Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Չինաստանի դեսպանի հետ 10/15/2014 17:55 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիան Չանչունին` դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում ավարտելու կապակցությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին՝ պաշտոնավարման տարիներին հայ-չինական հարաբերությունների ամրապնդմանն ուղղված արդյունավետ գործունեության համար, ընդգծելով, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա, հատկապես վերջին տարիներին փոխշահավետ մի շարք ոլորտներում զգալիորեն ակտիվացել է հայ-չինական համագործակցությունը, հաճախակի են դարձել տարբեր մակարդակի փոխայցելությունները, ընդլայնվել է իրավապայմանագրային դաշտը, առևտրաշրջանառության ծավալներում արձանագրվել է որոշակի առաջընթաց: Այդ ամենում Սերժ Սարգսյանը մեծապես կարևորել է դեսպան Թիան Չանչունի անձնական ներդրումը:
Դեսպան Չանչունը շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին՝ գնահատանքի ու ջերմ խոսքերի համար և նշել, որ Հայաստանում իր դիվանագիտական առաքելությունն իրականացրել է մեծագույն հաճույքով ու հեռանում է լավագույն տպավորություններով՝ մնալով հայ ժողովրդի և Հայաստանի բարեկամը:

Президент Армении Серж Саргсян встретился с китайским послом 10/15/2014   19:01  |  Лента новостей
Президент Серж Саргсян принял сегодня завершающего дипломатическую миссию в Армении посла Китайской Народной Республики Тиана Чанчуна. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Президент выразил благодарность дипломату за эффективную деятельность, направленную на укрепление армяно-китайских отношений, подчеркнув, что отношения между двумя странами находятся на высоком уровне, в особенности в последние несколько лет заметно активизировалось армяно-китайское сотрудничество в ряде обоюдоинтересных сфер, участились взаимные визиты на различных уровнях, расширено договорно-правовое поле, зафиксирован определенный прогресс в объемах торгового оборота. Серж Саргсян отметил личный вклад Т. Чанчуна во всем вышеперечисленном.
Китайский посол выразил признательность президенту С. Саргсяну за высокую оценку и отметил, что осуществлял свою миссию в Армении с большим удовольствием и уезжает с наилучшими впечатлениями, оставаясь другом армянского народа и Армении.