«Շրջանառության հարկի մասին» օրենքի նոր նախագիծն ուղարկվեց ԱԺ 10/09/2014   13:22  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կառավարությունն այսօրվա նիստում հաստատեց «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքում կատարված փոփոխությունները, որով նախատեսվում է ՓՄՁ ներկայացուցիչներից հաշիվ ապրանքագրեր չպահանջել մինչև 2015թ. փետրվարի 1-ը:
Օրենքի նախագիծը կառավարության նիստում ներկայացրեց Ֆինանսների փոխնախարար Արմեն Ալավերդյանը, ով նախագծի կարևորությունը պարզաբանեց օրենքի կիրառման հետ կապված «տեխնիկական» խնդիրներով:
«Մեր տնտեսվարողների մոտ բավական հմտություններ չկային՝ այս պահանջը կատարելու, ժամկետը սուղ էր, խնդիրը լուծում էր պահանջում»,- ասաց փոխնախարարը՝ հավելելով. «Այն ձևանմուշը, որը պետք է տնտեսվարղները ներկայացնեին հարկային մարմնին, դժգոհությունների տեղիք տվեց: Վարչապետի հանձնարարությամբ՝ ֆինանսների նախարարությունն աշխատանքներ է տանում, որպեսզի այն պարզեցվի»:
Ի դեպ, Արմեն Ալավերդյանը չթաքցրեց, որ օրենքի այս փոփոխությունը ոչ բոլորին է բավարարում: Ի պատասխան փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի այն հարցի, թե այս տարբերակը փոխադարձ ընդունելի՞ է արդյոք՝ ֆինանսների փոխնախարարը պատասխանեց, որ այն ընդունելի է ընդհանուր առմամբ, բայց կան մարդիկ, ովքեր անընդունելի են համարում:
Հիշեցնենք՝ հոկտեմբերի 6-ին Հովիկ Աբրահամյանը կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա իրականացնող ՓՄՁ ներկայացուցիչների հետ հանդիպումից հետո հանձնարարել էր ֆինանսների նախարարին 3-օրյա ժամկետում մշակել և կառավարության քննարկմանը ներկայացնել համապատասխան օրենքի նախագիծ:
Նշենք նաև, որ նախագծով օրենքի միայն մեկ հոդված է փոփոխվել, որով փաստաթղթավորման ժամկետն է հետաձգում, այն էլ՝ ընդամենը 3 ամսով` հոկտեմբերի առաջին 10-օրյակի փոխարեն վերջնաժամկետ սահմանելով փետրվարի 1-ը:
20:40 01/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍ Հովիկ Աբրահամյանն` ընդդիմությանը. «Երկրորդ «մարտի մեկ» եք ուզում էս երկրում ունենա՞լ»

Правительство Армении направило новый проект закона “О налоге с оборота” на рассмотрение в парламент 10/09/2014   13:57  |  Актуальная тема
Правительство Армении на сегодняшнем заседании утвердило поправки к закону “О налоге с оборота”, которыми планируется отсрочить требование о предоставлении счетов-фактур до 1 февраля 2015 года.
Законопроект на заседании правительства представил заместитель министра финансов РА Армен Алавердян. Он пояснил важность проекта техническими проблемами, связанными с применением закона.
“Наши хозяйствующие субъекты не обладают достаточными навыками для выполнения данного требования: сроки поджимали, а проблема нуждалась в решении”, - заявил замминистра. “Требование по предъявлению налоговому органу данного документа вызвало бурю негодования среди хозяйствующих субъектов. По поручению премьера, Минфин работает над его упрощением ”, - заверил А. Алавердян
Напомним, 6 октября премьер Овик Абраамян после встречи с проводившими акцию протеста напротив здания правительства представителями малого и среднего бизнеса поручил министру финансов в течение трех дней разработать и представить на рассмотрение правительства проект соответствующего закона.
Настоящим законопроектом предлагалось внести изменения лишь в одну статью закона.
“Статья 12 закона “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О налоге с оборота” от 21 июня 2014 г. гласит, что требование об обязательном документальном оформлении закупки товаров после вступления закона в силу не распространяется на существующий по состоянию на какой-либо из дней до 1 февраля 2015 года товарный остаток, утвержденную руководителем вышестоящего налогового органа справку о котором налогоплательщики до 1 февраля 2015 года представляют в налоговый орган по месту прописки”, - говорится в законопроекте.