Հանցագործությունների թիվն աճել է 636 դեպքով 10/28/2014 17:04 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ոստիկանության արտաբյուջետային միջոցները կազմում են 21 մլրդ դրամ: Այսօր ԱԺ-ում բյուջեի նախագծի ներկայացման ընթացքում հայտարարեց Ոստիկանության պետի տեղակալ Անուբախ Համբարյանը՝ հավելելով, որ դա պետբյուջեով տրամադրված միջոցների շուրջ 50%-ն է կազմում:
Աժ պատգամավոր Գագիկ Ջհանգիրյանը հետաքրքրվեց, թե ինչպես է ոստիկանության բյուջետային հայտի մեջ արտահայտվել հանրապետությունում կրիմինոգեն վիճակը: Ի պատասխան՝ փոխոստիկանապետը նախ ներկայացրեց հանրապետությունում վերջին մեկ տարվա ընթացքում գրանցված հանցավորության աճի վիճակագրությունը:
Նրա խոսքով՝ մասնավորապես վերջին 1 տարում հանցագործությունների թիվը Հայաստանում աճել է 636 դեպքով: Առանձնապես ծանր հանցագործությունների թիվն աճել է 19.4 տոկոսով, ծանր հանցագործություններինը՝ 10%-ով:
«Փաստորեն, վտանգավոր հանցագործությունների թիվն աճել է30%-ով»,- ասաց Գագիկ Ջհանգիրյանն ու դարձյալ հարց ուղղեց փոխոստիկանապետին, թե բյուջեի շրջանակներում ի՞նչ քայլեր են նախատեսվել այս ուղղությամբ:
Անուբախ Համբարյանը նշեց, որ բյուջեից հատկացումներ են նախատեսվել հասարակական կարգի պահպանության, տեխնիկական միջոցների ձեռքբերման համար: Եվ այս ծախսերը նախորդ տարվա համեմատ աճել են շուրջ 12 տոկոսով:

Полиция Армении констатировала рост числа преступлений в стране 10/28/2014   17:43  |  Лента новостей
Внебюджетные средства полиции Армении составляют 21 млрд. драмов. Об этом во вторник на обсуждении проекта госбюджета на 2015 год в Национальном Собрании сообщил заместитель начальника полиции Армении Анубах Гамбарян.
Депутат НС РА Гагик Джангирян поинтересовался у него, как отразилась криминогенная ситуация в бюджетной заявке полиции. В ответ замглавы полиции представил статистику роста преступности за последний год.
По его словам, в частности, число преступлений за последний год увеличилось на 636 случаев. Количество особо тяжких преступлений – на 19.4%, тяжких – 10%.
“Фактически, число опасных преступлений выросло на 30%”, - констатировал Гагик Джангирян и снова обратился с вопросом к заместителю начальника полиции. В частности, член фракции АНК спросил, предусмотрены ли какие-либо меры в рамках бюджета.
Анубах Гамбарян отметил, что бюджетные ассигнования предусмотрены на охрану общественного порядка, приобретение технических средств. Эти расходы по сравнению с прошлым годом выросли почти на 12%.