Եթե քրեական գործ է հարուցվել՝ դա ամենևին էլ չի նշանակում, որ այդ համակարգերի ղեկավարների միջև կան հակասություններ. Գևորգ Կոստանյան 10/30/2014   13:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Քրեական գործի հարուցումը դատախազի իրավունքն է: Այսինքն՝ երբ դատախազը տեսնում է հանցագործության հատկանիշներ, նա պարտավոր է քրեական գործ հարուցել: Եթե  քրեական գործը հարուցվել է այս կամ այն ոլորտում որևէ չարաշահման կապակցությամբ, դա ամենևին էլ չի նշանակում, որ այդ համակարգերի ղեկավարների, համակարգերի աշխատողների միջև կան հակասություններ: Ինձ համար անընդունելի է և զարմանալի, որ յուրաքանչյուր համակարգի պաշտոնատար անձի կողմից իր լիազորությունների իրականացումը անպայմանորեն ներկայացվում է էմոցիոնալ կամ անձնական որոշակի զեղումներով ու դրդումներով»,- պատասխանելով Քննչական կոմիտեի և ՀՔԾ-ի աշխատակիցների նկատմամբ հարուցված վերջին քրեական գործերի վերաբերյալ «Փաստինֆո»-ի հարցին, ասաց ՀՀ ԳԴ Գևորգ Կոստանյանը:
Դատախազը նաև հավելեց, որ քրեական գործի հարուցումը ճակատագրական հարց է տվյալ անձի համար, ուստի, իր համոզմամբ, անձնական որևէ խնդիր չի կարող հիմք դառնալ քրեական գործի հարուցման համար:
Անդրադառնալով իր և Քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանի միջև հակասությունների առկայության մասին մեկնաբանություններին՝ Գևորգ Կոստանյանը դարձյալ շեշտեց. «Ես ձեզ վստահեցնում եմ, որ որևէ անձնական կամ էմոցիոնալ հարթության մեջ չի կարելի նման հարցերը քննարկել, նման հարցերին վերաբերմունք ցուցաբերել, որովհետև մենք գործ ունենք կոնկրետ մարդու ճակատագրի հետ»:

Генпрокурор Армении прокомментировал факт возбуждения уголовных дел в отношении сотрудников СК и ССС 10/30/2014   14:37  |  Лента новостей
“Прокурор вправе возбуждать уголовное дело. То есть, если прокурор видит наличие признаков преступления, он обязан возбудить уголовное дело. Если уголовное дело заведено по фактам злоупотреблений, имевших место в той или иной сфере, это вовсе не означает, что между руководителями, сотрудниками этих систем существуют разногласия. Для меня неприемлемо и удивительно, когда исполнение должностными лицами любого из ведомств своих полномочий непременно представляют сквозь призму каких-то эмоциональных излияний и личных мотивов”, - заявил генпрокурор Геворк Костанян, отвечая на вопрос корреспондента ИА “ФактИнфо” по поводу уголовных дел, возбужденных недавно в отношении сотрудников Следственного комитета и Специальной следственной службы Армении.
Прокурор также добавил, что возбуждение уголовного дела – судьбоносный вопрос для данного лица, посему, по его убеждению, любая проблема личного характера не может стать основанием для возбуждения уголовного дела.
Коснувшись заявлений по поводу разногласий, существующих между ним и главой Следственного комитета РА Агваном Овсепяном, Геворк Костанян вновь подчеркнул: “Я вас уверяю, что нельзя рассматривать подобные вопросы в личной и эмоциональной плоскостях, так как мы имеем дело с судьбой конкретного человека”.