ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում մեկնարկում են ՀՀ 2015թ. պետբյուջեի նախագծի նախնական քննարկումները 10/27/2014   16:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վաղը՝ հոկտեմբերի 28-ին, ՀՀ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներում, կառավարության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, կմեկնարկեն «Հայաստանի Հանրապետության 2015թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի նախնական քննարկումները:
Ըստ առանձին ոլորտների՝ քննարկումները կավարտվեն նոյեմբերի 4-ին, որից հետո՝ մինչև նոյեմբերի 6-ը, հանձնաժողովներում տեղի կունենա քննարկումների ամփոփում: Արդյունքում՝ ձևավորված գրավոր առաջարկությունները կներկայացվեն ԱԺ աշխատակազմ՝ դրանք կառավարություն ուղարկելու համար:
«ՀՀ 2015թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը կընդգրկվի նոյեմբերի 10-ին մեկնարկելիք ԱԺ քառօրյա նիստերի օրակարգ:
ԱԺ ներկայացված նախագիծը եկամուտների գծով կազմում է 1 տրիլիոն 184.47 մլրդ դրամ, ծախսերի գծով` 1 տրիլիոն 298.60 մլրդ դրամ, դեֆիցիտը (պակասուրդը)՝ 114.12 մլրդ դրամ:
Գալիք տարվա պետբյուջեի եկամտային մասը 2014 թվականի համար հաստատված ցուցանիշի համեմատ 48.6 մլրդ դրամով կամ 4.3%-ով ավելի է:
Ծախսերի ծավալը, 2014 թ. հաստատված մակարդակի համեմատ, ծրագրավորվել է շուրջ 52.2 մլրդ դրամով ավելի:
Դեֆիցիտի ֆինանսավորումը նախատեսվում է իրականացնել ներքին և արտաքին աղբյուրների զուտ մուտքերի հաշվին, համապատասխանաբար` 103.6 մլրդ դրամի և 10,5 մլրդ դրամի չափով:

Предварительные обсуждения проекта госбюджета Армении на 2015 год стартуют в парламенте во вторник 10/27/2014   16:47  |  Лента новостей
В постоянных комиссиях Национального Собрания Армении во вторник, 28 октября, начинаются предварительные обсуждения проекта Закона РА “О Государственном бюджете РА на 2015 год”. В обсуждениях примут участия представители правительства.
Обсуждения продлятся до 4-го ноября, После чего, в течение двух дней, до 6 ноября, сформулированные по итогам обсуждений предложения в письменной форме будут представлены в аппарат НС для отправки их в правительство.
Проект госбюджета на 2015 год будет включен в повестку четырехдневных заседаний парламента, которые стартуют 10 ноября. Доходы госбюджета запланированы на уровне1 трлн. 184.47 млрд. драмов, расходы – 1 трлн. 298.60млрд. драмов, дефицит - 114.12 млрд.драмов.
Доходная часть бюджета на грядущий год по сравнению с утвержденными показателями за 2014 год больше на 48.6млрд. драмов или 4.3%.
Объем расходов по сравнению с утвержденным в 2014 году уровнем запланирован на 52.2 млрд. драмов больше.
Финансирование дефицита планируется осуществлять за счет поступлений из внутренних и внешних источников в размере 103.6 млрд. и 10,5 млрд. драмов соответственно.