Գործարարներին կիրազեկեն, թե ինչ է սպասվում իրենց հունվարից հետո 10/30/2014   18:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կառավարությունը պատրաստվում է ԵՏՄ անդամակցությանը: Այսօր կառավարության նիստում Գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը ներկայացրեց շուրջ 1 տասնյակ նախգծեր Հայաստանի` ԵՏՄ-ին անդամակցությունից հետո իր ղեկավարած ոլորտում սպասվող փոփոխությունների վերաբերյալ:
«Եվրասիական տնտեսական միության տարածքից դուրս արտադրված ապրանքների հիգիենիկ համապատասխանության մասին փաստաթուղթը տրամադրելու է ապրանք արտադրողը կամ ներմուծողը»,- հայտնեց նախարարը՝ հավելելով, որ հաջորդ տարվա հունվարից  փոփոխություններ են սպասվում Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրներից ներմուծվող և Հայաստանից միության անդամ երկրներ արտահանվող ապրանքների համապատասխանության նկատմամբ հսկողության ընթացակարգերն ու պահանջները:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն էլ հանձնարարեց բոլոր գերատեսչություններին սպասվող փոփոխությունների մասին իրազեկել գործարարներին:
«Անհրաժեշտ է բոլոր տնտեսվարողներին, հատկապես նրանց, ում գործունեությունը կապված է ԵՏՄ-ի հետ, տեղյակ պահել բոլոր իրականացվող փոփոխությունների մասին: Երեկ Էկոնոմիկայի նախարարությունում գործարարների հետ հանդիպում է եղել, և գործարար միջավայրը տեղյակ չէ կատարվող փոփոխություններից: Պատկան մարմինները պետք է հրավիրեն մարդկանց ու ասեն, թե ինչ է սպասվում իրենց հունվարից հետո»,- հայտարարեց վարչապետը:

Овик Абраамян поручил компетентным органам проинформировать предпринимателей об изменениях, ожидающих их с января в связи со вступлением Армении в ЕАЭС 10/30/2014   18:50  |  Лента новостей
Документ о соответствии продукции гигиеническим требованиям предоставит производитель или экспортер. Об этом на заседании правительства в четверг заявил министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян, представляя порядка 10 проектов касательно изменений, намечающихся в возглавляемой им сфере после вступления Армении в Евразийский экономический союз (ЕАЭС ). С января следующего года изменения коснутся процедур и требований по контролю за соответствием продукции, экспортируемой из Армении в страны ЕАЭС.
Премьер Армении поручил главам всех ведомств проинформировать предпринимателей, особенно тех, чья деятельность связана с ЕАЭС, об ожидающих их изменениях.
“Компетентные органы должны пригласить людей и поставить их в известность относительно того, какие их изменения ждут с января будущего года”, - заявил премьер.