Քաջարանի քաղաքապետը հրավիրվել է Սյունիքի քննչական վարչություն 10/25/2014   14:05  |  Քրեական խրոնիկոն
Քաջարանի քաղաքապետ Վարդան Գևորգյանն օրերս հրավիրվել է Սյունիքի մարզային քննչական վարչություն` Քաջարանում իրականացված ապօրինի շինարարության և քաղաքային իշխանությունների`դրա նկատմամբ ցուցաբերած անգործության վերաբերյալ բացատրություն տալու:
Պարզվում է՝ արդեն 4 տարի քաղաքային իշխանությունները, մեղմ ասած, աչք են փակում քաղաքի կենտրոնական հատվածում ապօրինի կառուցված շինության վրա:
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ Քաջարանի բնակիչ Գառնիկ Թադևոսյանը 2010 թվականից վարձակալել է քաղաքի Գետափնյա հատվածում՝ Խանջյան փողոց տանող կամուրջի հարևանությամբ գտնվող հողատարածքը, որպեսզի դրա վրա առևտրի թիթեղյա տաղավար կառուցի: Համենայնդեպս, այսպես է եղել նշված քաղաքային իշխանությունների հետ կնքված վարձակալության պայմանագրում:
Բայց թիթեղյա տաղավարի փոխարեն քարե հիմնական շինություն է կառուցել: Եվ այս պայմանագրային պարտավորությունների խախտումը, փաստորեն, 4 տարի շարունակ վիրիպել է քաջարանի քաղաքապետարանի տարբեր պաշտոնյաների, այդ թվում` քաղաքապետի աչքից: Ապօրինի շինարարությունը կասեցնելու որևէ քայլ քաղաքապետարանն այդպես էլ չի ձեռնարկել:
Հենց այս ապօրինության վերաբերյալ բացատրություններ տալու համար էլ քաղաքապետ Գառնիկ Թադևոսյանը հրավիրվել է քննչական վարչություն:
Ի դեպ, քաղաքապետն ու իր ենթականերն իրենց անգործությունը բացատրում են նրանով, որ շինության տերը արտագնա աշխատանքի է մեկնել ՌԴ, և իրենք չեն կարողանում նրա նկատմամբ օրենքով նախատեսված միջոցներ կիրառել:
Բայց ասել, որ Քաջարանի քաղաքապետարանում ապօրինի շինության մասին նոր են իմացել կամ իմացել են դրա տիրոջ՝ ՌԴ մեկնելուց հետո, մեղմ ասած, ճիշտ չէ:
Իրականում քաղաքապետարանում դրա մասին տեղյակ են եղել առնվազն 2 տարի առաջ, երբ անօրինական շինությամբ հետաքրքրվել են ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության աշխատակազմի քաղաքաշինության պետական տեսչության Սյունիքի տարածքային բաժնում:
2012թ. այստեղից քաղաքապետարան գրություն է ուղարկվել, որի հիման վրա Գառնիկ Թադևոսյանն ընդամենը զգուշացվել է ապօրինի կառույցը քանդելու մասին: Բայց 2 տարի շարունակ չի քանդել, ու քաղաքապետարանում էլ 2 տարի շարունակ ոչինչ չեն արել, մինչև որ Գառնիկ Թադևոսյանը հեռացել է երկրից, գործն էլ հասել է իրավապահներին:
Թե ինչ ճակատագրի կարժանանան շինությունն ու Քաջարանի համայնքային ղեկավարությունը, թերևս պարզ կդառնա արդեն քննության ավարտին: Իսկ այս պահին գործը դեռևս նյութերի նախապատրաստման փուլում է:

Мэра армянского города Каджаран пригласили в следственное управление для дачи разъяснений по поводу незаконной постройки 10/25/2014   15:47  |  Криминальная хроника
Мэр армянского города Каджаран Вардан Геворкян был приглашен в областное следственное управление для дачи разъяснений касательно осуществленного в Каджаране незаконного строительства и проявленного в этом вопросе  бездействия городских властей.
Выясняется, что на протяжении четырех лет городские власти, мягко говоря, закрывали глаза на незаконно воздвигнутое в центре города сооружение.
По сведениям “ФактИнфо”, житель Каджарана Гарник Тадевосян с 2010 года арендовал земельный участок, расположенный по соседству с мостом, ведущим на каджаранскую улицу Ханджяна с тем, чтобы воздвигнуть там жестяную постройку под павильон. По крайней мере, об этом говорилось в  договоре аренды, заключенном с городскими властями.
Вместо этого было  построено капитальное каменное сооружение. Факт нарушения указанных в документе договоренностей фактически в течение 4 лет выпадал из поля зрения  чиновников мэрии Каджарана, в том числе и градоначальника.
Мэр и его подчиненные объяснили свое бездействие отсутствием в  городе хозяина постройки, уехавшего в Россию на заработки, и невозможностью применения в отношении него в установленном законом порядке мер.
В Мэрии города должны были узнать об этом как минимум два года назад, когда фактом незаконного строительства заинтересовались в сюникском территориальном отделе госинспекции градостроительства аппарата министерства градостроительства РА.
В 2012 г. ведомство направило письмо в мэрию, на основании которого Гарника Тадевосяна предупредили о сносе незаконной постройки. Однако строение за эти два года так и не демонтировали и за это время мэрией не были предприняты меры.