«Չեղած գիտելիքները» հանրությանը ցույց չտալու փոխադարձ հորդորներ` 2015թ. պետբյուջեի նախագծի քննարկումների ժամանակ 10/31/2014   14:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ես խնդրում  եմ` Ձեր չեղած գիտելիքները ցույց մի տվեք հանրությանը»,- Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների այսօրվա համատեղ նիստում` 2015թ. պետբյուջեի նախագծի նախնական քննարկումների ժամանակ, ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, հանրապետական Հակոբ Հակոբյանը հորդորեց ԲՀԿ-ական պատգամավոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Միքայել Մելքումյանին:
Ի պատասխան` Մ.Մելքումյանը նույն խորհուրդը տվեց Հ.Հակոբյանին` ընդգծելով, թե «պետք չէ շատ ոգևորվել»:
Այս լեզվակռվին նախորդել էին ԲՀԿ-ական պատգամավոր-ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյան հարցուպատասխանն ու պատգամավորի արձագանքը, ինչից վրդովվել էր հանձնաժողովի նախագահը:
Մ.Մելքումյանը նախարարից մասնավորապես հետաքրքրվել էր, թե գործազրկության նպաստի տրամադրումից ակտիվ քաղաքականությանն անցնելու հետևանքով ինչպիսի՞ արդյունքներ են արձանագրվել: Նաև նշել էր, թե Հայաստանում գործազրկության վերջին պաշտոնական ցուցանիշը 18,6 տոկոս է, որը տարածաշրջանում ամենաբարձրն է:
Ի պատասխան` նախարար Ասատրյանը հիշեցրեց, որ 2014թ. համար ընդունվեց «Զբաղվածության մասին» նոր օրենք, որի հիմնական շեշտադրումն այն էր, որ պետք է իրականացվի զբաղվածության ակտիվ քաղաքականություն` պասիվ ծրագրերի փոխարեն:
Նաև նշեց, որ մինչև 2014թ. զբաղվածության ոլորտում իրականացվող ծրագրերի 95 տոկոսը նպաստների տրամադրումն էր և միայն 5 տոկոսը` զբաղվածության ակտիվ ծրագրեր:
Ըստ նախարարի` 2014թ. 9 ամիսների տվյալներով՝ աշխատանքի է տեղավորվել 8 հազար 155 մարդ: Բացի այդ, գյուղատնտեսական նշանակության հողերի սեփականատեր և աշխատաշուկայում անմրցունակ համարվող` զբաղվածության կենտրոններում հաշվառված անձանց հետ առկա է 2 հազար 642 պայմանագիր:
Մ.Մելքումյանին նախարարի պատասխանը չգոհացրեց. «Որևէ ցուցանիշ Դուք չհնչեցրեցիք: Գործազրկության մակարդակը այժմ քանի՞ տոկոս է, երկրորդ`աղքատության մակարդակի առումով ևս պատասխան չհնչեց, որքա՞ն աջակցություն է տրամադրվում մեկ գյուղատնտեսական տնտեսությանը»:
Պատգամավորի արձագանքը մնաց անավարտ. նրա խոսքն ընդհատեց ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, հանրապետական Հակոբ Հակոբյանը.«Ներողություն, ասենք, սոցապնախարարը ո՞նց կարող է պատասխանել, երբ որ այդ աջակցությունը գտնվում է բացարձակ այլ ոլորտում»:
ԲՀԿ-ական պատգամավորը հակադարձեց, թե իր հարցերը բխում են նախարարին ուղղված հարցերի պատասխաններից և հորդորեց. «Ես խնդրում եմ` Դուք, այդպես շատ կուրծք ծեծելով, շատ ոգևորված բան չանեիք այս առումով», ինչին հետևեցին «չեղած գիտելիքները» հանրությանը ցույց չտալու՝ Հ.Հակոբյանի հորդորն ու Մ.Մելքումյանի համանման փոխադարձ հորդորը:
12:49 31/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՄինչև 2014-ի տարեվերջ ավանդների դիմաց փոխհատուցում կստանա շուրջ 6,8 հազար մարդ
12:06 31/10/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ2015թ. կաճեն նվազագույն աշխատավարձի, կենսաթոշակների, ընտանեական նպաստների չափերը
19:50 30/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը ԵՏՄ-ին զուգահեռ խորացնելու է հարաբերությունները ԵՄ անդամ երկրների հետ
12:24 30/10/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱլեքսանդր Արզումանյան. Ցավում է ՄԻՊ-ը, երեկ ցավում էին Երևանի քաղաքապետը, Սյունիքի մարզպետը, երեկոյան կցավա արտգործնախարարը
16:42 29/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարության աշխատակազմում վերջին մեկ տարվա ընթացքում փաստաթղթերի շրջանառության կտրուկ աճ է արձանագրվել
15:59 29/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՎարդան Արամյան. Մի փոքր մեր գոտիները կձգենք այս տարի՝ հաշվի առնելով, որ բյուջեում կա որոշակի լարվածություն
15:30 29/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀանցավորության աճը և պրոբացիոն ծառայությունը
14:30 29/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՏիգրան Մուկուչյան. Եթե չկա արտահերթ ընտրությունների անցկացման իրավական հիմք, չի կարող նախատեսվել գումար
14:24 29/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Հարությունյանը չի բացառում ԵՏՄ անդամակցությունից հետո բյուջեի փոփոխության հնարավորությունը

Обсуждение госбюджета Армении на 2015 год вылилось в обмен “любезностями” между “республиканцем” Акопяном и Мелкумяном из ППА 10/31/2014   15:13  |  Лента новостей
“Я бы попросил Вас не демонстрировать обществу ”свои несуществующие знания”,- обратился с таким призывом в пятницу в ходе обсуждения госбюджета в парламенте Армении председатель постоянной комиссии по социальным вопросам, член РПА Акоп Акопяна к представителю “Процветающей Армении”, доктору экономических наук, профессору Микаэлу Мелкумяну.
В ответ М. Мелкумян дал А. Акопяну аналогичный совет, предостерегая его при этом от чрезмерного воодушевления.
Словесной перепалке предшествовали ответы министра труда и по социальным вопросам Артема Асатряна и реакция депутата, что, собственно, и возмутило главу постоянной комиссии.
М. Мелкумян,в частности, поинтересовался у министра, какие результаты были зафиксированы вследствие перехода от выдачи пособий по безработице к активной политике. Он также отметил, что безработица в Армении, согласно последним данным, составляет 18.6%, что является самым высоким показателем в регионе.
В ответ глава Минтруда А. Асатрян напомнил, что в 2014 года был принят новый закон “О занятости”, основной акцент в котором был сделан на реализации активной политики вместо пассивных программ.
Он также напомнил, что 95% осуществляемых в сфере занятости программ приходилось на выдачу пособий и только 5% - на программы по активному трудоустройству.
По словам министра, по данным за 9 месяцев 2014 года, на работу устроились 8 тыс. 155 человек. Кроме того, заключены 2 тыс. 642 договора с владельцами земельных участков сельскохозяйственного значения и лицами, стоявшими на учете в считающихся на рынке неконкурентоспособными центрах занятости.
Ответ министра не удовлетворил М. Мелкумяна. “Вы не озвучили ни одного показателя. Какой сейчас уровень безработицы? Не прозвучало и ответа касательно уровня бедности, помощи, предоставляемой сельскохозяйственной экономике и т.д.”,- парировал Мелкумян.
Депутата прервал председатель постоянной комиссии НС Армении Акоп Акопян. “Как может, глава Минтруда и по социальным вопросам ответить Вам, если предоставление этой помощи находится в компетенции другой структуры!?”
Депутат от “Процветающей Армении” в ответ заявил, что его вопросы исходят из ответов министра, после чего А. Акопян и М. Мелкумян обменялись “любезностями”.