Օմբուդսմենն առաջարկում է ներդնել շրջանառության հարկի չափն ընտրելու հնարավորություն 10/28/2014   11:39  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանը գրություն է ուղարկել Ազգային ժողովի խմբակցությունների ղեկավարներին` տնտեսվարողների դժգոհությունն առաջացրած, շրջանառության հարկի օրենքում կատարված փոփոխությունների վերաբերյալ:  Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՄԻՊ գրասենյակը: Օմբուդսմենն առաջարկել է առևտրականների համար սահմանել շրջանառության հարկով աշխատելու երկու տարբերակ:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ մի խումբ առևտրականներ դիմում-բողոք էին ներկայացրել Մարդու իրավունքների պաշտպանին օրենքում կատարված փոփոխությունների վերաբերյալ: Այնուհետև Պաշտպանի` սոցիալ-տնտեսական իրավունքների հարցերով տեղակալն աշխատանքային քննարկում էր կազմակերպել առևտրականների հետ՝ վերջիններիս մտահոգություններին ծանոթանալու և խնդրի լուծման տարբերակներ մշակելու նպատակով:
Օրենքով նախատեսված փաստաթղթավորման պահանջը հատկապես լուրջ դժվարություններ է ստեղծում շրջանառության փոքր ծավալ ունեցող առևտրականների համար: Ուստի, Օմբուդսմենն առաջարկում է շրջանառության հարկ վճարողներին բաժանել երկու խմբի՝ մինչև 20 մլն և 20-ից 58.35 մլն դրամ շրջանառություն ունեցողների: Ըստ դրա` առաջին խմբի առևտրականներին հնարավորություն տալ ընտրելու` աշխատել ապրանքների պարտադիր փաստաթղթավորմամբ՝ վճարելով 1 տոկոս շրջանառության հարկ, կամ աշխատել առանց պարտադիր փաստաթղթավորման՝ վճարելով 3.5 տոկոս շրջանառության հարկ:
Օմբուդսմենը անթույլատրելի է համարում փոքր բիզնեսով զբաղվող առևտրականների գործունեության պայմանների վատթարացումը և լիահույս է, որ փաստաթղթավորման և հարկի չափի ընտրության հնարավորություն ստանալու դեպքում նրանք կազատվեն վարչարարական քաշքշուկից, ինչպես նաև կկարողանան պահպանել իրենց բիզնեսը:
20:40 01/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍ Հովիկ Աբրահամյանն` ընդդիմությանը. «Երկրորդ «մարտի մեկ» եք ուզում էս երկրում ունենա՞լ»

Омбудсмен Армении поделился с главами парламентских фракций своими соображениями по поводу резонансных поправок в закон о налоге с оборота 10/28/2014   12:34  |  Актуальная тема
Омбудсмен Армении Карен Андреасян направил письма руководителям парламентских фракций касательно поправок в закон “О налоге с оборота”, вызвавших недовольство хозяйствующих субъектов. Об этом говорится в заявлении, распространенном офисом омбудсмена РА. Карен Андреасян предложил установить два варианта при работе на налоге с оборота.
Напомним, что ранее группа предпринимателей написала омбудсмену заявление с жалобой на поправки в закон, после чего заместитель омбудсмена по социально-экономическим правам провел рабочее совещание с хозяйствующими субъектами с тем, чтобы ознакомиться с их опасениями и выработать варианты решения проблемы.
Установленное в законе требование о документировании сделок создает трудности для предпринимателей с малым объемом товарооборота, посему омбудсмен предлагает разделить плательщиков налога с оборота на две группы: с объемом товарооборота до 20 млн. и с 20 до 58.35 млн. драмов, и, исходя из этого, предоставить торговцам, входящим в первую группу, возможность выбирать – работать им в условиях налога с оборота в размере 1% с документированием сделок или платить 3.5% от оборота, но без обязательного документирования.
Омбудсмен считает недопустимым ухудшение условий работы субъектов малого и среднего предпринимательства и надеяться на то, что с появлением возможности выбирать, они избавятся от бюрократических проволочек и сумеют сохранить свой бизнес.