ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Վաշինգտոնում հանդիպել է հայ համայնքի ներկայացուցիչներին 10/13/2014 11:43 | ԼՐԱՀՈՍ
Վաշինգտոնում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպել է հայ համայնքի ներկայացուցիչներին: Այս մասին հայտնում է Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Ողջունելով ներկաներին՝ վարչապետը նշել է. «Արդեն մեկ դարից ավելի է, ինչ մեր հայրենակիցները հաստատվել են այս հեռավոր, բայց հյուրընկալ և հնարավորություններով անսպառ ափերում: Տասնամյակներ շարունակ ապրելով և արարելով Միացյալ Նահանգներում՝ դուք դարձել եք այս երկրի անբաժանելի մասը՝ ձեր արժեքավոր ներդրումը բերելով նրա զարգացման գործին բոլոր ոլորտներում: Մենք հպարտանում ենք այն տպավորիչ նվաճումներով, որոնց շնորհիվ ամերիկահայությունն իր արժանի տեղն է զբաղեցրել այս երկրի կյանքում՝ արժանանալով իշխանությունների և ժողովրդի հարգանքին և գնահատանքին»:
Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով՝ անկախության վերահաստատումից հետո Հայաստանի և ԱՄՆ միջև փոխադարձ վստահության և հարգանքի հիման վրա ձևավորվել են միջպետական ամուր կապեր, զարգացում է ապրել քաղաքական երկխոսությունը, ընդլայնվել է համագործակցության օրակարգը, ծավալվել է արդյունավետ փոխգործակցություն միջազգային հարթակներում, ձևավորվել են ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվող աջակցության կայուն մեխանիզմներ:
«Հայ-ամերիկյան հարաբերությունները զարգանում են բարձր տեմպերով, և դրանում դեր ունեք նաև դուք` ամերիկահայերդ: Այսօր այդ հարաբերությունների մեջ առաջնային եմ համարում հատկապես տնտեսական կապերի խորացումը, ինչը հետևողական աշխատանք է պահանջում: Մենք Հայաստանում ավելի զորեղ ենք զգում՝ ունենալով Սփյուռքի զորակցությունը: Դժվար է գերագնահատել այն հայրենանվեր գործունեությունը, որն այս երկրում կատարում են հայկական կազմակերպություններն ու միությունները, ինչպես նաև առանձին անհատները՝ ամերիկյան պետական տարբեր կառույցներում մշտապես ներկայացնելով և առաջ մղելով հայանպաստ ծրագրեր, պաշտպանելով Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի կենսական շահերը»,- ասել է վարչապետը:
Վարչապետը նշել է, որ Հայրենիք-Սփյուռք գործակցությունը Հայաստանի կառավարության կարևորագույն ռազմավարական ուղղություններից է: «Այսօր մենք սփյուռքահային գործընկերություն ենք առաջարկում, պատրաստ ենք հնարավորություններ ընձեռել ներդրումներ կատարելու համար, ստեղծում ենք կառուցակարգեր, որպեսզի սփյուռքահայերը Հայրենիքում կարողանան շահութաբեր գործունեություն ծավալել: Հայաստանի կառավարությունը տալիս է դրա երաշխիքը: Հայաստանը անբաժանելի է Սփյուռքից, և սփյուռքահայության խնդիրները մեր օրակարգային հարցերն են: Հայաստանի կառավարությունն այսօր իր կարողությունների սահմաններում անում է ամեն հնարավորը Մերձավոր Արևելքում՝ Սիրիայում և Իրաքում ծանրագույն վիճակում հայտնված մեր հայրենակիցների հոգսերը թեթևացնելու համար»,- ասել է վարչապետը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին` Հովիկ Աբրահամյանը նշել է. «Մենք շարունակելու ենք մեր համախմբված գործունեությունը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման ուղղությամբ: Մեր դիրքորոշումը հստակ է. հայ ազգի նկատմամբ կատարած ոճրագործությունը ոչ միայն հայության, այլև համամարդկային խնդիր է, և Հայոց ցեղասպանության լիարժեք ճանաչումն ու դատապարտումը մենք դիտում ենք որպես ցեղասպանության կանխարգելման լավագույն միջոց: Հայաստանի իշխանությունները ջանք չեն խնայելու և հնարավոր բոլոր միջոցներն օգտագործելու են պատմական արդարությունը վերականգնելու համար:
Մեր նախնիների հիշատակը, կարծում եմ, պետք է հարգենք ոչ միայն մեր պայքարն իր նպատակին հասցնելով, այլև մեր Հայրենիքը զորացնելով, յուրաքանչյուր հայի տաղանդն ու հնարավորությունները Հայրենիքին ի սպաս դնելով: Հզոր Հայաստանով մենք ավելի կմոտեցնենք արդարության հաղթանակի պահը»:
Վարչապետի խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը մնում է չկարգավորված. Ադրբեջանը վարում է ռազմատենչ քաղաքականություն՝ սանձազերծելով նավթային դոլարներով սնուցվող սպառազինության մրցավազք: Թուրքիան, իր հերթին, խիստ կողմնակալ կեցվածք է դրսևորում և շարունակում է շրջափակման մեջ պահել Հայաստանը:
«Այս բոլոր գործոնները ստիպում են մեզ արտաքին քաղաքա¬կանության մեջ լինել ճկուն և շրջահայաց: Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորմանը, սակայն նաև պատրաստ է պարտադրված պատերազմին ըստ արժանվույն հակահարված տալու, կանխելու թշնամու անգամ չնչին ոտնձգությունները՝ պաշտպանելով հայ ժողովրդին և Հայաստանի սահմանները: Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք՝ այս եռամիասնության մեջ է մեր հաջողության միակ գրավականը: Հայոց նորագույն պատմությունը վկայում է, որ միայն միասնական ջանքերի շնորհիվ ենք մենք ի զորու հաղթահարելու համայն հայության առջև ծառացած ներքին և արտաքին մարտահրավերները»,-ասել է վարչապետը:
Ամփոփելով խոսքը` Հովիկ Աբրահամյանը շեշտել է. «Եթե չեք կարող ապրել Հայաստանում, ապա կարող եք ապրել Հայաստանով, ապրել նրա հաջողություններով, հպարտանալ ձեռքբերումներով»:

Премьер Овик Абраамян встретился в Вашингтоне с представителями армянской общины 10/13/2014   13:44  |  Лента новостей
В Вашингтоне премьер-министр Овик Абраамян встретился с представителями армянской общины. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
“Армяно-американские отношения развиваются быстрыми темпами, и в этом деле важную роль играют американские армяне. Сегодня приоритетным в этих отношениях я считаю особенно углубление экономических связей, что требует последовательной работы”,- отметил Овик Абраамян. “Армения чувствует себя более сильной благодаря поддержке Диаспоры. По словам премьер-министра, трудно переоценить патриотическую деятельность армянских организаций, союзов и  отдельных лиц в США, которые, постоянно продвигают проармянские программы в различных структурах США, защищают тем самым интересы Армении и Нагорного Карабаха”, - сказал премьер.
Премьер-министр отметил, что взаимодействие между Родиной и Диаспорой – одно из важнейших стратегических направлений армянского правительства.
“Сегодня мы предлагаем представителям Диаспоры наладить партнерские отношения, мы готовы предоставить им возможность осуществления инвестиций. Мы создаем системы, которые позволят представителям Диаспоры развернуть на Родине прибыльный бизнес. Правительство Армении дает такие гарантии. Армения не разделима с Диаспорой, и проблемы Диаспоры  входят повестки обсуждаемых в правительстве вопросов. Правительство Армении сегодня в пределах своих возможностей делает для облегчения бремени наших соотечественников на Ближнем Востоке -  Сирии и Ираке “,- сказал премьер-министр.
Обратившись к 100-й годовщине Геноцида армян, Овик Абраамян отметил: “Мы продолжим нашу консолидированную деятельность, направленную на международное признание и осуждение Геноцида армян. Наша позиция четко выражена – преступление против армянского народа - проблема не только армян, но и всего человечества. Признание и осуждение Геноцида армян мы рассматривает как наилучшее средство предотвращения новых геноцидов. Власти Армении не пожалеют усилий и используют все силы для восстановления исторический справедливости”.
“Память наших предков, я считаю, мы должны чтить не только добиваясь своей цели, но и работая над усилением мощи нашей родины”, – сказал премьер, подчеркнув: “Имея сильную Армению, мы еще больше приблизим торжество справедливости”.
Премьер-министр напомнил о том, что все еще не урегулирована карабахская проблема. “Азербайджан проводит милитаристскую политику, развязав на нефтедоллары гонку вооружений. Турция, в свою очередь, занимает крайне субъективную позицию, продолжая удерживать Армении в блокаде”, - сказал он.
“Все эти факторы заставляют нас проявлять во внешней политике гибкость и осмотрительность. Республика Армения привержена мирному урегулированию карабахской проблемы, однако готова дать достойный отпор навязанной войне, пресечь любые посягательства врага, защищая армянский народ и границы Армении. Триединство Армения-Арцах-Диаспора – единственный залог успеха. Новейшая история Армении свидетельствует о том, что только сообща мы можем преодолеть стоящие перед армянским народом внутренние и внешние вызовы”, - сказал премьерО. Абраамян.
“Если вы не можете жить в Армении, то можете жить Арменией, жить ее успехами, гордиться достижениями”, - резюмировал Овик Абраамян.