Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Ֆրանսիայի ԱԳՆ Մայրցամաքային Եվրոպայի գլխավոր դեպարտամենտի պետ Էրիկ Ֆուրնյեին 10/15/2014   16:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 15-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Ֆրանսիայի ԱԳՆ Մայրցամաքային Եվրոպայի գլխավոր դեպարտամենտի պետ Էրիկ Ֆուրնյեին, ով Հայաստան է ժամանել՝ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջեւ անցկացվող խորհրդատվություններին մասնակցելու նպատակով: Այս մասին հայտնումէ ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին` արտգործնախարարը գոհունակություն հայտնեց հայ-ֆրանսիական երկկողմ առանձնաշնորհյալ հարաբերություններում առկա բարձր մակարդակի եւ ինտենսիվ շփումների կապակցությամբ` ընդգծելով, որ դրանք նպաստավոր դաշտ են ստեղծում՝ երկու երկրների միջեւ առկա բազմաբնույթ համագործակցության առավել ամրապնդման եւ ընդլայնման համար:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները անդրադարձան երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցերի, միջազգային կազմակերպություններում փոխգործակցությանը, մտքեր փոխանակեցին միջազգային եւ տարածաշրջանային հրատապ խնդիրների շուրջ:
Կողմերը քննարկեցին Հայաստան-Եվրոպական Միություն հարաբերությունները, այդ ձևաչափով ընթացող համագործակցությունը:
Հանդիպման օրակարգում էին Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակներում փոխգործակցության սերտացման հարցերը։
Արցախյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ քննարկումների ընթացքում նախարար Նալբանդյանը կարևորեց Ֆրանսիայի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ մյուս երկրների՝ Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների միասնական ջանքերն` ուղղված հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը։ Այս համատեքստում անդրադարձ կատարվեց հոկտեմբերի վերջին Ֆրանսիայի Նախագահի նախաձեռնությամբ Փարիզում նախատեսված Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքներին։

Эдвард Налбандян обсудил с представителем МИД Франции подготовку к встрече президентов Армении и Азербайджана 10/15/2014   17:36  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял в среду, 15 октября, главу Департамента континентальной Европы МИД Франции Эрика Фурнье, прибывшего в Армению для участия в консультациях между внешнеполитическими ведомствами. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА
Министр иностранных дел выразил удовлетворение высоким уровнем армяно-французских привилегированных отношений, подчеркнув, что они создают благоприятную почву для дальнейшего укрепления и расширения многопланового сотрудничества между двумя странами.
В ходе встречи собеседники коснулись вопросов развития двусторонних отношений, взаимодействия в международных организациях, обменялись мнениями вокруг актуальных международных и региональных проблем.
Стороны обсудили отношения между Арменией и Евросоюзом, а также сотрудничества в этом формате.
На повестке дня были и вопросы углубления взаимодействия в рамках Международной организации франкофонии.
В ходе обсуждения процесса мирного урегулирования карабахской проблемы министр Налбандян подчеркнул важность совместных усилий со стороны Франции, и других стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, России и Соединенных Штатов, направленных на исключительно мирное урегулирование проблемы. В этом контексте стороны обсудили подготовительные работы к запланированной на конец октября в Париже по инициативе главы Франции встрече президентов Армении и Азербайджана.