Սերժ Սարգսյանը ստորագրել է 2014թ-ի ձմեռային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին հրամանագիր 10/15/2014 20:15 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը այսօր՝ հոկտեմբերի 15-ին, ստորագրել է 2014թ-ի ձմեռային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին հրամանագիր:
«Ղեկավարվելով «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 11-րդ և «Այլընտրանքային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 6-րդ հոդվածներով` ո ր ո շ ու մ ե մ.
1. 2014 թվականի դեկտեմբեր - 2015 թվականի փետրվար ամիսներին անցկացնել Հայաստանի Հանրապետության արական սեռի այն քաղաքացիների պարտադիր զինվորական և այլընտրանքային ծառայությունների ձմեռային զորակոչը, որոնց 18 տարին լրանում է մինչև 2014 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ, ինչպես նաև այն քաղաքացիների, որոնց նախկինում տրված՝ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետման իրավունքը դադարել է մինչև 2014 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ:
2. 2014 թվականի դեկտեմբեր - 2015 թվականի փետրվար ամիսներին զորացրել սահմանված ժամկետում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողներին:
3. Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը` սույն հրամանագրի ուժի մեջ մտնելուց հետո երկշաբաթյա ժամկետում ընդունել հրամանագրի կիրարկումն ապահովող համապատասխան որոշում:

Президент Армении Серж Саргсян подписал указ о проведении зимнего призыва и демобилизации 10/16/2014   09:28  |  Актуальная тема
Президент Армении Серж Саргсян подписал в среду, 15 октября, указ о проведении зимнего призыва и демобилизации. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
В указе, в частности, говорится:
“Руководствуясь ст.11 закона РА „О воинской обязанности” и ст.6 закона РА „Об альтернативной службе”, постановляю:
1.В декабре 2014 года – феврале 2015 года провести зимний призыв на обязательную военную и альтернативную службы тех граждан мужского пола, которым исполнится 18 лет до 31 декабря 2014 года включительно, а также тех граждан, право на отсрочку от призыва которых истекает 31 декабря включительно.
2.В декабре 2014 года и феврале 2015 года демобилизовать военнослужащих, прошедших обязательную военную службу в установленные сроки.
3. Поручить правительству Армении в двухнедельный срок после вступления указа в силу принять соответствующее решение, обеспечивающее его выполнение.