2015-ի տարեվերջին ՀՀ արտաքին պետական պարտքը կկազմի 4 մլրդ 129 մլն ԱՄՆ դոլար 10/17/2014 13:59 | ԼՐԱՀՈՍ
2015-ի տարեվերջին ՀՀ արտաքին պետական պարտքը (ԱՊՊ) կկազմի 4 մլրդ 129 մլն ԱՄՆ դոլար: Այս մասին նշված է 2015թ. պետական բյուջեի նախագծում:
Կանխատեսումների համաձայն` 2014-ի տարեվերջին ԱՊՊ-ն կկազմի մոտ 3 մլրդ 958 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը մոտ 59 մլն ԱՄՆ դոլարով կգերարազանցի 2013-ի տարեվերջին առկա ԱՊՊ-ն:
2015 թ. ընթացքում ՀՀ ԱՊՊ-ի գծով նախատեսվում է ստանալ մոտ 266 մլն ԱՄՆ դոլար` այդ թվում ՀՀ կառավարության պարտավորությունների գծով 190 մլն ԱՄՆ դոլարի արտաքին միջոցներ: ՀՀ ԱՊՊ գծով սպասարկումը կկազմի
192 մլն ԱՄՆ դոլար, որից 95 մլն ԱՄՆ դոլար հիմնական գումարի մարման գծով և 97 մլն ԱՄՆ դոլար որպես տոկոսավճար:
Ընդ որում` ՀՀ կառավարության պարտավորությունների գծով նախատեսվում է մոտ 62 մլն ԱՄՆ դոլարի հիմնական գումարի մարում և 92.2 մլն ԱՄՆ դոլարի տոկոսավճար:

Внешний госдолг Армении на конец 2015 года составит $4 млрд. 129 млн. 10/17/2014   14:33  |  Лента новостей
Внешний государственный долг Армении на конец 2015 года составит 4 млрд. 129 млн. долларов США. Об этом отмечается в проекте госбюджета на 2015 год.
Согласно прогнозам, внешний госдолг к концу 2014 года составит 3 млрд. 958 млн. долларов, что на $59 млн. превышает госдолг по состоянию на конец 2013 года.
В 2015 году по линии внешнего госдолга планируется получить около 266 млн. долларов США, в том числе внешних заимствований на сумму 190 млн. долларов по линии обязательств правительства РА. Сумма обслуживания внешнего долга РА составит $192 млн. , из которых 95 млн. долларов – по линии погашения основной суммы и 97 млн. – по процентам.
По линии обязательств правительства РА планируется погасить сумму основного долга в размере порядка 62 млн. долларов и 9.2 млн. долларов – выплаты по процентам.