Բժշկությունն այդքան հզոր չի, որ բոլոր հիվանդությունների դեմ ունենա ունիվերսալ գործիքներ. Ջրծաղկի գործով փորձագետ 10/21/2014   13:58  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2011թ. բանակում զինծառայող Հայկ Խաչատրյանի՝ ջրծաղիկից մահանալու գործով այսօր դատարան հրավիրված կրկնակի հանձնաժողովային դատաբժշկական փորձաքննության հանձնաժողովի նախագահ Զարեհ Տեր-Ավետիսյանը պնդեց իրենց իսկ կողմից տրված փորձաքննության եզրակացությունը՝ հավելելով, որ բժշկությունն այդքան հզոր չի, որ բոլոր հիվանդությունների դեմ ունենա ունիվերսալ գործիքներ, և կան հիվանդություններ, որ չեն տեղավորվում ստանդարտների մեջ:
Հիշեցնենք, որ փորձագետը դատարան էր հրավիրվել մեղադրողի միջնորդությամբ՝ մասնավորապես մի քանի հարցերի շուրջ լրացուցիչ պատասխաններ ստանալու, քանի որ կողմը գտնում էր, որ հարցերից մի քանիսին տրվել էին թերի պատասխաններ:
Փորձագետը չի գտնում, որ բժշկական սխալ է տեղի ունեցել և եթե անգամ ախտորոշումը պարզ լիներ, բուժում չկա, «որ այդ հիվանդության դեմն առնի, մահվան տոկոսը շատ մեծ»:
Փորձագետն ընդգծեց նաև, որ մեծերի մոտ ջրծաղիկը շատ ծանր է անցնում, իսկ այստեղ գործ են ունեցել ջրծաղիկի վիսցերալ ձևի հետ:
Մեղադրողի այն հարցին թե լինու՞մ են դեպքեր, որ բուժվում է հիվանդության այս տեսակը, «էբոլան էլ որոշ չափով բուժում է» պատասխանեց փորձագետը:
Փորձագետը նաև նշեց, որ Հայկ Խաչատրյանի մոտ կասկածել են սուր որովայնի ախտանիշներ և, հետևաբար, նրան չէին կարող տեղափոխել Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոց, այս հիվանդության կասկածի դեպքում ցանկացած պարագայում առաջնայինը սա է, և նա պետք է մնար վիրաբույժի հսկողության տակ:
Ինչ վերաբերում է ջրծաղիկի վիսցերալ ձևին, ապա այն կանխատեսել հնարավոր չէ, նախ պետք է ժխտվեր սուր որովայնի կասկածը, որից հետո միայն հիվանդը տեղափոխվեր ինֆեկցիոն:
Բացի այս, փորձագետը նշեց, որ հոսպիտալը բազմապրոֆիլ է, և միանշնակ սխալ կլիներ հիվանդի տեղափոխումը:
Նշենք, որ այսօրվա նիստին չէին ներկայացել տուժողի իրավահաջորդը և նրա ներկայացուցիչը, վերջիներս դատարանին գրությամբ տեղեկացրել էին, որ իրենք իրենց դիրքորոշումը կհայտնեն ճառերի փուլում:
Պաշտպանական կողմը դատարանի ուշադրությունը հրավիրեց տուժող կողմի վարքագծի վրա և խնդրեց գնահատականի արժանացնել:
14:15 01/10/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՋրծաղիկի գործով մեղադրողը կաշկանդված է. Պաշտպան
15:02 18/09/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՋրծաղիկի գործով կողմերին ժամանակ տրամադրվեց՝ լրացուցիչ հանձնաժողովային դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությանը ծանոթանալու համար
17:59 25/03/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՋրծաղիկի գործով դատական նիստը հետաձգվեց անորոշ ժամանակով
18:13 14/03/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՋրծաղիկի գործով տուժող կողմը դատարանից պահանջում է իրավական գնահատական տալ մի շարք հարցերին
14:23 28/02/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՋրծաղիկից զինծառայողի մահվան գործով ամբաստանյալները հրաժարվեցին համաներումից
14:08 17/02/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՋրծաղիկից մահացած զինվորի գործով տուժող կողմը բարոյական վնասի փոխհատուցում է պահանջում

Эксперт не считает гибель военнослужащего ВС Армении Айка Хачатряна от ветрянки результатом врачебной ошибки 10/21/2014   15:20  |  Актуальная тема
Председатель комитета по комиссионной судебно-медицинской экспертизе Заре Тер-Аветисян, вызванный в суд по делу о гибели в 2011 в армии военнослужащего Айка Хачатряна от ветряной оспы подтвердил данное им заключение экспертизы. По его словам, медицина не настолько всемогуща, чтобы обладать универсальными инструментами для борьбы со всеми болезнями.
Напомним, что эксперт был вызван в суд по ходатайству обвинителя, в частности, с целью получения дополнительных ответов на ряд вопросов.
Эксперт не разделяет мнения о том, что имела место врачебная ошибка. Он заявил, что даже при постановке точного диагноза, нет такого лечения, которое могло бы победить эту болезнь - процент смертности от него высок.
Эксперт также подчеркнул, что ветрянка у взрослых протекает тяжело, а в данном случае врачи имели дело с висцеральной формой ветряной оспы.
Специалист также рассказал, что имелись подозрения на острый живот у Айка Хачатряна, посему его невозможно было перевести в Норкскую инфекционную больницу – при данном заболевании пациент должен находиться под контролем хирурга.
“Что касается висцеральной формы ветрянки, то его предугадать заранее невозможно; сначала следовало исключить подозрения на острый живот, и только после этого его можно было госпитализировать в инфекционную клинику”, - пояснил эксперт.