ՀՀ վարչապետը և ԱՄՆ դեսպանը քննարկել են հայ-ամերիկյան համագործակցության զարգացման հեռանկարները 10/30/2014 15:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնին: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Վարչապետը կարևորել է ԱՄՆ-ի հետ արդյունավետ համագործակցության շարունակականությունը, երկկողմ կապերի ակտիվացումը և խորացումը:
Երկուստեք հաջողված և արդյունավետ է գնահատվել ՀՀ վարչապետի՝ ԱՄՆ կատարած աշխատանքային այցը: Հովիկ Աբրահամյանը, մասնավորապես, նշել է, որ Համաշխարհային բանկի, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի ղեկավարության հետ հանդիպումների ժամանակ բարձր է գնահատվել ծավալված համագործակցությունը:
Միջազգային ֆինանսական կառույցների ներկայացուցիչները գոհունակություն են հայտնել ՀՀ կառավարության կողմից տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքից և իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել՝ շարունակելու աջակցությունն այդ ուղղությամբ:
Հաջորդիվ ՀՀ վարչապետը և ԱՄՆ դեսպանը քննարկել են հայ-ամերիկյան համագործակցության հետագա ընթացքը: Հովիկ Աբրահամյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության՝ մի շարք առանցքային ոլորտներում նախաձեռնած ծրագրերը, որոնք հնարավորություն կտան բարելավել գործարար միջավայրը, օտարերկրյա ներդրումներ ներգրավել և տնտեսական աճ ապահովել:
Ջոն Հեֆերնը հույս է հայտնել, որ մեր երկրի տնտեսության զարգացման տեմպը կպահպանվի և ողջունել այդ նպատակով տարվող քաղաքականությունը:
Դեսպան Հեֆերնը բարձր է գնահատել համայնքների զարգացման, կառավարման թափանցիկության և հաշվետվողականության ապահովման, հակակոռուպցիոն ռազմավարության մշակման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը և վերահաստատել ԱՄՆ-ը պատրաստակամությունը՝ շարունակելու օժանդակել գործադիրին բարեփոխումների իրագործման գործում:

Премьер-министр Армении обсудил с американским послом перспективы развития двустороннего сотрудничества 10/30/2014   16:42  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Овик Абраамян принял в четверг Чрезвычайного и Полномочного посла США в РА Джона Хефферна. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер обсудил с американским послом активизацию и углубление двусторонних связей.
Стороны сочли успешным и эффективным рабочий визит премьер-министра Армении в США. Овик Абрамян, в частности, отметил, что в ходе встреч с руководством ВБ, МВФ и Международной финансовой корпорацией была дана высокая оценка уровню налаженного между странами сотрудничества.
Представители международных финансовых структур выразили удовлетворение ходом реализуемых правительством реформ в различных сферах и выразили готовность продолжить содействие в этом направлении.
Премьер Армении и посол США обсудили также дальнейшие перспективы армяно-американского сотрудничества. О. Абраамян представил ряд инициированных правительством программ в ряде ключевых сфер, которые позволят улучшить деловую среду , привлечь иностранные инвестиции и обеспечить экономический рост.
Джон Хефферн выразил надежду на то, что удастся обеспечить желаемые темпы развития экономики и приветствовал проводимую в этом направлении политику.
Посол Хефферн высоко оценил предпринимаемые шаги по развитию общин, обеспечения транспарентности и подотчетности, разработке антикоррупционной стратегии и подтвердил готовность США продолжить содействие исполнительной власти Армении в деле реализации реформ.