Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը ներկայացվել է ՀՀ Նախագահին 10/15/2014 14:05 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Այսօր ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովն, ի կատարումն «Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողով ստեղծելու մասին» ՀՀ Նախագահի թիվ ՆՀ-207-Ն հրամանագրի 4-րդ կետի 1-ին ենթակետի պահանջների, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին է ներկայացրել Հանձնաժողովի՝ 2014 թվականի հոկտեմբերի 14-ի նիստում հաստատված Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի քարտուղարությունը:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին է ներկայացվել նաև Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի նախագծի վերաբերյալ «Ժողովրդավարության՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի 2014 թվականի հոկտեմբերի 13-ի եզրակացությունը, որի «Եզրահանգում» բաժնում մասնավորապես նշված է. «Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի նախագիծը Սահմանադրության փոփոխությունների կոնկրետ փաթեթի նախապատրաստման արժեքավոր և հուսալի հիմք է, ինչը կամրապնդի ժողովրդավարական արժեքները և կստեղծի իրավունքի գերակայության և մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի ապահովման անհրաժեշտ պայմաններ:
Այն հիմնված է երկրի իրավիճակի համակողմանի և հետևողական վերլուծության վրա: Բարեփոխումների նպատակները և արտացոլված ընդհանուր մոտեցումներն արժանի են ուժեղ աջակցության: Նախագծում արտահայտված իրավական դիրքորոշումները համապատասխանում են Վենետիկի հանձնաժողովի ավանդական մոտեցումներին:
Թեև փաստաթուղթը հիմնված է իրավիճակի համապարփակ իրավական վերլուծության վրա, որոշ այլընտրանքներ պարունակում են նաև քաղաքական բաղադրիչ, ինչպիսին է խորհրդարանական կառավարման համակարգի օգտին ընտրությունը, ինչը պետք է լայնորեն քննարկել երկրում:
Վենետիկի հանձնաժողովը խրախուսում է նաև Հայաստանի իշխանություններին և սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովին շարունակելու հանրության և բոլոր շահագրգիռ կողմերի, այդ թվում՝ քաղաքական կուսակցությունների ներգրավվածության ապահովմանն ուղղված ջանքերը: Հանձնաժողովի կարծիքով, հայեցակարգի նախագիծը բարեփոխումների հնարավորություն է ընձեռում, որը չպետք է բաց թողնել»:
Միաժամանակ, Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը հրապարակել է Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը, ինչպես նաև Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի նախագծի վերաբերյալ Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացության անգլերեն բնօրինակը և ոչ պաշտոնական հայերեն թարգմանությունը` այն տեղադրելով Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության պաշտոնական կայքում (www.moj.am):
Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի նախագծի վերաբերյալ Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացությունը հասանելի է նաև Վենետիկի հանձնաժողովի պաշտոնական կայքում (www.venice.coe.int):

Специализированная комиссия представила президенту Армении концепцию конституционных реформ 10/15/2014   14:57  |  Актуальная тема
Сегодня Специализированная комиссия по конституционным реформам во исполнение требований подпункта 1 пункта 4 указа президента Армении ՆՀ-207-Ն “О создании Специализированной комиссии по конституционным реформам при президенте Республики Армения” представила главе государства концепцию реформирования Конституции, утвержденную на заседании от 14 октября 2014 года. Об этом сообщает секретариат Специализированной комиссии.
Президенту Армении представили также заключение Европейской комиссии от 13 октября 2014 года касательно концепции конституционных реформ, в котором, в частности, отмечается:
“Проект концепции конституционных реформ является ценной и надежной основой для подготовки конкретного пакета конституционных поправок, что укрепит демократические ценности и создаст условия, необходимые для обеспечения уважения к принципу верховенства права и правам человека.
Он основывается на всестороннем и последовательном анализе ситуации в стране. Цели реформ и отраженные в проекте общие принципы достойны мощной поддержки. Выраженные в проекте правовые позиции соответствуют традиционным принципам Венецианской комиссии.
Хотя документ основывается на всеобъемлющем правовом анализе ситуации, некоторые варианты содержат и политическую составляющую, каковой является выбор в пользу парламентской модели правления, и данный пункт нуждается в широком обсуждении.
Венецианская комиссия поощряет власти Армении и Комиссию по конституционным реформам на продолжение усилий по обеспечению вовлеченности общественности и всех заинтересованных сторон, в том числе и политических партий. По мнению Комиссии, проект концепции предоставляет возможность для реформ, которую не следует упускать".
Вместе с тем Специализированная комиссия по конституционным реформам обнародовала концепцию реформирования Основного закона, а также английский оригинал текста заключения Венецианской комиссии о проекте концепции конституционных реформ и его неофициальный перевод на армянский язык, разместив их на официальном сайте Министерства юстиции Республики Армения(www.moj.am).
Заключение Венецианской комиссии о проекте концепции конституционных реформ доступно и на официальном сайте Венецианской комиссии (www.venice.coe.int).