Սերժ Սարգսյանը մտահոգիչ է համարել բանակցություններից առաջ Ադրբեջանի կողմից դրսևորվող ապակառուցողական մոտեցումը 10/17/2014   20:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին (Ռուսաստան), Պիեռ Անդիոյին (Ֆրանսիա), ԱՄՆ համանախագահի օգնական Դևիդ Սալվոյին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկին:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանդիպմանը քննարկվել են ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի հետագա քայլերին, այդ թվում՝ ս.թ. հոկտեմբերի վերջին Փարիզում կայանալիք Ֆրանսիայի, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպմանը վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է եղել բանակցային գործընթացին չնպաստող առկա խնդիրներին: Այդ համատեքստում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մտահոգիչ է համարել հատկապես բարձր մակարդակի բանակցություններից առաջ Ադրբեջանի կողմից դրսևորվող ապակառուցողական մոտեցումը:
Հանրապետության Նախագահը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ շարունակելու բանակցային խաղաղ ճանապարհով հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ջանքերը:
21:35 24/09/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանի ելույթը ՄԱԿ-ում. Արդեն շուրջ մեկ դար սպասում են, որ Թուրքիան ի վերջո քաջություն կգտնի առերեսվելու սեփական պատմությանը
21:37 22/09/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՆախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 23-ին աշխատանքային այցով կմեկնի ԱՄՆ

Серж Саргсян назвал вызывающим обеспокоенность деструктивный подход Азербайджана в преддверии переговоров на высшем уровне 10/17/2014   21:14  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова (Россия), Пьера Андрие (Франция), помощника сопредседателя от США Дэвида Сальво и Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
На встрече обсуждались дальнейшие шаги в рамках переговорного процесса по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта, в том числе вопросы, касающиеся предстоящей в октябре сего года трехсторонней встречи президентов Армении, Франции и Азербайджана в Париже. Затронуты были также проблемы, препятствующие переговорному процессу. В данном контексте президент Армении Серж Саргсян назвал вызывающим обеспокоенность деструктивный подход Азербайджана, особенно в преддверии переговоров на высшем уровне.
Глава государства подтвердил готовность Армении продолжить совместные с сопредседателями МГ ОБСЕ усилия по мирному урегулированию конфликта.