Հոկտեմբերի 27-ին Ստեփանակերտում կմեկնարկի ադրբեջանցի դիվերսանտների դատավարությունը 10/25/2014   16:22  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Առաջիկա երկուշաբթի` հոկտեմբերի 27-ին, ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի Ստեփանակերտի նստավայրում կմեկնարկի այս տարվա ամռանը ԼՂՀ Քարվաճառի շրջանում ձերբակալված ադրբեջանցի դիվերսանտներ Դիլհամ Գարդաշխան օղլի Ասկերովի և Շահբազ Ջալալ օղլի Գուլիևի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի դատաքննությունը:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ԼՂՀ դատական դեպարտամենտից, մեղադրական եզրակացությամբ՝ Ադրբեջանի քաղաքացի Շահբազ Ջալալ օղլի Գուլիևին մեղադրանք է առաջադրվել ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 350-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 316-րդ հոդվածով, 245-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 129-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 183-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով:
Այսինքն` ադրբեջանցի դիվերսանտը մեղադրվում է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, կազմակերպված խմբի կողմից, բռնություն գործադրելով ԼՂՀ պետական սահմանը հատելու, լրտեսության, կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք փոխադրելու կամ կրելու, մարդուն առևանգելու և գողություն կատարելու մեջ:
Իսկ նրա հանցակից ընկերոջը` Դիլհամ Գարդաշխան օղլի Ասկերովին, այս մեղադրանքներից բացի մեղադրանք է առաջադրվել նաև ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 103-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 14-րդ կետերով և 344-րդ հոդվածի 1-ին մասով, այն է` սպանությունը` զուգորդված մարդուն առևանգելով կամ պատանդ առնելով և քաղաքացու անձնագիրը, կամ նույնականացման քարտը, կամ կարևոր այլ փաստաթուղթ հափշտակելը:
Հիշեցնենք՝ 2014թ. հունիսին ԼՂՀ Շահումյանի շրջանում հայտնաբերվեց Սմբատ Ցականյանի դիակը` բազմաթիվ հրազենային վնասվածքներով: Ավելի ուշ պարզվեց, որ նրան առևանգել ու դաժանաբար սպանել են հենց դիվերսիոն խմբի անդամները:
Բացի այդ, նրանք սպանել էին նաև ԼՂՀ պաշտպանության բանակի սպա Սարգիս Աբրահամյանին ու հրազենով վիրավորել նրա հետ ավտոմեքենայում գտնվող Կարինե Դավթյանին:
Ադրբեջանցի դիվերսանտների նկատմամբ դատական քննությունը հանձնվել է ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Անատոլի Թադևոսյանի վարույթ:

Судебный процесс по делу азербайджанских диверсантов начнется в ближайший понедельник 10/25/2014 16:38 | Актуальная тема
В ближайший понедельник, 27 октября, в Степанакертской резиденции суда общей юрисдикции первой инстанции НКР начнется судебный процесс по уголовному делу
в отношении азербайджанских диверсантов Дилхама Аскерова и Шахбаза Гулиева, арестованных этим летом в Карвачарском районе НКР.
Как сообщили в Судебном департаменте Нагорно-Карабахской Республики, гражданину Азербайджана Шахбазу Джалалу огли Гулиеву предъявлено по ч. 2 ст. 350, по статье 316, а также ч. 3 ст. 245, п. 1 ч. 3ст. 129 и п. 3 ч. 3 ст. 183 УК НКР.
Азербайджанские диверсанты обвиняются в пересечении охраняемой государственной границы НКР, совершенном по предварительному сговору организованной группой с применением насилия, а также в шпионаже, незаконной перевозке и ношении оружия, боеприпасов, похищении человека и совершении кражи.
Его подельнику – Дилхаму Гардашхан огли Аскерову - помимо вышеперечисленных статей инкриминируются также пп. 3 и 14 ч. 2ст. 103 УК НКР и ч. 1ст. 344 УК НКР - убийство, сопряженное с похищением человека либо захватом заложника, и кража паспорта или идентификационной карты, или любого другого важного документа.
Напомним, в июне 2014 года в Шаумянской области НКР было найдено тело Смбата Цаканяна с множественными огнестрельными ранениями. Позже выяснилось, что его похитили и жестоко убили члены азербайджанской диверсионной группы.
Кроме того, они убили офицера Армии обороны НКР Саркиса Абраамяна и ранили из оружия находившуюся с ним в автомобиле Карине Давтян.