Նախագահն ընդունել է Եվրամիություն-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Էլենի Թեոխարուսին 10/09/2014   14:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, Եվրամիություն-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Էլենի Թեոխարուսին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Ողջունելով հյուրին՝ Նախագահն ընդգծել է, որ նման հանդիպումները լավ հնարավորություն են քննարկելու Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացման հեռանկարը, անդրադառնալու նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերին:
Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Եվրոպական խորհրդարանի Եվրամիություն-Հայաստան բարեկամության խմբի գործունեությունը՝ ուղղված Հայաստանի և Եվրամիության միջև հարաբերությունների խորացմանը, Եվրոպական խորհրդարանում Հայաստանին հուզող հարցերի բարձրացմանը:
Այդ ամենում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կարևորել է նաև տիկին Էլենի Թեոխարուսի անձնական ներդրումը, շնորհակալություն հայտնել նրան և բարեկամության խմբի բոլոր անդամներին՝ ակտիվ, անաչառ ու հետևողական գործունեության համար:
Սերժ Սարգսյանը կարևորել է նաև տիկին Թեոխարուսի այցելությունները Արցախ, ընդգծելով, որ նա Եվրոպական խորհրդարանի այն պատգամավորներից է, որ լսելով չէ, որ պատկերացում է կազմում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության, դրա նախապատմության, Արցախի ժողովրդի այսօրվա մասին, ինչը, Նախագահի համոզմամբ, վկայում է Եվրոպայի դավանած ժողովրդավարական արժեքներին տիկին Թեոխարուսի նվիրվածության մասին:
Էլենի Թեոխարուսը վստահեցրել է, որ Եվրամիություն-Հայաստան բարեկամության խումբը շարունակելու է ակտիվ աշխատանքը՝ ի նպաստ Հայաստանի ու հայ ժողովրդի բարօրության:

Президент Серж Саргсян и депутат Европейского парламента обсудили перспективы развития отношений между Арменией и ЕС 10/09/2014   15:07  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял депутата Европейского парламента, руководителя Группы дружбы Евросоюз–Армения Элени Теохарос. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Президент Армении подчеркнул, что подобные встречи являются хорошей возможностью для обсуждения перспективы развития отношений между Арменией и ЕС, а также представляющих взаимный интерес вопросов.
Серж Саргсян высоко оценил деятельность группы дружбы Евросоюз–Армения, направленную на углубление отношений между Арменией и ЕС, озвучивание в Европарламенте волнующих Армению вопросов.
В этой связи Серж Саргсян отметил и личный вклад Элени Теохарос в вышеупомянутое дело, выразив благодарность ей и членам Группы дружбы за активную, объективную и последовательную деятельность.
Серж Саргсян отметил важность визитов Элени Теохарос в Арцах, подчеркнув, что она является одним из тех депутатов Европейского парламента, которые не понаслышке составляют представление о карабахской проблеме, ее предыстории, настоящем положении арцахского народа, что, по убеждению главы государства, свидетельствует о приверженности г-жи Теохарос исповедуемым Европой демократическим ценностям.
Элени Теохарос заверила, что группа дружбы Евросоюз-Армения продолжит активно работать во благо Армении и армянского народа.