Խորհրդարանական ընդդիմությունը հրատապ է ճանաչել ՀՀ-ում ճգնաժամի և ԸՕ-ի փոփոխությունների քննարկումը 10/20/2014   13:42  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովի պատգամավորների մեկ երրորդի նախաձեռնությամբ հրատապ են ճանաչվել ՀՀ-ում կառավարման ճգնաժամի վերաբերյալ ԱԺ հայտարարության և «Ընտրական օրենսգրքում» փոփոխությունների նախագծերը:
Այս մասին ԱԺ-ի այսօր մեկնարկած քառօրյա նիստերի առաջին նիստում հայտնեց ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը` հավելելով, որ հարցերը կքննարկվեն արտահերթ, սակայն չորոշակիացնելով քննարկման ժամկետը:
Ի դեպ` այս հայտարարությանը նախորդել էին խորհրդարանական ընդդիմության հայտարարությունները և քաղաքական մեծամասնության` ՀՀԿ-ի, ներկայացուցիչների  բավականին բուռն արձագանքը:
Մասնավորապես, «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը հայտարարել էր ընդդիմության կողմից հրատապ ճանաչված հարցերը քննարկելու նախաձեռնության մասին` միաժամանակ ընդգծելով, որ եռյակի կողմից հոկտեմբերի 10-ի բազմամարդ հանրահավաքի մասնակիցներն արձանագրել են առաջացած ճգնաժամը`մտահոգություն հայտնելով արտագաղթի ահագնացող տեմպերը:
«Ամբողջ ժողովուրդը սպասում է պատասխանի»,-հայտարարեց նա` մտավախություն հայտնելով, որ հարցերի քննարկումը կարող է հետաձգվել` հաշվի առնելով, որ կառավարության կողմից ԱԺ քննարկմանն է ներկայացվել հրատապ ճանաչված 4 օրենսդրական նախաձեռնություն:
13:41 01/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀԿ-ն մերժեց ՀԱԿ-ի օրենսդրական նախաձեռնությունը
13:38 01/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն վավերացրեց Լիբանանում ՄԱԿ-ի ժամանակավոր ուժերի շրջանակներում հայկական զորախումբ տրամադրելու մասին համաձայնագիրը

Парламентская оппозиция признала требующими срочного рассмотрения поправки в Избирательный кодекс Армении и заявление о кризисе в стране 10/20/2014   14:32  |  Актуальная тема
По инициативе одной трети депутатов Национального собрания Армении заявление НС “О кризисе управления в РА” и поправки в Избирательный кодекс Армении признаны вопросами, требующими срочного рассмотрения.
Об этом на стартовавших в понедельник четырехдневных заседаний заявил спикер парламента Галуст Саакян. По его словам, вопросы будут обсуждаться во внеочередном порядке, однако он не уточнил сроков их рассмотрения.
Этому предшествовали заявления парламентской оппозиции и довольно-таки бурная реакция представителей фракции Республиканской партии Армении.
В частности, руководитель фракции “Армянский национальный конгресс” Левон Зурабян сообщил об инициативе по рассмотрению признанных оппозицией срочными вопросов. При этом он подчеркнул, что участники состоявшегося 10 октября многолюдного митинга констатировали кризис в стране, высказав обеспокоенность тревожными темпами миграции.
“Весь народ ждет ответа”, - заявил он, выразив опасение по поводу возможной отсрочки обсуждения вопросов с учетом того, что правительство представило на рассмотрение парламента 4 законодательные инициативы.