Փոխվարչապետը մասնակցել է ԱՊՀ միգրացիոն մարմինների ղեկավարների խորհրդի 16-րդ նիստի բացմանը 10/13/2014 12:12 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանն այսօր մասնակցել է Երեւանում աշխատանքներն սկսած՝ ԱՊՀ անդամ պետությունների միգրացիոն մարմինների ղեկավարների խորհրդի 16-րդ նիստի բացմանը եւ հանդես է եկել ողջույնի խոսքով: Այս մասին հայտնում է Տարածքային կառավարման նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Ընդգծելով, որ միգրացիոն գործընթացների կանոնակարգումը ՀՀ կառավարության գերակայություններից է՝ փոխվարչապետը ներկայացրել է վերջին տարիներին ոլորտում օրենսդրական եւ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ուղղությամբ կատարված աշխատանքները:
«Հայաստանի կառավարությունը կարեւոր նշանակություն է տալիս միգրացիայի ոլորտում միջազգային, հատկապես՝ ԱՊՀ շրջանակում համագործակցությանը, որն արտահայտվում է ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափով: Մեր երկիրը միացել է ԱՊՀ շրջանակում գործող՝ միգրացիոն ոլորտին վերաբերող բոլոր փաստաթղթերին: Հայաստանը հոկտեմբերի 10-ին ստորագրեց Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու մասին պայմանագիրը, եւ այս տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացներով պայմանավորված՝ մեզ համար միգրացիայի ոլորտում փոխգործակցության նոր հեռանկարներ են բացվում»,- ընդգծեց փոխվարչապետը:Նա նշեց, որ երկկողմ հարաբերությունների առումով Հայաստանը հատկապես սերտորեն է համագործակցում Ռուսաստանի՝ որպես հայ միգրանտներին ընդունող հիմնական երկրի հետ:
Փոխվարչապետը վստահություն է հայտնել, որ ԱՊՀ անդամ պետությունների միգրացիոն մարմինների ղեկավարների խորհրդի 16-րդ նիստում ընդունվելիք որոշումները եւս դրական ազդեցություն կունենան ԱՊՀ տարածքում միգրացիոն գործընթացների կանոնակարգման համար եւ արդյունավետ աշխատանք մաղթեց նիստի մասնակիցներին:
ԱՊՀ անդամ պետությունների միգրացիոն մարմինների ղեկավարների խորհրդի գործունեությունն ուղղված է միգրացիոն քաղաքականության ոլորտում փոխգործակցության համակարգմանը եւ առկա խնդիրների լուծմանը: Հայաստանում խորհրդի նիստն անցկացվում է առաջին անգամ:

Вице-премьер Армении принял участие в 16-ом заседании Совета глав миграционных органов государств – участников СНГ в Ереване 10/13/2014   14:10  |  Лента новостей
Вице-премьер-министр, министр территориального управления Армении Армен Геворкян сегодня принял участие в открытии в Ереване 16-ого заседания Совета руководителей миграционных органов государств – участников СНГ и выступил с приветственным словом. Об этом сообщает пресс-служба министерства.
Геворкян подчеркнул, что регулирование миграционных процессов является одним из приоритетов правительства Армении. Вице-премьер представил проведенную в последние годы работу по законодательному и институциональному реформированию.
“Правительство Армении придает важное значение международному сотрудничеству в сфере миграции, особенно в рамках СНГ, как в двустороннем, так и многостороннем форматах. Наша страна присоединилась ко всем связанным с миграцией действующим в рамках СНГ соглашениям. 10 октября Армения подписала договор о присоединении к Евразийскому экономическому союзу, и здесь для нас открываются обусловленные интеграционными процессами новые перспективы взаимодействия в области миграции”, – подчеркнул Армен Геворкян. Он отметил, что в плане двусторонних отношений Армения особенно тесно сотрудничает с Россией как с основной страной, принимающей армянских мигрантов.
Вице-премьер выразил уверенность в том, что принимаемые на 16-ом заседании Совета руководителей миграционных органов государств – участников СНГ решения положительно повлияют на регулирование миграционных процессов, и пожелал участникам заседания плодотворной работы.
Деятельность Совета руководителей миграционных органов государств – участников СНГ направлена на координацию взаимодействия и решение имеющихся проблем в сфере миграционной политики. В Армении заседание Совета проводится впервые.