Էդվարդ Նալբանդյան. Կարևոր է, որ նախագահների մակարդակով հաստատվեց՝ բանակցային գործընթացին այլընտրանք չկա 10/28/2014   23:22  |  Հարցազրույց
«Մենք շնորհակալ ենք Ֆրանսիայի Հանրապետության Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ նախագահների մակարդակով Փարիզում հանդիպում կազմակերպելու համար»,- Ֆրանսիայի, Հայաստանի և Ադրբեջանի Նախագահների Փարիզում հոկտեմբերի 27-ին կայացած հանդիպումից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ հանդիպումը բնորոշելով որպես օգտակար, անկեղծ և կառուցողական։
Ստորև ներկայացնում ենք ճեպազրույցի՝ ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած սղագրությունը.
-Պարոն նախարար, ինչպես կգնահատեք, կամփոփեք այսօրվա հանդիպումները:
- Մենք շնորհակալ ենք Ֆրանսիայի Հանրապետության Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ նախագահների մակարդակով Փարիզում հանդիպում կազմակերպելու համար։
Վերջին երեք ամսվա ընթացքում ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանգուցալուծմանը նվիրված նախագահների արդեն երրորդ հանդիպումն է: Դա ցույց է տալիս, որ եռանախագահող երկրները հաստատակամ են շարունակելու իրենց միասնական ակտիվ< /> ջանքերը` ուղղված հիմնախնդրի կարգավորմանը։
Մենք բարձր ենք գնահատում հանդիպումների՝ հատկապես ամենաբարձր մակարդակով հանդիպումների կազմակերպման եռանախագահների նախաձեռնությունները, որոնք հնարավորություն են տալիս կողմերին ավելի լավ ծանոթանալու միմյանց մոտեցումներին և հնարավորություն են ընձեռում՝ փորձելու մոտեցնել դիրքորոշումները:
Այսօրվա հանդիպումը կբնորոշեի որպես օգտակար, անկեղծ և կառուցողական։
Քննարկվեցին Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը վերաբերող բազմաթիվ հարցեր: Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի կողմից դեռ մայիս ամսին տարածաշրջան իր այցելության ընթացքում առաջարկվել էր Փարիզի հանդիպմանը քննարկել վստահության ամրապնդման միջոցների իրագործումը: Այդ առաջարկը ողջունվել էր եռանախագահների կողմից։ Մեր մոտեցումները համընկնում են եռանախագահների դիրքորոշման հետ առ այն, որ այդ միջոցների իրականացումը կարող է բարենպաստ պայմաններ ստեղծել բանակցային գործընթացում առաջընթաց արձանագրելու համար։ Ադրբեջանի մոտեցումը այլ է։ Իրենք այլ ծայրից են մոտենում՝ կարծելով, որ եթե բանակցություններում առաջընթաց արձանագրվի, ապա դա կարող է պայմաններ ստեղծել վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացման համար։ Սա հայտնի ադրբեջանական մոտեցում է, որը եղել է նաև նախկինում։
Բավականին հետաքրքիր քննարկումներ էին: Նախագահների հանդիպման ընթացքում նաև հնարավորություն եղավ անդարդառնալ մի շարք տարածաշրջանային և միջազգային խնդիրների, որոնք ցույց տվեցին, որ որոշ հարցերի շուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի մոտեցումները կարող են նաև մոտ լինել:
Բացի Լեռնային Ղաարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ քննարկումներից, այսօր առավոտյան Ֆրանսուա Օլանդի հետ մեր Նախագահի կայացած հանդիպման առաջին մասը նվիրված էր Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև երկկողմ հարաբերություններին։
Մենք առանձնաշնորհյալ հարաբերություներ ունենք Ֆրանսիայի հետ, ամենաբարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն, արդյունավետ համագործակցություն միջազգային կազմակերպություններում՝ ՄԱԿ-ում, եվրոպական կառույցներում, Ֆրանկաֆոնիայի կազմակերպության շրջանակներում և տարբեր այլ միջազգային ձևաչափերում։ Առևտրատնտեսական հարաբերություններն են զարգանում, Ֆրանսիայի ներդրումների ընդհանուր ծավալը մինչև 2013թ. ներառյալ հասել է մեկ մլրդ դոլարի: Զարգանում են միջխորհրդարանական հարաբերությունները, ընդլայնվում է ապակենտրոնացված համագործակցությունը, զարգանում և աամպարնդվում են կապերը մշակութային և կրթական բնագավառներում:
Երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը բավական հագեցած է և մենք միշտ բազմաթիվ հարցեր ունենք քննարկելու: Նախագահների մակարդակով հանդիպման յուրաքանչյուր ամեն առիթ հնարավորություն է ընձեռում քննարկելու այս հարցերը: Ֆրանսիայի նախագահը մայիսին պետական այցելությամբ գտնվում էր Հայաստանում, այս տարվա ընթացքում տարբեր միջազգային ձևաչափերում նախագահների հանդիպման երկու այլ հնարավորություններ են եղել: Մյուս տարվա առաջին կեսին սպասվում է Ֆրանսուա Օլանդի այցելությունը Հայաստան:
-Պարոն նախարար, այս հանդիպման արդյունքում մենք կարող ենք արձանագրել ինչ-որ մի տեղաշարժ եղել է, թե՞ ոչ: Ադրբեջանը շարունակու՞մ է մնալ իր դիրքորոշմանը:
- Դուք երևի նկատեցիք, որ իմ հնչեցրած գնահատականներում որաշակի դրական երանգ կար։ Դա պատահական չէ։ Երբ մենք ասում ենք, որ բանակցությունները կառուցողական, անկեղծ, օգտակար էին դա ինչ-որ մի բան նշանակում է:
Կարծում եմ, որ այսօր ևս մի փոքր քայլ արվեց դեպի կողմերի դիրքորոշումների մոտեցումը: Իհարկե սա բարդ գործընթաց է: Մեկ կամ մի քանի հանդիպումներերով դժվար է բեկումնային առաջընթաց ակնկալել: Գիտեք, որ վերջին տարիների ընթացքում՝ 2008թ.ից սկսված Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների մակարդակով 17 հանդիպում է կայացել: Կասեի, որ այս հանդիպումները հնարավորություն են տալիս երկու երկրների ղեկավարներին առավել ծանոթանալու միմյանց մոտեցումներին, և պարզնելու հնարավորություների շրջանակը՝ դեպի հիմնախնդրի կարգավորում առաջ շարվելու համար: Կարծում եմ այս իմաստով հանդիպումը դրական էր:
-Պարոն նախարար, նախնական պայմանավորվածություն ձեռք բերվե՞ց հաջորդ հանդիպման վայրի, ժամկետի մասին:
- Հաջորդ հանդիպման վայրի, ժամկետների մասին< /> պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվացնել շփումները: Եթե 2012թ. և 2013թ. մեկական հանդիպում է եղել նախագահների մակարդակով, ապա 2014թ. արդեն 3 հանդիպում է կայացել: Շփումներն ակտիվացել են: Կարծում եմ, որ նախագահների, արտգործնախարարների մակարդակով հետագայում ակտիվ շփումները կշարունակվեն:
-Պարոն նախարար, արդյո՞ք քննարկվել է դիպուկահարներին հետ քաշման հարցը:
- Ես ասացի, որ Ֆրանսիայի նախագահ Օլանդը առաջարկում էր մի շարք փոխվստահության միջոցներ իրականացնել: Այդ շարքում էին նաև շփման գծում և սահմանին միջադեպերի քննության մեխանիզմի ստեղծումը, դիպուկահարների հետ քաշումը, հրադադարի ռեժիմի ամրապնդումը և այլն:
Այդ բոլոր առաջարկները ողջունվում են նաև եռանախագահների կողմից: Ինչպես գիտեք թե՛ Հայստանը, թե՛ Ղարաբաղը միշտ դրական են արտահայտվել այս կարգի քայլերի իրականացման վերաբերյալ։ Բայց ինչպես ես նկարագրեցի՝ ադրբեջանական կողմը հակառակ կողմից է մոտենում։ Կասեի, որ այդքան էլ պատրաստ չէ դրան: Կրկնեմ՝ իրենք կարծում են, որ երբ առաջընթաց արձանագրվի բանակցություններում, այդ ժամանակ հնարավոր կլինի քննարկել վստահության ամրապնդման միջոցները։ Եթե առաջընթաց լինի, եթե ինչ-որ լուծումների գանք, ապա կարծում եմ արդեն փոխվստահության ամրապնդման միջոցների ահրաժեշտություն էլ այս աստիճանի չի լինի։ Ակնհայտ է, որ փոխվստահության անհնար է հանգուցալուծում: Ավելի շուտ փոխվստահության ամրապնդման միջոցառումները պետք է բարենպաստ պայմաններ ստեղծեն առաջնթաց արձանագրելու համար:
- Կարծես թե Օլանդը կոչ է արել սկսել մշակել խաղաղության մեծ պայմանգիրը: Այս բանակցություններում, այսօրվա ընթացքում նման ինչ-որ հարց քննարկվե՞լ է, թե՞ ոչ:
- Այդպիսի կոչեր մշտապես եղել են: Դրանք պետք է դիտարկել այն կոնտեքստում, որ երբ մենք պայմանավորվածության գանք հիմնախնդրի կարագավորման հիմնարար սկզբունքների շուրջ, դա հնարավորություն կտա, հիմք կհանդիսանա մեծ պայմանագրի մշակման համար։ Քանի որ հիմնարար սկզբունքների շուրջ վերջնական պայմանավորվածություն դեռ չի ձեռք բերվել, այսօր այդպիսի հարց չի կարող քննարկվել:
-Պարոն նախարար, իսկ օգոստոսյան իրադարձություններին ինչ-որ կերպ անդրադարձե՞լ են:
- Դուք պետք է ի նկատի ունենաք, որ այս հանդիպումը շարունակությունն էր Ռուսաստանի նախագահի նախաձեռնությամբ և մասկնակցությամբ՝ Սոչիում կայացած հանդիպման, որը բավական լիցքաթափեց լարվածությունը սահմանին և շփման գծում։ Նաև շարունակություն էր< /> Նյուպորտում Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի նախաձեռնությամբ կայացած հանդիպման: Այս հանդիպումների շարքը ցույց է տալիս, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահների ձևաչափը չնայած միջագային բեմահարթակում ի հայտ եկած որոշ դժվարությունների, շարունակում է մնալ բավական գործուն ձևաչափ։ Եռանախագահները շարունակում են համատեղ ջանքերը, դրա մասին է խոսում նաև այն, որ այսօրվա հանդիպմանը հրավիրված էին նաև համանախագահները, մասնակցելու թե՛ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը, թե՛ եռակողմ՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ֆրանսիայի նախագահների հանդիպմանը:
- Իսկ կա արդյո՞ք տրամադրությունների տարբերություն Սոչիից մինչև Փարիզ:
- Կարծում եմ, որ տրամադրվածությունները ավելի դրական էին: Նախագահների մակարդակով հաստատվեց, որ գոյություն ունեցող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափը՝ ՄԱԿ-ի ԱԽ անվտանգության խորհրդի երեք մշտական անդամ երկրների մասնակցությամբ, դա գործուն և արդյունավետ ձևաչափ է։
Կարևոր է, որ նախագահների մակարդակով հաստատվեց՝ բանակցային գործընթացին այլընտրանք չկա և պետք է գնալ խաղաղ կարգավորման, խաղաղություն հաստատել մեր տարածաշրջանում, որպեսզի ժողովուրդները օգտվեն այդ խաղաղությունից:

Эдуард Налбандян: Важно, что на уровне президентов была подтверждена безальтернативность переговорного процесса по Карабаху 10/30/2014   00:55  |  Интервью
Мы благодарны президенту Французской Республики Франсуа Оланду за организацию в Париже встречи на уровне президентов по нагорно-карабахскому урегулированию. Об этом глава МИД Армении Эдвард Налбандян заявил в ходе брифинга с журналистами после состоявшейся 27 октября 2014 года в Париже трехсторонней встречи президентов Франции, Армении и Азербайджана.
Ниже представляем расшифровку текста с брифинга со СМИ, опубликованного на сайте внешнеполитического ведомства Армении:
Вопрос: Господин министр, как Вы бы оценили, обобщили сегодняшние встречи?
Ответ: Мы благодарны президенту Французской Республики Франсуа Оланду за организацию в Париже встречи на уровне президентов по нагорно-карабахскому урегулированию.
За последние три месяца это уже третья встреча между президентами, посвящённая решению нагорно-карабахского конфликта. Это указывает, что страны-сопредседатели привержены продолжению совместных активных усилий по урегулированию нагорно-карабахской проблемы.
Мы высоко оцениваем инициативы сопредседателей по организации встреч, особенно на высшем уровне, которые предоставляют возможность сторонам лучше ознакомиться с позициями друг друга, а также предоставляют возможность для сближения позиций сторон.
Сегодняшнюю встречу я охарактеризовал бы как полезную, откровенную и конструктивную.
Обсуждено множество вопросов, относящихся к урегулированию нагорно-карабахской проблемы. Еще в ходе своего майского визита в регион, президентом Франсуа Оландом было предложено обсудить на парижской встрече реализацию мер по укреплению доверия. Сопредседатели приветствовали это предложение. Наши подходы совпадают с позицией сопредседателей, что реализация этих мер может создать благоприятные условия для прогресса в переговорном процессе. У Азербайджана другой подход. Они подходят с другого конца, считая, что если в переговорном процессе будет зафиксирован прогресс, то это может создать условия для реализации мер по укреплению доверия. Это известный азербайджанский подход, который и раньше был.
Это были довольно интересные обсуждения. В ходе встречи президентов представилась возможность коснуться ряда региональных и международных вопросов, которые показали, что подходы Армении и Азербайджана по некоторым вопросам могут быть близки.
Кроме обсуждений вокруг нагорно-карабахской проблемы, первая часть состоявшейся сегодня утром встречи нашего Президента с Франсуа Оландом была посвящена двусторонним отношениям между Арменией и Францией.
У нас привилегированные отношения с Францией, политический диалог на высшем уровне, плодотворное сотрудничество в международных организациях, в ООН, европейских структурах, в рамках международной организации Франкофонии и в других международных форматах. Развиваются торгово-экономические отношения, общий объем инвестиций со стороны Франции по состоянию на 2013г. включительно достиг 1 млрд долларов. Развиваются межпарламентские отношения, расширяется децентрализованное сотрудничество, развиваются и укрепляются связи в области культуры и образования.
Повестка дня двусторонних отношений достаточно насыщена, и у нас всегда есть много вопросов для обсуждений. Каждый повод встречи президентов предоставляет возможность обсуждать эти вопросы. Президент Франции в мае находился в Армении с государственным визитом, в этом году представились еще две возможности для встреч президентов на полях различных международных форумов. В первой половине следующего года ожидается визит Франсуа Оланда в Армению.
Вопрос: Господин министр, можем ли мы констатировать какой-то прогресс в результате этой встречи или нет? Продолжает ли Азербайджан оставаться при своей позиции?
Ответ: Вы, наверное, заметили, что в моих оценках был определенный положительный оттенок. Это не случайно. Когда мы говорим, что переговоры были конструктивными, откровенными, полезными - это кое-что означает.
Полагаю, что сегодня был сделан еще один маленький шаг к сближению позиций сторон. Конечно, это трудный процесс. Трудно ожидать переломного прогресса после одной или нескольких встреч. Вы знаете, что за последние годы, начиная с 2008г., состоялось 17 встреч на уровне президентов Армении и Азербайджана. Отметил бы, что эти встречи предоставляют возможность руководителям двух стран лучше ознакомиться с подходами друг друга и прояснить круг возможностей, с целью продвижения к урегулированию проблемы. Думаю, в этом смысле, встреча была положительной.
Вопрос: Господин министр, была ли достигнута предварительная договорённость о месте, сроках следующей встречи? Состоится ли она в Нью-Йорке, в ходе Генеральной ассамблеи ООН?
Ответ: Договорённость о месте, сроках следующей встречи не была достигнута. Была достигнута договорённость об активизации контактов. Если в 2012г. и 2013г. были проведены по одной встрече на уровне президентов, то в 2014г. состоялись уже три встречи. Контакты активизировались. Полагаю, что активные контакты на уровне президентов, министров иностранных дел продолжатся и в дальнейшем. До следующего заседания Генеральной ассамблеи еще год, и если оба президента будут в этой связи в Нью-Йорке, то возможно, что сопредседатели попробуют организовать подобную встречу.
Вопрос: Господин министр, обсуждался ли вопрос отвода снайперов?
Ответ: Я отметил, что президент Франции Оланд предлагал предпринять ряд мер по укреплению взаимного доверия. В их числе и создание механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения и на границе, вывод снайперов, укрепление режима прекращения огня и другие.
Все эти предложения приветствуются также сопредседателями. Как вам известно, и Армения, и Карабах всегда положительно высказывались по поводу реализации такого рода шагов. Но, как я отметил, азербайджанская сторона подходит с противоположной стороны. Я бы сказал, что она не так уж и готова к этому. Повторю, они полагают, что когда будет прогресс на переговорах, тогда будет возможно обсудить меры по укреплению доверия. Однако, если будет прогресс, если достигнем каких-либо решений, то полагаю, что необходимость в мерах по укреплению взаимного доверия не будет на таком уровне. Очевидно, что без укрепления доверия невозможно разрешение. Скорее, меры по укреплению взаимного доверия должны создать благоприятные условия для продвижения вперед.
Вопрос: Похоже, Оланд призвал начать разработку большого мирного договора. Сегодня, на этих переговорах, обсуждался какой-либо подобный вопрос?
Ответ: Подобные призывы всегда были. Их нужно рассматривать в том контексте, что когда мы достигнем договорённости по основным принципам в урегулировании конфликта, это предоставит возможность, послужит основой для разработки большого договора. Так как вокруг основных принципов окончательная договорённость пока не достигнута, подобный вопрос сегодня не может обсуждаться.
Вопрос: Господин министр, а как-нибудь коснулись августовских событий?
Ответ: Вы должны иметь в виду, что эта встреча была продолжением сочинской встречи, прошедшей по инициативе и при участии президента России, которая достаточно разрядила напряженность на границе и на линии соприкосновения. Она также была продолжением, состоявшейся по инициативе госсекретаря Соединенных Штатов, встречи в Ньюпорте. Эти встречи демонстрируют, что формат сопредседателей Минской группы ОБСЕ, несмотря на некоторые возникшие на международной арене трудности, продолжает оставаться довольно действенным форматом. Сопредседатели продолжают совместные усилия - об этом свидетельствует и то, что для участия на сегодняшней встрече были также приглашены сопредседатели Минской группы ОБСЕ: они присутствовали и на встрече президентов Армении и Азербайджана, и на трёхсторонней встрече президентов Армении, Азербайджана и Франции.
Вопрос: А есть ли различие настроений от Сочи до Парижа?
Ответ: Думаю, что настрой был более позитивным. На уровне президентов было подтверждено, что существующий формат сопредседателей Минской группы ОБСЕ, с участием трех постоянных членов СБ ООН - это действенный и эффективный формат.
Важно, что на уровне президентов было подтверждено, что альтернативы переговорам нет, и нужно идти на мирное урегулирование, закрепить мир в нашем регионе, чтобы народы пользовались этим миром.