Կասեցվել է «Լոռի» պանրի արտադրությունը 10/14/2014   15:46  |  Առողջություն
ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետի՝ 2014թ. հոկտեմբերի 13-ի որոշումամբ կասեցվել է «ԱՄՄ» ՍՊԸ-ի «Լոռի» պանիր արտադրատեսակի արտադրությունը: Այս մասին տեղեկացնում է ՍԱՊԾ լրատվական ծառայությունը:
Ծառայության հաղորդագրության մեջ մասնավորապես ասվում է, որ «ԱՄՄ» ՍՊԸ-ում իրականացված ստուգման ընթացքում, արտադրության փուլում հայտնաբերվել է վտանգավոր սննդամթերքների թողարկում. ստուգման ընթացքում պարզվել է, որ «ԱՄՄ» ՍՊԸ-ի կողմից արտադրված «Լոռի» պանիր արտադրատեսակի նմուշը, համաձայն «ՍՏԱՆԴԱՐՏ ԴԻԱԼՈԳ» ՍՊԸ-ի փորձարկման արձանագրության, ԱՑԽՄ և սալմոնելա դասի միկրոօրգանիզմների առկայությամբ չի համապատասխանում ՀՀ կառավարության 2006 թվականի դեկտեմբերի 21-ի «Կաթին, կաթնամթերքին և դրանց արտադրությանը ներկայացվող պահանջների տեխնիկական կանոնակարգը հաստատելու մասին» N 1925-Ն որոշմամբ սահմանված պահանջներին:
Կազմակերպությանը տրվել է հանձնարարական՝
1) վերացնել հայտնաբերված խախտումները, այն է՝ կազմակերպել սանիտարական օր, ախտահանել արտադրական սարքավորումները, «Լոռի» պանրի արտադրատեսակի արտադրությունը համապատասխանեցնել ՀՀ կառավարության 2006 թվականի դեկտեմբերի 21-ի «Կաթին, կաթնամթերքին և դրանց արտադրությանը ներկայացվող պահանջների տեխնիկական կանոնակարգը հաստատելու մասին» N1925-Ն որոշման պահանջներին:
2) թողարկել փորձնական արտադրանք և ներկայացնել լաբորատոր փորձաքննության անհամապատասխանության ցուցանիշով:
3) «Լոռի» 20.08.2014թ. արտադրված պանրի արտադրատեսակի խմբաքանակը օգտահանել կամ ոչնչացնել:
Խախտումների վերացման կատարման ժամկետ է սահմանվել մինչև 2014 թվականի հոկտեմբերի 23-ը:
16:15 19/09/2014  |  ԱռողջությունՎերացվել է «Լոռի» պանրի, թթվասերի և մածունի արտադրության արգելանքը
11:53 05/09/2014  |  Առողջություն«Լոռի» պանիր, թթվասեր և մածուն արտադրատեսակների արտադրության արգելանքը վերացվել է
18:06 26/08/2014  |  ԱռողջությունՎերացվել է «Կումայրի Կաթ» ՍՊԸ-ի «ԼՈՌԻ» պանիր արտադրատեսակի արտադրության արգելանքը
15:31 15/08/2014  |  ԱռողջությունԱրգելվել է «Լոռի» պանրի, թթվասերի և մածունի արտադրությունը
16:32 02/08/2014  |  ԱռողջությունՎերացվել է «Մոցառելլա դիլի» պանիր արտադրատեսակի արտադրության արգելանքը
18:48 31/07/2014  |  ԼՐԱՀՈՍ«ԿՈՒՄԱՅՐԻ ԿԱԹ» ՍՊԸ-ի «ԼՈՌԻ» պանրի արտադրության արգելանքը վերացվել է
10:41 29/07/2014  |  ԱռողջությունՊանրի արտադրությունն արգելվել է
18:06 25/07/2014  |  ԱռողջությունԱրգելվել է «Մոցառելլա դիլի» պանրի արտադրությունը
18:01 10/07/2014  |  ԱռողջությունՊանրի արտադրության 2 աշխատակցի ժամանակավորապես չի թույլատրվել աշխատել

Приостановлено производство армянского сыра “Лори” от компании “АММ” 10/14/2014 16:50 | Здоровье
Решением начальника Государственной службы безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении от 13 октября 2014 года производство сыра “Лори” от ООО “АММ” приостановлено. Об этом во вторник сообщает пресс-служба Госслужбы безопасности продуктов питания.
В заявлении ведомства отмечается, что по итогам проведенной проверки, выяснилось, что взятые на анализ образцы сыра “Лори”производства ООО “АММ” ввиду наличия в них микроорганизмов типа Salmonella не соответствуют требованиям, установленным решением правительства РА N1925 “Об утверждении порядка технических требований к молоку, молочной продукции и их производству” от 21 декабря 2006 года.
Компании поручено:
1) устранить выявленные нарушения: провести санитарный день, стерилизовать производственное оборудование, привести производство сыра “Лори” в соответствие с требованиями вышеупомянутого решения правительства.