույց ճանաչված Գագիկ Շամշյանի կողմից տրամադրված լուսանկարներով»:
Նիկոլայ Բաղդասարյանի խոսքով՝ քննիչը չի արձանագրել նաև Նիվա մակնիշի ավտոմեքենայի ամբողջական հետքերը: Փոխարենը` «արձանագրվել են հետքեր, որոնք գոյություն չեն ունեցել»,- ասում է Նիկոլայ Բաղդասարյանը:
Վարդան Պետրոսյանի փաստաբանը վստահ է, որ դեպքի վայրի զննության արձանագրությունում առկա այս և մի շարք այլ մանր ու մեծ խախտումները բավական են, որպեսզի այս ապացույցն անթույլատրելի համարվի և այդ հիմքով Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվի:
Իսկ գործով մեղադրող դատախազ, Կոտայքի մարզի դատախազի տեղակալ Արթուր Սարգսյանն այս փաստերը խախտում չի համարում, քանի որ, նրա խոսքով, նման դեպքեր լինում են, երբ ընթերակաները սխալ անուն-ազգանունով են ներկայանում:
«Հետագա դատական քաշքշուկներից խուսափելու համար մարդիկ խուսափում են իրենց անունը գրել»,- ի պատասխան ընթերակային չհայտնաբերելու մասին մեր հարցին՝ ասաց դատախազը, բայց և միաժամանակ համոզմունք հայտնեց, որ երկրորդ ընթերակա միանշանակ եղել է:
Ինչ վերաբերում է առանց անձը հաստատող փաստաթղթի ընթերակայի անձնական տվյալները գրանցելու փաստին, Արթուր Սարգսյանը քննիչի՝ նման գործելակերպը մեկնաբանեց ուշ ժամով:
«Այդ ժամին փողոցում անձնագրով մարդ դժվար կլիներ գտնել»,- ասաց մեղադրող դատախազը:
Ինչևէ, ինչ կորոշի դատարանը այս ապացույցի թույլատրելի լինելու մասին, թերևս պարզ կդառնա ապագայում, երբ Նիկոլայ Բաղդասարյանը նման միջնորդությամբ հանդես կգա և դատարանն էլ դրա վերաբերյալ որոշում կկայացնի:
17:45 24/10/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՎարդան Պետրոսյանի գործով դատական նիստը չկայացավ
12:39 18/10/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ Գյուղնախարարությունը Վարդան Պետրոսյանից 337 700 դրամով պակաս կպահանջի
19:06 17/10/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՎարդան Պետրոսյանի փաստաբանը կասկածում է. Դեպքի վայրի արձանագրությունը ստորագրվել է ոստիկանությունում
18:07 17/10/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Կամ քննիչն է կեղծիք կատարել, կամ ընթերական է ստում». Սամվել Ջաղինյան
15:20 17/10/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՎկան հաստատեց. Վարդան Պետրոսյանի վթարի ոչ բոլոր հետքերն են արձանագրվել

Адвокат Вардана Петросяна привел основания для прекращения уголовного преследования в отношении актера 11/01/2014   17:28  |  Актуальная тема
Установить, имел ли право человек, поставивший подпись под протоколом осмотра места происшествия, быть понятым или нет, не представляется возможным. Такое мнение выразил адвокат актера Вардана Петросяна Николай Багдасарян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо”. Адвокат напомнил, что личность второго понятого, участвовавшего в следственных действиях, до сих пор не удалось установить.
Напомним, что человека с данными жителя села Зораван Вазгена Гарегиновича Карапетяна, принявшего участие в качестве понятого при осмотре места происшествия сразу после произошедшего 20 октября 2013 года ДТП, а после поставившего свою подпись в протоколе, просто нет в Армении.
Еще в начале судебного процесса Николай Багдасарян заявил, что он сделал запрос в Паспортно-визовое управление, где ему сообщили, что человек с такими именем и фамилией не зарегистрирован в Армении. Аналогичный ответ пришел из сельской администрации, посему вызвать данного понятого в суд не представляется возможным. А Врам Варданян - третий понятой, поставивший свою подпись в протоколе, дал в суде показания, что не участвовал в следственном действии, а только подписался под протоколом.
Кроме вышеупомянутых нарушений, по словам Николая Багдасаряна, следователь при осмотре места происшествия допустил иные нарушения. “Например, он “не запротоколировал следы от колес принадлежащего Вардану Петросяну автомобиля марки “БМВ”: в случае их протоколирования подтвердился бы факт того, что авария произошла на оживленной части дороги”, - отметил адвокат. “Этот факт подтверждается приобщенными к делу и признанными в качестве доказательства фотоснимками, предоставленными фоторепортером Гагиком Шамшяном”.
По словам Николая Багдасаряна, следователь не запротоколировал все следы от автомобиля “Нива”. Вместо этого он запротоколировал следы, которых не существует” – заявил Николай Багдасарян.
Адвокат Вардана Петросяна уверен, что имеющихся в протоколе осмотра места происшествия этих и других нарушений достаточно, чтобы признать данную улику недопустимой и на этом основании прекратить уголовное преследование в отношении Вардана Петросяна.
Поддерживающий обвинение по данному делу прокурор Артур Саркисян не считает эти факты нарушениями, поскольку, по его словам, бывают подобные случаи, когда понятые представляются под другими именами во избежание дальнейшей судебной волокиты.
Что касается факта регистрации личных данных понятого без паспорта, Артур Саркисян объяснил подобное поведение следователя поздним временем.
“В такое время сложно найти на улице кого-либо с паспортом”, - сказал прокурор.
17:11 30/05/2014  |  Криминальная хроникаЕсли Вардан Петросяна не съезжал на обочину, то он не виноват, считает адвокат сатирика