Քաղաքապետը քննարկել է Անրի Վերնոյի անվան փողոցի հանդիսավոր բացման մանրամասները 10/15/2014 16:15 | ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հյուրընկալել է ֆրանսահայ նշանավոր կինոբեմադրիչ Անրի Վերնոյի որդուն՝ Պատրիկ Մալաքյանին: Այս մասին տեղեկացնում է Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Ողջունելով հյուրին՝ քաղաքապետը նշել է, որ ուրախ է Պատրիկ Մալաքյանին տեսնել Երևանում և առերես քննարկել Անրի Վերնոյի անվան փողոցի հանդիսավոր բացման մանրամասները. «Ըստ էության, մենք պատրաստ էինք արդեն այսօր կատարել Անրի Վերնոյի անվան փողոցի հանդիսավոր բացումը: Սակայն հաշվի առնելով, որ հանդիսավոր բացմանը մասնակցելու ցանկություն են հայտնել նաև ֆրանսիական կինոյի մի շարք հայտնի գործիչներ, Անրի Վերնոյի բազմաթիվ ընկերներ ու երկրպագուներ, ինչպես նաև Ձեր քույրերն ու եղբայրները, մենք որոշեցինք այն տեղափոխել հաջորդ տարի», - նշել է Տարոն Մարգարյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության, ինչպես նաև Անրի Վերնոյի անվամբ փողոց անվանակոչելու նախաձեռնության համար, Պատրիկ Մալաքյանն իր հերթին նշել է, որ քաղաքապետն իսկապես ճիշտ որոշում է կայացրել՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ Անրի Վերնոյն իրոք համաշխարհային կինոյի մեծություններից մեկն է ու հայրենիքում նրա անվան փողոցի հանդիսավոր բացմանը մասնակցելու բազմաթիվ անձանց ցանկությունն, անշուշտ, պետք է հարգվեր:
Նշենք, որ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի առաջարկով Երևան քաղաքի ավագանին 2012թ. օգոստոսի 10-ի արտահերթ նիստում հաստատել էր Երևան քաղաքում ֆրանսահայ նշանավոր կինոբեմադրիչ Անրի Վերնոյի պատվին փողոց անվանակոչելու որոշումը։

Одна из улиц Еревана будет названа именем кинорежиссера Анри Вернёя 10/15/2014 17:18 | Лента новостей
Мэр Еревана Тарон Маргарян принял сына известного французского кинорежиссера армянского происхождения Анри Вернёя(Henri Verneuil)– Патрика Малакяна. Об этом сообщает пресс-служба Мэрии армянской столицы.
Мэр Ереван отметил, что рад видеть Малакяна в Ереване и лично обсудить с ним детали открытия улицы им. Анри Вернёя.“По сути, мы были готовы уже сегодня провести торжественное открытие улицы. Но с учетом того, что ряд известных деятелей французского кино, многочисленные друзья и поклонники Анри Вернёя, а также Ваши братья и сестры изъявили желание принять участие в церемонии, мы решили перенести церемонию на следующий год”, – сообщил Тарон Маргарян.
Патрик Малакян, выразив благодарность за прием и за инициативу назвать улицу именем Анри Вернёя, отметил, что мэр принял правильное решение, особенно учитывая тот факт, что Вернёй является одним из великих деятелей мирового кино и надо было уважить желание многих людей принять участие в церемонии открытия улицы, названной в его честь.
Отметим, что по предложению Тарона Маргаряна Совет старейшин Еревана на состоявшемся 10 августа 2012 года заседании утвердил решение о присуждении одной из улиц армянской столицы имени известного французского кинорежиссера армянского происхождения Анри Вернёя.