2014թ. առաջին կիսամյակում ՌԴ քաղաքացիություն է ստացել 10 հազար 17 ՀՀ քաղաքացի 10/15/2014 11:29 | ԼՐԱՀՈՍ
2014թ. առաջին կիսամյակի տվյալներով՝ Ռուսաստանի Դաշնային միգրացիոն ծառայության տարածքային մարմիններում ըստ գտնվելու վայրի միգրացիոն հաշվառման է կանգնած 205 հազար 590 ՀՀ քաղաքացի:
ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության միգրացիոն պետական ծառայության կողմից ՌԴ-ում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների վերաբերյալ հրապարակված ընթացիկ տարվա հունվար-հունիս ամիսների վիճակագրական ցուցանիշների համաձայն՝ ՌԴ քաղաքացիություն ստացած ՀՀ քաղաքացիների թիվը 10 հազար 17 է:
ՌԴ-ում բնակվող ՀՀ քաղաքացիների թիվը՝ ըստ ժամանակավոր բնակության թույլտվության և կացության իրավունքի, 93 հազար 843 է:
ՀՀ քաղաքացիներին տրվել է ՌԴ-ում աշխատանքային գործունեություն իրականացնելու համար ձևակերպված աշխատանքի 53 հազար 700 թույլտվություն, ընդ որում՝ որակավորում ունեցող 3 հազար 900 և բարձր որակավորում ունեցող 215 մասնագետների:
ՌԴ-ում մասնավոր անձանց մոտ աշխատանքային գործունեություն իրականացնելու համար ՀՀ քաղաքացիներին ընդհանուր առմամբ տրվել է 96 հազար արտոնագիր:
Միգրացիոն օրենսդրության ոլորտում ՌԴ տարածքում ՀՀ քաղաքացիների կողմից կատարվել է 14 հազար 123 վարչական իրավախախտում:

Свыше 10 тыс. граждан Армении получили российское гражданство в первом полугодии текущего года 10/15/2014   11:59  |  Лента новостей
По данным за первое полугодие 2014 года, на учет в органах миграционной службы РФ по месту пребывания встали 205 тыс. 590 граждан Армении.
Согласно статданным за январь-июнь текущего года, опубликованным Государственной миграционной службой Министерства территориального управления РА, 10 тыс. 17 граждан Армении получили гражданство РФ.
Число граждан РА, проживающих на территории Российской Федерации по разрешению на временное проживание и виду на жительство, составляет 93 тыс. 843 человека.
Гражданам Армении выдано 53 тыс. 700 патентов на осуществление трудовой деятельности в РФ, причем 3 тыс. 900 – квалифицированным и 215 –высококвалифицированным специалистам.
Для осуществления трудовой деятельности у частных лиц в РФ гражданам Армении в общей сложности было выдано 96 тыс. патентов.