ՍԴ նորանշանակ անդամն ստանձնեց պաշտոնը 10/23/2014   12:29  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովի այսօրվա նիստում ՀՀ Նախագահի հրամանագրով ՍԴ անդամ նշանակված  Ալվինա Գյուլումյանը, Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքի համաձայն, ստանձնեց ՍԴ անդամի պաշտոնը՝ հետևյալ երդմամբ.
«Ստանձնելով սահմանադրական դատարանի անդամի պաշտոնը` Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի առջեւ երդվում եմ` ապահովել Սահմանադրության գերակայությունը, լինել անաչառ, հավատարիմ մնալ սահմանադրական դատարանի անդամի կոչմանը»:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանը ներկայցնող դատավոր Ալվինա Գյուլումյանի նշանակման մասին ՀՀ Նախագահի հրամանագիրն ուժի մեջ է մտել դեռևս օգոստոսի 3-ին:
ԱԺ-ն այնուհետև շարունակեց կառավարության կողմից ներկայացված «Սահմանամերձ գյուղական համայնքներում իրականացվող գործունեությունը հարկերից ազատելու մասին» և կից մի շարք օրենքներում փոփոխությունների ու լրացումների փաթեթի քննարկումը:

Новый член Конституционного суда Альвина Гюлумян вступила в должность 10/23/2014   12:59  |  Актуальная тема
Назначенная указом президента Армении членом Конституционного суда Альвина Гюлумян, согласно закону “О Конституционном суде”, вступила в должность.
Перед этим она приняла присягу следующего содержания:
“Вступая в должность члена Конституционного Суда, клянусь перед народом Республики Армения обеспечивать верховенство Конституции, быть беспристрастным, оставаться верным званию члена Конституционного Суда".
Как уже ранее сообщало ИА “ФактИнфо”, указ президента РА о назначении Альвины Гюлумян вступил в силу еще 3 августа.
Напомним, А,. Гюлумян ранее занимала пост судьи, представляющего в Европейском суде по правам человека(ЕСПЧ) интересы Армении.