Նախագահը հաստատել է ՄԻԵԴ-ի դատավորի պաշտոնում ՀՀ-ի կողմից առաջադրվող թեկնածուների ցուցակը 10/13/2014   22:14  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սերժ Սարգսյանը հաստատել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավորի պաշտոնում Հայաստանի Հանրապետության կողմից առաջադրվող թեկնածուների ընտրության մրցույթում հաղթող ճանաչվածների ցուցակը՝ Արմեն Հարությունյան, Արայիկ Ղազարյան, Նելիկ Հարությունյան:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ Նախագահը այսօր ստորագրել է հրամանագիր, որում ասված է.
«Ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի 7-րդ կետով և 56-րդ հոդվածով, հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2014 թվականի օգոստոսի 2-ի «Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավորի պաշտոնում Հայաստանի Հանրապետության կողմից առաջադրվող թեկնածուների ընտրությունն իրականացնող մրցութային հանձնաժողովի գործունեության և թեկնածուների ընտրության կարգը հաստատելու մասին» ՆՀ-199-Ն հրամանագրով հաստատված 35-րդ և 36-րդ կետերը, ինչպես նաև հաշվի առնելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավորի պաշտոնում Հայաստանի Հանրապետության կողմից առաջադրվող թեկնածուների ընտրությունն իրականացնող մրցութային հանձնաժողովի 2014 թվականի հոկտեմբերի 7-8-ի նիստի արձանագրությունը և կից փաստաթղթերը՝ որոշում եմ.
1. Հաստատել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավորի պաշտոնում Հայաստանի Հանրապետության կողմից առաջադրվող թեկնածուների ընտրության մրցույթում հաղթող ճանաչվածների ցուցակը՝ համաձայն հավելվածի:
2. Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարին՝ սույն հրամանագրի 1-ին կետով հաստատված ցուցակը, անհրաժեշտ փաստաթղթերի հետ միասին, սահմանված պահանջների և ընթացակարգերի պահպանմամբ ներկայացնել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովին»:

Президент Серж Саргсян утвердил список кандидатов на пост судьи от Армении в ЕСПЧ 10/14/2014   09:29  |  Актуальная тема
Президент Армении Серж Саргсян утвердил лиц (Армен Арутюнян, Араик Казарян и Нелли Арутюнян), признанных победителями по итогам конкурса по отбору кандидатов на пост судьи от Армении в Европейском суде по правам человека.
Как сообщает пресс-служба главы государства, в указе президента, в частности, говорится:
“Руководствуясь п. 7 статьи 55 и ст. 56 Конституции РА и приняв за основу пп. 35 и 36, утвержденные указом президента ՆՀ-199-Ն от 2 августа 2014 года “Об утверждении деятельности конкурсной комиссии по отбору выдвигаемых от Армении на должность судьи в Европейском суде по правам человека кандидатов и порядка их отбора”, а также с учетом протокола конкурсной комиссии по отбору кандидатов на пост судьи от Армении в Европейском суде по правам человека от 7-8 октября 2014 года и прилагаемых к нему документов, постановляю:
1.Утвердить список лиц, признанных победителями по итогам конкурса по отбору кандидатов на пост судьи от Армении в Европейском суде по правам человека, согласно приложению
2.Поручаю министру иностранных дел Армении представить с соблюдением установленных требований и процедур утвержденный п. 1 настоящего указа список вместе с необходимыми документами в Парламентскую Ассамблею Совета Европы”.